Babia hora sa pýši ďalšou atrakciou. Návštevníkov láka na slanú morskú vodu

  • Drevená stavba je prírodným inhalátoriom, ktoré vypúšťa do vzduchu slanú vodu
  • Jódo-bromová voda má liečivé účinky na dýchacie, ale aj na kožné problémy
  • Oravská Polhora ponúka aj mnoho iných prírodných, historických či kultúrnych zaujímavostí, vďaka čomu je obľúbenou „turistickou destináciou“
BeFunky-collage (5)
FB Oravská Polhora
  • Drevená stavba je prírodným inhalátoriom, ktoré vypúšťa do vzduchu slanú vodu
  • Jódo-bromová voda má liečivé účinky na dýchacie, ale aj na kožné problémy
  • Oravská Polhora ponúka aj mnoho iných prírodných, historických či kultúrnych zaujímavostí, vďaka čomu je obľúbenou „turistickou destináciou“

Babia hora je najvyšším vrchom Oravských Beskýd a tie sú zároveň tretím najvyšším pohorím na Slovensku. Zaujímavá oblasť je vyhľadávanou turistickou aj pamiatkovou destináciou, ktorú každý rok navštívi niekoľko tisíc turistov.

Legendárnymi sa stali najmä liečivé účinky niekdajších kúpeľov, kam ľudia chodili za rekreáciou ešte z Rakúsko-Uhorska. Ich sláva je dnes už zabudnutá, no napriek tomu sa obyvateľom z Oravskej Polhory podarilo vybudovať drevenú stavbu, ktorá ponúka nevšedný zážitok. Pri malom drevenom altánku si ľudia môžu posedieť a nadýchať sa slaného morského vzduchu akoby boli na dovolenke.

Projekt výstavby otvoreného inhalátoria sa môže pýšiť slanou jódo-bromovou vodou. Prameň tejto vody vyviera na území pod Babou horou v lokalite s veľmi príznačným názvom „Slaná voda“. Stavba bola realizovaná v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika–Česká republika.

Inhalátorium je umiestnené v areáli kultúrno-športového centra, ktoré sa nachádza v blízkosti futbalového ihriska v centra obce. Ide o drevený prístrešok, v ktorom je panel z trnkových konárov a cez ten následne cirkuluje slaná voda. Slaná voda je akumulovaná v nádrži priamo pod panelom.

Slaná jódo-bromová voda, ktorá cirkuluje cez panel z trnkových konárov, sa vplyvom vetra postupne odparuje. Vytvára tak mikroklímu podobnej tej morskej, no navyše je obohatená o prvky brómu a jódu s priaznivými zdravotnými účinkami najmä na dýchanie.

zdroj: FB Oravská Polhora

Cez víkend sa inhalátorium teší pravidelnej návštevnosti ľudí z okolitých dedín či turistov zo vzdialených kútov Poľska alebo Českej republiky. Drevená stavba je obľúbená najmä u tamojších obyvateľov, čo potvrdil aj starosta Oravskej Polhory.

„Keďže tých zaujímavostí máme v našej obci pomerne dosť, tak sa nedá povedať, že ide o top atrakciu. Patrí však určite k veľkým novinkám v Oravskej Polhore a teší sa značnému záujmu obyvateľov, ale i návštevníkov. Návštevníci sa prídu pozrieť skôr zo zvedavosti, naopak naši obyvatelia si pomerne za krátky čas zvykli pri inhalátoriu pravidelne posedieť a nadýchať sa čerstvého akoby morského vzduchu,“ doplnil starosta Oravskej Polhory Michal Strnál.

Zaujímavostí je v tomto kraji oveľa viac, či už sú to historické pamiatky ako Farský kostol, prírodné rašeliniská, Tajchy alebo kultúrne v podobe gajdošskej hudby, ktorá bola zapísaná do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

V auguste sa tu vždy koná aj obľúbený výstup k pamätníku Jána Pavla II. Na túto udalosť sa prídu pozrieť nielen rodáci, ale i zahraniční turisti z Česka a Poľska.

zdroj: oravskapolhora.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá