Až milión Slovákov môže dostať „zabudnutú “pokutu do 331 eur. Tento zákaz neporušuj

  • Fajčiari sú na verejnosti pomerne limitovaní a nemôžu fajčiť kdekoľvek
  • Ak tento zákaz porušia, hrozí im pokuta
mladí ľudia, peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/ Priscilla Du Preez, Freepik/Wirestock
  • Fajčiari sú na verejnosti pomerne limitovaní a nemôžu fajčiť kdekoľvek
  • Ak tento zákaz porušia, hrozí im pokuta

Štatistiky z roku 2023 ukazujú, že množstvo fajčiarov na Slovensku sa opäť zvýšilo. Tento zlozvyk má až 21,2 % Slovákov, z čoho vyplýva, že aktívnymi fajčiarmi je až 1 150 000 ľudí.

To, že fajčenie má negatívny vplyv na zdravie a aj peňaženku, hovoriť ani netreba. Tieto faktory si uvedomuje azda každý fajčiar. Len málokto z nich však vie o tom, že fajčenie ich nemusí stáť len tie peniaze, ktoré nechajú za svoju neresť v trafike pri nákupe cigariet.

Fajčiari sú na verejnosti pomerne limitovaní a nemôžu fajčiť kdekoľvek. 

Slováci sa stretávajú s obmedzeniami ohľadom fajčenia na zastávkach MHD a s existenciou oddelených fajčiarskych priestorov v baroch. V Česku je fajčenie v baroch úplne zakázané, čo je možné kvôli tomu, že EÚ nemá plné právomoci v otázke nefajčiarskych priestorov. Môže len vydávať nezáväzné odporúčania členským štátom a je na nich, či si ich vezmú k srdcu.

Toto odporúčanie sa týka zákazu fajčenia vo všetkých vnútorných verejných priestoroch. Avšak keďže nie je záväzné, na Slovensku nie je riziko pokuty za vyhradené fajčiarske priestory v baroch.

Komisia plánuje aktualizovať a rozšíriť toto odporúčanie na budúci rok, zohľadňujúc nové priestory a alternatívy.

V roku 2019 navrhli poslanci Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor (obaja nezaradení) a Marek Krajčí (OĽANO) novelu zákona o ochrane nefajčiarov, ktorú predložili do Národnej rady SR, podľa ktorej by sa zákaz fajčenia v interiéroch reštaurácii mohol rozšíriť aj na terasy, kde sa podávajú jedlá. 

„Návštevníci zariadení spoločného stravovania, ktorí konzumujú pokrmy vo vonkajších priestoroch, ako sú napríklad terasy, altánky a akékoľvek vonkajšie sedenie, nie sú dostatočne chránení pred dymom z tabakových výrobkov iných zákazníkov sediacich v ich blízkosti,“ uviedli vtedy v dôvodovej správe.

Tento zákon sa však napokon nerozšíril. V platnosti však ostalo to, že Slováci nesmú fajčiť na autobusovej zastávke. Ak tento zákaz porušia, hrozí im mastná pokuta.

S cigaretou choď od zastávky ďalej >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Nemocnica Zvolen, Euractiv, TASR, Bratislava 24, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá