„Baltská Cappadocia“ Slovákom na dosah ruky. Do Bratislavy prichádza nové letecké spojenie

  • Nová linka ti otvorí cestu do 2 úžasných krajín
  • Naplánuj a rezervuj si parádny jarný výlet už teraz
  • Poradíme ti, ako zraziť jeho cenu
Graffitti - Putin a Trump sa bozkávajú, pečiatka v pase, balón nad vodou
Jana Kristeková
  • Nová linka ti otvorí cestu do 2 úžasných krajín
  • Naplánuj a rezervuj si parádny jarný výlet už teraz
  • Poradíme ti, ako zraziť jeho cenu

Priamo zo Slovenska už objavíš aj Pobaltie. So skvelou správou prišla pred niekoľkými dňami nízkonákladová spoločnosť Ryanair. Z Bratislavy spúšťa priame letecké spojenie do Kaunasu.

Mesto v Litve privíta návštevníkov prilietajúcich z našej metropoly od 27. marca budúceho roku. Linka bude premávať 3-krát do týždňa v dňoch i časoch, vďaka ktorým preskúmaš Pobaltie bez toho, aby si minul veľa dovolenky.

Letenku si zaisti už teraz. Jej cena, ktorá začína od 64 eur, môže byť v prvom momente šokom, ak si zvyknutý lietať za 10 eur. No veľmi podobnú sumu, plus vyššie náklady na cestu na letisko, zaplatíš aj v prípade, ak sa rozhodneš cestovať do Litvy z Viedne.

Okrem toho, Litva sľubuje za vyššiu cenu i výnimočný výlet v 2 krajinách.

Tri v jednom za menej

Peňaženku ti isto neprevetrá aspoň cesta z letiska. Najlepším dopravným prostriedkom na ňu je autobus. Cesta do centra Kaunasu ním trvá asi 40 minút a stojí „až“ 1 euro. Ak si nainštaluješ praktickú aplikáciu Žiogas, máš to za 70 centov.

Kaunas má vynikajúcu polohu uprostred krajiny, z ktorej ťažia i turisti. Vďaka tomu sa veľmi ľahko dostaneš do metropoly Vilnius, kam premáva autobus i vlak. Cesta trvá okolo hodiny a pol a zaplatíš za ňu od 6 eur. Vlak je, paradoxne, v niektorých časoch lacnejší.

Ak sa rozhodneš Kaunas vynechať úplne, vedz, že do Vilniusu sa dostaneš aj priamo z letiska v Kaunase. Premáva odtiaľ za 15 eur priamy expresný autobus. A nepremáva len do Vilniusu, ale aj do nádherného prístavného mesta pri Baltskom mori, ktoré sa volá Klaipėda.

Z letiska v Kaunase sa dostaneš i do Rigy. Škoda len, že expresná kyvadlová doprava premáva len raz denne a so spoločnosťou FlyBus, kde si lístok rezervuješ iba cez e-mail alebo telefonicky.

Panoráma Rigy z výšky
zdroj: Jana Kristeková

Ak to nechceš riskovať, alebo ti proste autobus vôbec nenadväzuje na let, choď do Rigy cez Vilnius. Cesta autobusom trvá cca 4 hodiny a stojí rôznymi spoločnosťami od 13 eur.

Najlepšie je, že keď spoznáš všetky krásy Rigy, už sa nemusíš vracať naspäť do Vilniusu či Kaunasu. V lotyšskej metropole je totiž tiež letisko a s priamym spojením do Viedne. Ak sa poponáhľaš, letenku ešte chytíš do 35 eur.

Kaunastické zážitky

Druhé najväčšie mesto Litvy veľa Slovákov ani nepozná. Podobne ako veľa „druhých“ miest Európy, i Kaunas leží v tieni metropoly, kam mieri oveľa viac turistov. To však neznamená, že sa máš čo najrýchlejšie odpratať preč. Práve naopak.

Mesto plné histórie a výnimočných pamiatok, ktorým kraľuje nepreniknuteľná pevnosť, získalo v posledných rokoch prestížne ocenenia. Stalo sa Mestom dizajnu UNESCO a Európskym hlavným mestom kultúry.

Tituly isto vytiahnu na svetlo sveta to, čo si Kaunas pripravil pre milovníkov kultúry a umenia. Zabudni na „obyčajné“ galérie, hoci i tých má nepreberné množstvo. Kaunas je kráľovstvom medzivojnového modernizmu a pouličného umenia.

Celé mesto, jeho nenápadné múry i steny budov, rozprávajú príbeh, ktorý na ne namaľovali profesionálni umelci. Najkrajšie kúsky ti ukáže bezplatná pestrofarebná mapa plná informácií, za ktorú vďačíme turistickej organizácii mesta.

Na portáli Visit Kaunas objavíš ďalších 30 ilustrovaných máp. Siahnuť si ich môžeš aj do telefónu a objaviť v meste architektúru, židovské dedičstvo, gastronómiu, obľúbené miesta študentov, divadlo i basketbal. 

Obrovská basketbalová lopta uprostred dvora
zdroj: Jana Kristeková

Tento šport je v Litve druhým náboženstvom. „Pomodlíš sa“ a elektrizujúcu atmosféru zažiješ na štadióne tímu Zalgiris, ktorý si pripravil balíček pre „basketbalové panny a panicov“.

Obsahuje všetko, čo ti pomôže stať sa aspoň na deň fanúšikom hviezdneho zeleno-bieleho tímu – vstupenku, šál a sprievodcu históriou a úspechmi klubu, obľúbené chorály i check-list správneho fanúšika.

Čoraz väčšej popularite sa v Litve teší aj remeselné pivo. Podľa viacerých zdrojov je v malej krajine až okolo 80 minipivovarov. Ochutnania hodnou špecialitou je medové pivo, ktoré čapujú v nejednom z mnohých pubov Kaunasu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by It’s Kaunastic (@kaunastic)

Na polliter, ktorého cena začína v meste od 2,50 eur, sa môžeš odviezť i historickou lanovkou Žaliakalnis. V jej cieli je, okrem reštaurácie s terasou, i monumentálna bazilika, od ktorej je parádny 360-stupňový výhľad na Kaunas.

Na mesto sa veľmi dobre pozerá aj z cieľovej stanice lanovky Aleksotas premávajúcej na druhej strane rieky Nemunas. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Ryanair, The Creative Cities Network, European Commission, Visit Kaunas, Zalgiris, Numbeo, Kaunas Airport, Rome2rio, Where is Vilnius, 700 Vilnius , BNN News 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá