Banka chcela podporiť umenie, tak dala príležitosť lokálnym umelcom. Toto je výsledok

  • VÚB banka podporuje mladých umelcov a používa lokálne slovenské diela
  • Diela Martiny Paukovej a Tomáša Baníka môžeš vídať na nových peňaženkách od VÚB
  • Peňaženky môžeš vyhrať na instagramovom účte Fejm.sk
karty
  • VÚB banka podporuje mladých umelcov a používa lokálne slovenské diela
  • Diela Martiny Paukovej a Tomáša Baníka môžeš vídať na nových peňaženkách od VÚB
  • Peňaženky môžeš vyhrať na instagramovom účte Fejm.sk

Diela od Martiny Paukovej a Tomáša Bánika na Slovensku vôbec nepatria medzi neznáme. Ich dizajny sa už vyskytli v mnohých magazínoch a tentokrát hrajú hlavnú rolu na originálnych peňaženkách, ktoré nikde nekúpiš. Vyhrať ich však môžeš v súťaži, kde máš za úlohu ukázať kúsok umenia aj ty.

VÚB banka totiž v rámci svojho projektu Fejm chcela k debetnej karte (ktorá prichádza čisto biela a môžeš si ju pokresliť fixkami podľa seba a prejaviť tým kreativitu) pridať aj dizajnovú ilustrovanú peňaženku. Vytvorila preto dva dizajny peňaženiek pre mladých Slovákov a rozhodla sa, namiesto agentúry či zahraničného grafika, podporiť novovznikajúce talenty.

Ako nám potvrdila aj Mgr. Lucia Gregorová Stach, PhD., kurátorka v Slovenskej národnej galérii, mladí umelci to na Slovensku nemajú ľahké ani vďaka podpore, ktorá sa im dostáva. Svoje diela prezentujú v galériách i open-spacoch, no častokrát sa strácajú medzi staršími či zahraničnými umelcami.

Takýmito kúskami sa môže chváliť Tomáš Bánik

zdroj: Instagram/Patkaň

zdroj: Fejm

Peňaženka je imidž, nielen sklad na drobné

Výsledkom je dvojica peňaženiek, ktorá sa riadi najnovšími trendmi a ak chceš držať krok s dobou, určite by si nemal ostať len pri nezaujímavej čiernej či hnedej peňaženke, ktorá slúži len ako skladisko na mince. Peňaženka je totiž minimálne tak dobrá na peniaze, ako aj na vyjadrenie vlastného štýlu. Skrýva totiž množstvo nevyužívaného potenciálu, ktorý môže každý využiť podľa seba.

Čoraz viac mladých ľudí si dnes kupuje drahé a značkové peňaženky, no sme presvedčení o tom, že je omnoho dôležitejšie podporiť lokálnych umelcov, ktorí do dizajnovania dávajú celé srdce.

Kreativita Martine Paukovej rozhodne nechýba

zdroj: Instagram/Martina Pauková

„Okrem môjho charakteristickéh splošťovania objektov a hrania sa s perspektívou sú veľmi dôležité kreslené postavičky,“ vysvetľuje svoj záber tvorby ilustrátorka Martina Pauková. „Tí totiž organicky dopĺňajú kompozíciu a svojou rečou tela a rozpačitosťou sú akosi úplne normálni a ľúbiví.“

Najdivokejšia karta vyhráva

Ak sa chceš odlíšiť ešte viac, VÚB ti aktuálne k študentskému účtu dodá nezvyčajnú debetnú kartu, ktorá je úplne biela a tvojou úlohou je na ňu dokresliť práve to, čo ťa vyjadruje.

Vyskúšať si to môžeš aj v súťaži na Instagram profile Fejmu, kam fanúšikovia posielajú xtories s vlastnými dizajnami na bielu kartu, pričom dúfajú, že sa práve im podarí vyhrať jednu z originálnych peňaženiek vďaka ich umeleckým zručnostiam. Presné zneniea pravidlá nájdeš v highlights.

Ak chceš v takejto štýlovej peňaženke nosiť aj originálnu kartu podľa seba, odporúčame ti prezrieť si študentský Fejm účet od VÚB banky.


zdroj: Fejm

„Fejm peňaženka bola pre mňa trošku dizajnérskym hlavolamom – v rámci daného fyzického priestoru som musela nakresliť to, čo reálne súvisí s mládežou a má určitú energiu, no musela som dávať pozor aj na to, aby švy peňaženky nešli cez dôležité časti obrázku,“ opisuje neľahké zadanie ilustrátorka Martina Pauková.

„Ležérna baba v slnečných okuliaroch vedľa super bicykla vyjadrujú práve to, o čom celá kampaň má byť – energia, mladosť, sloboda,“ dopĺňa.

Cesta mladého umelca je náročná

Kurátorka SNG, Mgr. Lucia Gregorová Stach, PhD., dodáva, že sa v galérii snažia pretláčať aj diela mladých autorov a autoriek. Tí sú vraj sledovaní kurátormi a pokiaľ sú ich diela vhodné a kvalitné, bývajú umiestňované do výstav, kam sa hodia.

Expertka však tiež priznáva, že povolanie umelca je na Slovensku psychicky mimoriadne zaťažujúce. „Dôležité je nerezignovať, vytvoriť si kvalitné portfólio aj v anglickom jazyku, obosielať súťaže, navštevovať všetky druhy umeleckých podujatí aj mimo svoj úzky odbor a vôbec sa snažiť o presieťovanie s komunitou.

S vedľajšou prácou súhlasí aj Martina Pauková, ktorá stojí za dizajnom jednej z Fejm peňaženky. „Ja som upratovala, servírovala, robila kávu aj penila mlieko. Človek si vtedy fakt cení čas, ktorý mu ostane na kreativitu. Verím ale, že ak je človek pracovitý a má oči otvorené dokorán, dá sa preraziť, len treba vedieť, ako na to a zvoliť vhodnú stratégiu.

Super je to, že svet, v ktorom sa pohybujeme, je ultra vizuálny a klienti sú čoraz ochotnejší investovať do vizuálnej stránky produktu a najať si ilustrátora. Väčšina známych magazínov pracuje s tuctami ilustrátorov, to isté platí pre startupy, módne značky aj veľké tech firmy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech