České voľby majú nečakaného víťaza, je ňou koalícia SPOLU, tesne predbehla Babiša. ČSSD a KSČM po 30. rokoch vypadli

  • Skončilo sa hlasovanie druhého dňa českých volieb, ktoré rozhodnú o zložení Poslaneckej snemovne v ďalších štyroch rokoch
  • Tento rok sa hlasy budú po prvý raz prepočítavať na mandáty podľa nových pravidiel
  • Mnohé obvody hlásia veľkú volebnú účasť, v piatok večer niekde presahovala až 50 %
  • Nečakane vyhrala koalícia SPOLU. ČSSD a KSČM sú mimo parlamentu 
Fiala Babiš
TASR/AP, Petr David Josek
  • Skončilo sa hlasovanie druhého dňa českých volieb, ktoré rozhodnú o zložení Poslaneckej snemovne v ďalších štyroch rokoch
  • Tento rok sa hlasy budú po prvý raz prepočítavať na mandáty podľa nových pravidiel
  • Mnohé obvody hlásia veľkú volebnú účasť, v piatok večer niekde presahovala až 50 %
  • Nečakane vyhrala koalícia SPOLU. ČSSD a KSČM sú mimo parlamentu 

Skončilo sa hlasovanie druhého dňa českých volieb, ktoré rozhodnú o zložení Poslaneckej snemovne v ďalších štyroch rokoch.

Volebné miestnosti sa otvorili o 08.00 h, zatvoria ich o 14.00 h. Voľby sa začali v piatok o 14.00 h a volebné miestnosti sa v ten deň zatvorili s úderom 22.00 h.

Tento rok sa hlasy budú po prvý raz prepočítavať na mandáty podľa nových pravidiel. Namiesto d’Hondtovej metódy sa použije Imperialiho kvóta.

Každá strana dostane v danom kraji toľko mandátov, koľkokrát sa kvóta vojde do počtu platných hlasov pre túto stranu. Zmierni sa tým výhoda pre víťaza volieb, vysvetľujú Novinky, on-line magazín denníka Právo.

Už v piatok odvolili všetci šéfovia parlamentných strán i prezident republiky Miloš Zeman. Ten pre svoj zdravotný stav hlasoval na zámku v Lánoch z invalidného vozíka.

Ministerský predseda Andrej Babiš zopakoval, že kandiduje naposledy, a zdôraznil, že tohtoročné voľby považuje za najdôležitejšie v dejinách Českej republiky.

Niektoré obvody hlásia vysokú účasť 

Mnohé obvody hlásia veľkú volebnú účasť, v piatok večer niekde presahovala až 50 %, všíma si spravodajský server Novinky.

Pred štyrmi rokmi bola podľa tohto zdroja účasť za obidva dni 60,84 % oprávnených voličov – v sobotu však býva záujem nižší. Veľký záujem je o tieto voľby aj v zahraničí, poznamenávajú Novinky.

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Členka komisie v jednom z volebných obvodov v severomoravskom okrese Šumperk pre Právo povedala, že účasť na voľbách je zatiaľ najvyššia zo všetkých volieb, ktoré si pamätá. Prišlo údajne aj veľké množstvo mladých ľudí.

Veľký záujem o voľby bol už v piatok okrem ďalších územných celkov i v Libereckom kraji na severe Čiech a rovnako aj v hlavnom meste Praha.

Nahlásená bola aj bomba

Voľby prebiehali pokojne, narušilo ich len pár incidentov. V Prahe polícia preverovala petičné stánky pred volebnými miestnosťami. V Brne anonym nahlásil výbušné zariadenie. Žiadna bomba ale nájdená nebola. Po anonymovi pátra polícia, uvádza spravodajský web ČT24.

V českých parlamentných voľbách môže hlasovať viac než osem miliónov oprávnených voličov. O 200 poslaneckých mandátov sa aktuálne uchádza 22 subjektov – 20 politických strán a dve volebné koalície. 

zdroj: TASR/AP, Darko Bandic

Po uzavretí volebných miestností sa začalo sčítavanie hlasov. Priebežné výsledky bude zverejňovať Český štatistický úrad (ČSÚ) podľa toho, ako ich budú doručovať jednotlivé volebné komisie. Relevantné výsledky budú známe až v sobotu neskoro popoludní alebo večer.

Situáciu sledujeme online: 

22:05: Opozičné koalície sa dohodli na úsilí o zostavenie vlády

České volebné koalície SPOLU a Piráti a Starostovia podpísali v sobotu večer memorandum o vôli vytvoriť novú väčšinovú vládu. Žiadajú prezidenta Miloša Zemana, aby poveril zostavením kabinetu lídra SPOLU Petra Fialu, ktorého koalícia zvíťazila vo voľbách.

V memorande prisľúbili spoluprácu a to, že zatiaľ nebudú rokovať s inými stranami, informoval server iDNES.cz.

20:02: Babiš tvrdí, že výsledok je skvelý 

Andrej Babiš vystúpil prvýkrát od zverejnenia výsledkov. „Náš volebný výsledok je skvelý. Nečakali sme ho, pretože sme ešte v júni mali 22 %,“ povedal na tlačovej konferencii.

Tvrdí, že výsledok je ovplyvnení tým, že sa na neho vyťahovali rôzne kauzy. „Proti nám stálo päť strán s jedinými programom – odstrániť Babiša. Je zázrak, že sme dosiahli takýto výsledok,“ dodal a zároveň obvinil médiá, že zámerne cielili na neho.

„Rôzne vymyslené kauzy opakovane zdôrazňovali. Hlavne pandémiu, konflikt záujmov, teraz Francúzsko, k tomu môjho syna,“ vymenoval. „Keby si to s nami rozdali samostatne, tak by sme vyhrali. Proti nám boli aj vybrané médiá,“ vyhlásil.

Babiš na tlačovej konferencii gratuloval lídrovi SPOLU Petrovi Fialovi k víťazstvu. Zdôraznil súčasne, že ANO bude stranou s najvyšším počtom poslancov, pričom koalície označil za podvod voči voličom.

Babiš okrem iného obvinil zo svojej prehry hlavné mesto, kde vyhrala koalícia Pirátov a Starostov. „Praha ma neznáša,“ uviedol Babiš.

babis cesko
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Súčasný premiér uviedol, že počká na rozhodnutie prezidenta Miloša Zemana, koho poverí zostavením vlády.  „Uvidíme, ako sa prezident (Miloš) Zeman rozhodne, či ma poverí, alebo nepoverí zostavením vlády,“ povedal Babiš s tým, že rozhovory sa začnú v stredu.

„Ak má pán prezident poverí, tak budem vyjednávať a oslovím koalíciu SPOLU,“ priblížil Babiš, no nespresnil, čo by mohol ponúknuť koalícii, ktorá dlhodobo odmieta spoluprácu s ním, píše server Novinky.cz. Podľa servera iDnes.cz vylúčil rokovania s Pirátmi a Starostami, ktorí skončili tretí.

Na informáciu, že mu koalícia SPOLU môže ponúknuť post predsedu Poslaneckej snemovne, reagoval so smiechom.

„Viete, že neviem rozprávať, čo by som tam robil. Snemovňa je pre mňa peklo, to je katastrofa. To je pokus o žart. Možno provokácia. Ja som manažér, moje miesto je vo vláde,“ vyhlásil.

Babiš okrem toho odmietol potvrdiť, či z politiky odíde, pokiaľ hnutie ANO skončí v opozícii, ako to v minulosti povedal.

19:45: Zeman príjme ako prvého Babiša 

Český prezident Miloš Zeman prijme v nedeľu pred poludním predsedu hnutia ANO a premiéra Andreja Babiša, uviedol v sobotu pre portál iDNES.cz prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Pražský hrad podľa neho tiež pripravuje Zemanovo vyhlásenie, ktoré zverejnia v nedeľu na webe a sociálnych sieťach.

Schôdzka s Babišom podľa hovorcu prebehne o 11.00 h na zámku v Lánoch. Hoci bola vopred plánovaná, nebolo jasné, či bude možná vzhľadom na prezidentov zdravotný stav, pre ktorý Zeman zrušil účasť v nedeľňajšej povolebnej televíznej diskusii.

19:30: Hamáček rezignuje, KSČM tiež opúšťa vedenie 

Predseda Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) Jan Hamáček rezignuje na svoju funkciu. Po sčítaní vyše 99 % hlasov sociálni demokrati prvýkrát od vzniku Českej republiky nedosiahli päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do Poslaneckej snemovne. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Od začiatku sčítavania hlasov sa ČSSD držala tesne nad hranicou 5 %. S pribúdajúcim počtom spočítaných okrskov však strana postupne strácala. Hamáček uviedol, že na 25. októbra zvoláva predsedníctvo strany, kde zloží funkciu. Prehra je podľa neho daň za vládnu spoluprácu a pandémiu koronavírusu.

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Rovnaký scenár sa opakuje aj pri vedení Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM), ktorá sa prvýkrát od vzniku ČR nedostala do snemovne. Komunisti získali 3,61 %.  Vedenie strany vrátane predsedu Vojtěcha Filipa rezignovalo.

„Som veľmi sklamaný, pretože je to naozaj veľký neúspech. Ľudia sa rozhodli pre iné politické strany. Je to problematické aj kvôli tomu, že sa žiadna ľavicová strana do snemovne nedostala. A to bude v tom ďalšom období problém nielen pre KSČM, „ cituje Filipa ČT24.

Domnieva sa, že strana doplatila na podporu Babišovej vlády. 

19:08: SPOLU bude mať 71 kresiel 

Na základe sčítania hlasov z 99,6 % volebných obvodov obsadí v Poslaneckej snemovni koalícia SPOLU 71 kresiel. Hnutie ANO bude mať 72 mandátov, Piráti a Starostovia 37 poslancov a SPD 20 kresiel, uvádza ČT24

18:58: SPOLU zaháji rokovania s PirátmiSTAN

Koalícia SPOLU chce začať rokovať s koalíciou Pirátov a Starostov do 24 hodín. Spolu dokážu zostaviť väčšinovú vládu.

„Zmena je tu, my ju uskutočníme,“ vyhlásil Fiala s tým, že výsledky volieb sú jednoznačné a parlamentnú väčšinu nemôže ignorovať ani prezident Miloš Zeman.

„Je to silný mandát, aj prezident k tomu bude musieť prizerať,“ uviedol volebný líder SPOLU Petr Fiala, čím narážal na prezidentove slová, o tom, že volebné koalície sú podvod. 

18:30: Nečakane vyhrala koalícia SPOLU, ČSSD a KSČM sú mimo parlamentu 

Voľby do poslaneckej snemovne vyhrala koalícia SPOLU. Sčítaných je 99,54 okrskov. Podľa prepočtov ČTK vyhrala koalícia SPOLU voľby. Získala 27,70 % hlasov. Tvoria ju pravicové strany ODS, ľudovci KDU-ČSL a TOP 09.

Tesne druhé skončilo Babišove hnutie ANO s 27,22 %. 

Tretí skončili Piráti a Starostovia s 15,53 %. „Dominancia Andreja Babiša končí. S koalíciou SPOLU budeme ešte dnes rokovať,“ povedal na tlačovej konferencii predseda Pirátov Ivan Bartoš.

„S oligarchom a extrémistami sa nevyjednáva,“ uviedol predseda STAN Vít Rakušan. „Po 32 rokoch sme poslali KSČM do dejín,“ doplnil.

zdroj: TASR/AP, Darko Bandic. Na snímke líder volebnej koalície SPOLU Petr Fiala.

Do Parlamentu sa dostala ešte strana SPD Tomia Okamuru s 9,60 % hlasov.

Mimo parlamentu skončila aj najdlhšie fungujúca strana v Česku a predtým v Československu, Česká strana sociálne demokratická (ČSSD) s 4.67 %. ČSSD sa tak nedostane do snemovne prvý raz od roku 1991. Zo strany zišli viacerí premiéri ako Miloš Zeman, Stanislav Gross, Jiří Paroubek či Bohuslav Sobotka. 

