Až 78 % ľudí chce na jeseň opäť začať vo veľkom cestovať

  • Európania sú rozhodnutí svoje cestovné plány nerušiť. Záleží však na tom, či bude ich krajina v karanténe alebo nie
  • Prieskum tiež ukázal, že iba necelá polovica cestovateľov má na cestovanie rovnaký rozpočet ako bol pôvodne v pláne
Cestovanie, letisko
FOTO: Pixabay.com/Jan Vašek
  • Európania sú rozhodnutí svoje cestovné plány nerušiť. Záleží však na tom, či bude ich krajina v karanténe alebo nie
  • Prieskum tiež ukázal, že iba necelá polovica cestovateľov má na cestovanie rovnaký rozpočet ako bol pôvodne v pláne

Viac ako 78% Európanov tvrdí, že budú v roku 2020 stále cestovať, pokiaľ ich domáca krajina alebo destinácia nebude v karanténe. No až 91 % zrušilo jarné, teda aprílové a májové cesty.

Viac ako 64 % opýtaných potvrdilo, že rozpočet na cesty je nižší, ako pôvodne plánovali. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobila spoločnosť LuggageHero, poskytovateľ krátkodobej úschovy batožiny v 40 európskych a severoamerických mestách na vzorke 2200 ľudí. Dáta sú z obdobia medzi 05.04. až 09.04.2020.

Plány nemeníme, radšej rušíme

Z respondentov, ktorí sa vyjadrili, že v júni až decembri stále plánujú cestovať, takmer polovica (44%) hovorí, že nebude meniť pôvodnú destináciu. 35 % ale odpovedalo, že sa bude snažiť vyhnúť veľkým mestám a verejnej doprave a namiesto toho sa zameria na parky a prírodu.  Takmer polovica respondentov stále plánuje vycestovať, zatiaľ čo 47 % sa vyjadrilo, že v 2020 zvažuje stráviť dovolenku radšej vo svojej domovskej krajine.

Iba 6% Európanov povedalo, že v 2020 nebude cestovať vôbec. Na porovnanie, v predošlom prieskume uskutočnenom pred tromi týždňami to bolo 17 %. 

Pred tromi týždňami sme boli pesimistickejší

LuggageHero vykonal pred tromi týždňami podobný prieskum. Oproti nemu sú mnohé čísla optimistickejšie, viac myslíme na cestovanie, už nie sme rozhodnutí ostať doma a rušíme oveľa menej zakúpených zájazdov a naplánovaných ciest. Horšie to však je s rozpočtom, postupom času je nám čoraz viac jasné, že si budeme musieť utiahnuť opasky.

V súčasnosti sa iba 36 % respondentov vyjadrilo, že sa budú snažiť držať rovnakého budgetu na rok 2020, s akým počítali pred príchodom koronavírusu. 35% bude svoje výdaje na cestovanie znižovať až do 40 %, zatiaľ čo 29 % respondentov hovorí, že svoj budget okrešú o viac ako 40%. Toto je približne 3% zníženie oproti výsledkom pred tromi týždňami.

Respondenti aprílového prieskumu stále vykazujú snahu v budúcnosti cestovať, sú však opatrní. Predošlý prieskum ukazoval, že 46 % bude rátať s rovnakým budgetom. V priebehu iba troch týždňov sa toto číslo znížilo o 10 %.

V prípade zmeny zahraničnej cesty na domácu sa číslo takmer strojnásobilo, zo 17 % v marci na 47 % v apríli. Rozhodovanie ohľadom destinácie sa zmenilo iba zľahka, 2 % respondentov sa chcú vyhnúť mestám a radšej sa zamerať na prírodu (nárast z 33 % na 35 %). 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech