Babka so sovietskou vlajkou sa stala hrdinkou ruskej propagandy. Prípad má jedno veľké „ale“

  • Rusi jej stavajú sochy, kreslia jej portréty a skladajú básne
  • Ukrajinská armáda vyzýva, aby ľudia babkou nepohŕdali
  • Ako sama hovorí, urobila to z obáv o svoj život a domov
babka so sovietskou vlajkou propaganda
Worldakkam.com a Reddit.com
  • Rusi jej stavajú sochy, kreslia jej portréty a skladajú básne
  • Ukrajinská armáda vyzýva, aby ľudia babkou nepohŕdali
  • Ako sama hovorí, urobila to z obáv o svoj život a domov

Stará zhrbená babička vychádza zo svojho dvora smerom k vojakom. V rukách drží vlajku Sovietskeho zväzu a víta ruských vojakov. Avšak, to nie sú ruskí vojaci, ale ukrajinskí.

Jeden z nich zoberie babke vlajku, so slovami „sláva Ukrajine“ ju hodí na zem a postaví sa ňu, medzitým dáva zmätenej babke do rúk tašku s potravinami. Na to babka povie pamätnú vetu, že to je vlajka, za ktorú bojovali jej rodičia.

Video prezdieľali azda všetky proruské a ruské stránky, objavilo sa snáď aj na všetkých ruských staniciach. Moderátor Prvého kanála Vitalij Jelisejev sa pri jeho komentovaní takmer rozplakal. „Bolo jasné, koho čakali a ako sa im asi žilo pod ukrajinskou vlajkou. Brániť takýchto ľudí je svätou úlohou,“ hovorí Jelisejev.

Babička sa okamžite stala hrdinkou ruskej strany, stavajú sa jej sochy, maľujú ju na stenách budov, zložili jej báseň i pesničku.

babka so sovietskou vlajkou socha
zdroj: Reddit.com

„Čo na tom, že proti ruskej okupácii protestujú denne tisíce ľudí…“

Ukrajinskú alebo proukrajinskú stranu babka, samozrejme, toľko nepotešila. „Čo na tom, že proti ruskej okupácii protestujú na Ukrajine denne tisíce ľudí, z ktorých je mnoho z nich týraných či zabitých. Rusko plače nad ženou, ktorej pošliapali vlajku,“ písali niektoré portály a podobné reakcie sa objavovali aj v komentároch.

Niekoľko videí, ako sa davy Ukrajincov stavajú pred ruské tanky či ozbrojených ruských vojakov, sme od úvodu invázie zverejňovali aj my. Tieto zábery sa, samozrejme, v ruskej televízii nikdy neobjavili.

Ukrajinský vojak mal následne podľa niektorých zdrojov vysvetľovať babičke a dedkovi, ktorý medzičasom prišiel a vidno ho aj na videu, prečo jej vzal vlajku a prečo bojujú. „Pôjdem teraz k vám domov. Prevrátim všetko hore nohami a poviem, že tu teraz budem žiť. Toto presne oni (Rusi) urobili. Oni prišli k nám, nie my k nim.“

Na internete sa začali objavovať obavy či rôzne chýry, čo vojaci dvojici spravili, no existujú pokračovania, ktoré ruská strana cielene nevysiela a kde vidno, že vojaci sa aj potom s babkou a dedkom rozprávajú, dokonca dedko ukrajinským vojakom poďakuje, slušne sa rozlúčia a vrátia naspäť do svojho domu.

Majú byť v bezpečí

Tým však príbeh ešte stále ani zďaleka nekončí. Dvojica bola napokon z miesta konfliktu evakuovaná. „Okrem toho im Ozbrojené sily Ukrajiny poskytli potraviny a potrebnú humanitárnu pomoc,“ zdôrazňuje ukrajinská strana.

Teraz by sa babka s dedkom mali nachádzať (alebo ešte nedávno nachádzali) v jednej z charkovských nemocníc. Na internete sa objavili aj ich fotografie či video z nemocničnej izby, na ktorom babka hovorí aj o tom, prečo prišla vítať vojakov so sovietskou vlajkou. Urobila tak z obáv, aby jej nerozbili dom, ktorý už predtým jeden zásah dostal, a taktiež zvyšok dediny.

„Armáda vyzýva, aby ste starou ženou nepohŕdali,“ zdôrazňujú k tomuto prípadu ukrajinské portály.

Ukrajinci navyše tvrdia a ukazujú na videu, že Rusi nechali u babky mínu. O Buči a iných zverstvách sa babka podľa ukrajinských zdrojov dozvedá až teraz. Niektorí jej príbuzní by mali byť v Poľsku alebo na ceste tam – touto správou sa ukrajinská strana snaží vyvrátiť informácie, že jej rodina ušla do Ruska.

Zdroje: Spravdi, Unian, Youtube / Бабушка с красным флагом, 1+1 Video, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá