Ázia čoskoro „zhrabne“ až polovicu svetovej spotreby energie. Využíva najšpinavší zdroj

  • Do roku 2025 bude Ázia zodpovedná až za polovicu svetovej spotreby energie
  • Najviac jej využíva Čína
  • Výrobe pritom dominuje uhlie
znečisťovanie čína
Unsplash/Thijs Stoop, Facebook/Dáta bez pátosu/Visual Capitalist
  • Do roku 2025 bude Ázia zodpovedná až za polovicu svetovej spotreby energie
  • Najviac jej využíva Čína
  • Výrobe pritom dominuje uhlie

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpokladá, že Ázia sa bude do roku 2025 podieľať na celosvetovej spotrebe elektrickej energie približne polovicou, pričom samotná Čína sa na tejto spotrebe bude podieľať jednou tretinou. Informuje o tom portál Visual Capitalist a facebooková stránka Dáta bez pátosu.

Napriek rastúcej popularite čistej energie v tomto regióne naďalej dominuje uhlie ako hlavný zdroj výroby elektrickej energie. Práve tento ekologicky najškodlivejší spôsob tvorí viac ako polovicu celkovej výroby elektrickej energie na východnom kontinente.

V poslednom desaťročí však došlo k výraznému nárastu kombinovaného podielu veternej, solárnej a vodnej energie, čo naznačuje postupný prechod k čistejším zdrojom energie.

Čína, ako najvýznamnejší svetový výrobca elektrickej energie, sa vo veľkej miere spolieha na uhlie a v roku 2021 z tohto zdroja čerpala 62 % elektrickej energie, čo predstavuje 5 339 TWh energie.

Nedávny vývoj v oblasti infraštruktúry čistej energie v krajine však naznačuje sústredené úsilie o zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie, pričom ambiciózne plány zahŕňajú zvýšenie solárnej kapacity o 667 % v rokoch 2025 až 2060 a uprednostnenie veternej energie ako hlavného zdroja elektrickej energie do roku 2060.

Okrem toho v ázijsko-tichomorskom regióne došlo k prudkému nárastu emisií súvisiacich s výrobou elektrickej energie, čo viedlo k novému rekordu v roku 2022, ktorý sa pripisuje najmä zvýšenému využívaniu elektrickej energie vyrábanej z fosílnych palív.

Svetlejšia budúcnosť

Výhľad je však napriek tomu optimistický, predpokladá, že tieto emisie sa do roku 2025 stabilizujú, a to vďaka výraznému rastu obnoviteľných zdrojov energie a jadrovej energie v celej Ázii.

Osobitnú pozornosť si zaslúži najmä jadrová energia, ktorá sa dostala na výslnie vďaka energetickej kríze v roku 2022. Tá zdôraznila potrebu energetickej nezávislosti a bezpečnosti. Niekoľko krajín vrátane Indie, Japonska, Južnej Kórey a Číny je preto pripravených v najbližších rokoch výrazne rozšíriť výrobu elektrickej energie z jadra.

jadrová elektráreň pri západe slnka
zdroj: Unsplash/Frédéric Paulussen

Japonsko už naštartovalo 11 zo zastavených reaktovov a nahrádza nimi produkciu z plynu, ktorý vo forme LNG muselo a musí dovážať. India, Južná Kórea a Čína sa pridávajú a jadro zaznamená v Ázii silný rast. Pridá sa tak k rastúcim kapacitám výroby zo slnka a z vetra, komentuje v príspevku profil Dáta bez pátosu.

Rozhodovať však budú najmä kroky Číny v najbližších rokoch. Rozhodujúce bude, čo sa udeje v Číne: v roku 1990 predstavovala jej spotreba len 5 % celosvetovej spotreby. V roku 2025 je to odhadovaných 33 %, uzatvárajú analytici.

Dominovať bude zrejme slnko

Slnko sa do roku 2050 zrejme stane celosvetovo najdôležitejším zdrojom energie, vyplýva to zo štúdie britských vedcov. TASR informáciu prevzala zo štvrtkovej správy tlačovej agentúry DPA.

V energetickom sektore možno nastal bod obratu, keď sa rozbehol samoposilňujúci sa „pozitívny kruh“ medzi využívaním solárnej technológie a procesom učenia sa spoločností, ako ju urobiť cenovo dostupnejšou. Vyplýva to zo štúdie vedcov z Exeterskej univerzity (UoE) a University College London (UCL).

„Pokrok v oblasti obnoviteľných zdrojov energie znamená, že prognózy založené na fosílnych palivách už nie sú realistické,“ uviedla v tlačovej správe vedúca výskumníčka Femke Nijsseová z Inštitútu globálnych systémov UoE.

Podľa správy výrazné zníženie nákladov na energiu z obnoviteľných zdrojov výrazne uľahčí aj znižovanie emisií uhlíka v rozvojových krajinách. Solárna energia má vysokú šancu stať sa najdôležitejším zdrojom energie aj bez podpory ambicióznejších politík v oblasti klímy, výskumníci však varujú, že rôzne „prekážky“ by tomu mohli stále brániť.

Ide podľa nich o štyri oblasti – dostupnosť stabilných elektrických sietí, financovanie solárnej energie v rozvojových krajinách, kapacita dodávateľského reťazca a politický odpor v regiónoch pevne spojených s priemyslom fosílnych palív.

Zdroje: Visual Capitalist, Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá