Z desivej diery „pekla“ ľudia počuli výkriky duší. Megaprojekt museli predčasne ukončiť

  • Veľký projekt fungoval počas obdobia studenej vojny
  • Najhlbšia diera sveta však musela byť urýchlene zatvorená
  • Malo to viacero znepokojivých dôvodov
diera, vrt
Ilustračné foto Reprofoto: YT/Scishow, freepik
  • Veľký projekt fungoval počas obdobia studenej vojny
  • Najhlbšia diera sveta však musela byť urýchlene zatvorená
  • Malo to viacero znepokojivých dôvodov

Pravdepodobne si o tom ešte nikdy nepočul, no najhlbší bod na planéte Zem sa nachádza na severe Ruska, konkrétne na polostrove Kola.

Tento bod však nie je výtvorom prírody, ale ide o umelý vrt. Ten podľa informácií portálu Unilad siaha až do hĺbky neuveriteľných 12 200 metrov, čím zasahuje až do zemskej kôry.

Diera do „podsvetia“

Napriek ohromnej hĺbke má vrt šírku len o niečo väčšiu ako veľký plytký tanier. Vznikol v rámci projektu, ktorý zrealizovali počas obdobia studenej vojny.

Vrt sa stal súčasťou vedeckého súperenia o prieskum hĺbok Zeme, ktoré pripomína slávnejší vesmírny závod USA a Sovietskeho zväzu. Krajiny súperili o to, kto prenikne najhlbšie do Zeme, nie kvôli zdrojom ako ropa alebo minerály, ale kvôli vedeckému objavu a geopolitickej prestíži.

Projekt museli zastaviť vo chvíli, kedy narazili na dne vrtu na extrémne teploty dosahujúce 180 °C (356 °F). To znemožnilo ďalšie vŕtanie. Toto technické obmedzenie znamenalo, že projekt dosiahol len asi jednu tretinu svojej cesty cez zemskú kôru.

Zaujímavé je, že o tomto nezvyčajnom mieste vzniklo počas rokov mnoho legiend. Jedna z nich, podnietená strašidelnou povahou celého miesta, zahŕňa napríklad výroky miestnych obyvateľov, ktorí rozprávajú príbehy o počutí mučivých výkrikov duší z pekla.

Hromadné pohrebisko na juhu Ruska

Zatiaľ čo na severe Ruska sa nachádza „diera do pekla“, na juhu v oblasti Kaukazu nedávno archeológovia objavili masové pohrebiská.

Významný archeologický objav bol učinený v Kubani na juhu Ruska počas stavebných prác na novej federálnej diaľnici, píše sa na webe Archeology News.

Táto lokalita, ktorá zahŕňa plochu 2 000 štvorcových metrov na starodávnej nivnej terase, odhalila 22 obdĺžnikových pohrebísk z pevninskej hliny. Napriek minulým lúpežiam tieto hroby obsahovali dobre zachované kostry a bohatú zbierku pohrebných predmetov.

Medzi významné nálezy patrí Hrob č. 19, v ktorom našli muža a ženu, obklopených bronzovými prsteňmi, kopijou a železnou špičkou. Hrob č. 10 odhalil najmenej päť jedincov spolu s viacerými kopijami, striebornými predmetmi, železnými nožmi a výnimočným bronzovým prsteňom zobrazujúcim dvojstĺpový chrámový portikus.

Miesto bolo predtým poškodené v 70. rokoch 20. storočia, ale nedávne podrobné vykopávky osvetlili jeho historický význam. Napríklad Hrob č. 11 zahŕňal koňa so sedlom, ktorý bol spojený s párovaným pohrebom v Hrobe č. 19. V nedotknutom Hrobe č. 15 našli predmety ako heraklejská amfora, misa s čiernym leskom a rôzne prstene a náramok.

Ďalšie nálezy v blízkosti nekropoly zahŕňali amfory a stolové riady ako džbány a misy, ktoré mohli súvisieť s pamätnými aktivitami alebo boli zahodené lupičmi hrobov. Tieto predmety pochádzali predovšetkým z dielní Heraclea Pontica, čo naznačuje starovekú obchodnú a kultúrnu výmenu.

Zdroje: Unilad, Archeology News, YT/Scishow

Najnovšie videá

Trendové videá