Do snemovne sa nedostala ani Komunistická strana Čiech a Moravy, ktorá získala 3,61 %. Tiež prvýkrát od samostatnej ČR. 

Koalícia SPOLU, ale môže naraziť v povolebnom dianí na prezidenta Miloša Zemana, ktorý označil volebné koalície za podvod. 

Zeman, ktorý je známy svojim kreatívnym výkladom ústavy, nemusí zostavením novej vlády pomenovať víťaza volieb, ale toho kto má najväčšiu pravdepodobnosť na zostavenie vlády.

Viacerí politológovia sa zhodujú, že napriek prehre vo voľbách môže Zeman vymenovať práve Babiša. 

18:06: Koalícia SPOLU predbehla ANO

Pri sčítaní 98,18 % okrskov predbehla koalícia SPOLU s 27,47 % Babišove hnutie ANO s 27,41 %

17:59: Koalícia SPOLU dobieha Babiša 

Na Babišove hnutie ANO sa doťahuje koalícia SPOLU. Pri sčítaní 97,82 % okrskov má ANO 27,46 %, koalícia SPOLU má 27,40 %.  

17:25: ANO stále vedie, no väčšinu by mohli získať opozičné koalície

Po sčítaní hlasov z viac ako 90 % volebných obvodov vedie vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne naďalej hnutie ANO premiéra Andreja Babiša, dve opozičné koalície by však mali v dolnej parlamentnej komore tesnú väčšinu.

Vyplýva to z oficiálnych výsledkov zverejňovaných Českým štatistickým úradom

Do Poslaneckej snemovne by sa podľa týchto výsledkov dostali štyri strany. Hnutie ANO pritom vedie s náskokom už len 1,16 % – získalo by 27,95 %, pokým koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) má aktuálne 26,79 % hlasov.

Tretia je koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,04 percenta. Populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru má 9,92 %.

 Na základe takýchto výsledkov by v 200-člennej snemovni obsadili ANO a SPD 94 kresiel, pokým koalície SPOLU a Piráti a Starostovia by mali dovedna 106 mandátov, vyplýva z údajov servera iDnes.cz.

Zvyšné strany vrátane sociálnych demokratov z ČSSD a komunistov z KSČM sú pod hranicou 5 %, potrebnou na zvolenie do dolnej komory Parlamentu ČR.

Volebná účasť sa pohybuje tesne nad úrovňou 65 %. Pred štyrmi rokmi prišlo hlasovať takmer 61 % českých voličov.

16:55: Piráti tvrdia, že sa stali obeťami dezinformácií

Koalícia Piráti a Starostovia nedosiahli výsledky aké očakávali. V poslednom prieskume pred voľbami mali preferencie okolo hranice 18 %. Pri takmer 85 % sčítaných okrskoch získala koalícia 14,75 %. Podľa vlastných slov očakávali aspoň 16 %. 

„Piráti sa stali obeťou dezinformačnej kampane, ktorá nemá za posledných 30 rokov obdobu“ povedal predseda hnutia STAN Vít Rakušan pre ČT24

16:43: Podľa predikcie zvíťazí hnutie ANO

Podľa prognózy finálnych volebných výsledkov televízie CNN Prima News a agentúry STEM/Mark by vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR zvíťazilo hnutie ANO s viac ako 27 %.

Druhá skončí koalícia SPOLU s 26 % a tretí Piráti a STAN s 15 %. Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) by sa podľa tohto modelu do Snemovne s 4,99 % nedostala.

Predseda ČSSD Jan Hamáček vo vysielaní Českej televízie uviedol, že ak sa jeho strana nedostane do Snemovne, skončí na poste jej predsedu.

Podľa riaditeľa agentúry STEM Martina Buchtíka sú výskumníci schopní veľmi presne prepočítať výsledky volieb po tom, ako sa podarilo sčítať viac ako 20 % hlasov. Odchýlka od reálnych výsledkov by sa mala pohybovať v rozmedzí desatín percentuálnych bodov.

Podľa tejto predikcie by volebná účasť mala dosiahnuť takmer 65 %.

16:20: Politológ Švec si myslí, že ČSSD a KSČM sa do parlamentu nedostanú 

„Pred štyrmi rokmi malo pri sčítaní polovice percent okrskov hnutia ANO 31,4 % hlasov, dnes má v rovnakej situácii 29,7 %. KSČM mala v roku 2017 pri polovici sčítaných hlasov 8,7 % hlasov, dnes iba 4,1. Sociálni demokrati mali 7,7 % hlasov, o takmer percenta viac ako dnes (4,99 %). Šanca komunistov a sociálnych demokratov na účasť v snemovni je nízka a 5-percentnú zrejme hranicu neprekročí,“ uviedol pre ČT24 politológ Kamil Švec.

16:02: Sčítaných bola polovica okrskov 

Sčítaná bola polovica okrskov. Babišove hnutie ANO naďalej vysoko vedie s 26,6 %. Nasleduje koalícia SPOLU s 24,73 %, tretí by skončili Piráti a Starostovia s 14,02 %. Do snemovne by sa dostala aj SPD s 10,61 %. ČSSD je na hrane s 4,97 %. Jej volebný líder Ján Hamáček už avizoval, že ak sa strana nedostane do parlamentu z jej čela odchádza.  

15:42: Sčítaná bola štvrtina okrskov 

Sčítaná bola štvrtina okrskov. Vedie hnutie ANO s 30,12 % druhá je koalícia SPOLU s 23,89 %, tretia je koalícia Pirátov a STAN s 13,45 %. Do snemovne by sa dostala aj Okamurova SPD s 10,91 %. ČSSD by získala 5,13 %.

15:24: Vedie hnutie ANO

Pri sčítaní desatiny okrskov vedie hnutie ANO s 30,5 % pred koalíciou Spolu s 23,65 %. Tretí skončili Piráti a STAN s 13,04 %. SPD mala 11 % a do snemovne by sa dostali aj sociálni demokrati (ČSSD) 5,31 %. Komunisti (KSČM) by sa do parlamentu nedostali.

14:58: Sčítané boli prvé okrsky 

Sčítané boli prvé okrsky v malých mestách. „Prvým sčítaným okrskom v Juhomoravskom kraji je obec Zhoř. S 28,3 % vyhralo hnutie ANO, na druhom mieste je koalícia Pirátov a Starostov so ziskom 26 %. Volebná účasť dosiahla 86,8 %,“ uvádza ČT24.

14:20: Brno posilnilo policajné hliadky 

Kvôli nahláseniu anonymnej bomby dopoludnia posilnilo mesto Brno policajné hliadky. Žiadnu výbušninu zatiaľ nenašli. „Všetci strážnici majú za úlohu všímať si odložených a potenciálne odložených predmetov. Hliadky komunikujú s volebnými komisiami a zintenzívnili kontroly,“ povedal pre ČT24 hovorca Mestskej polície Brno Jakub Ghanem.

14:01: Omylom uväznili komisiu 

Zamestnanec radnice v mestskej časti Brno-Žabovřesky v piatok večer omylom uväznil komisiu vo volebnej miestnosti. Zabudol totiž, že sa tam konajú voľby a budovu pri odchode zakódoval. Informoval o tom v sobotu spravodajský portál iDNES.

Na mieste zasahovala aj mestská polícia. Jej hovorca Jakub Ghanem uviedol, že incident trval iba chvíľu a nikto nebol obmedzený na ústavnom práve voliť.

Výstraha z alarmu na radnici sa aktivovala večer po 21.30 h. „K úradu boli hneď vyslané dve policajné hliadky a spojili sa s osobami vo vnútri. Pracovníci z operačného strediska súbežne zavolali kontaktnej osobe,“ povedal Ghanem.

Podľa hovorcu sa nakoniec ukázalo, že do objektu sa nepokúšal nikto vniknúť neoprávnene. Alarm sa po chvíli podarilo deaktivovať.

Zdroje: TASR, ČT24, Český štatistický úrad , ČT24, ČT24, TN.cz, iDNES.cz, iDNES.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech