Banská Štiavnica dostala svetový unikát a prilákať má turistov z celého sveta. Mesto chce konkurovať Parížu

  • Banská Štiavnica je mestom, ktoré zrodilo najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta
  • Aj preto má ambíciu dostať sa na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest ako je Paríž či Verona
Banka Lásky, Unsplash/Tomáš Malík
  • Banská Štiavnica je mestom, ktoré zrodilo najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta
  • Aj preto má ambíciu dostať sa na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest ako je Paríž či Verona

Mnohí to netušia, no báseň Marína tvorí 2 900 veršov a od roku 2017 je dokonca zapísaná aj ako oficiálny svetový rekord vo World Record Academy.

„Som presvedčená, že Banská Štiavnica má ako pútnické miesto pre zaľúbených dokonca väčší potenciál ako Verona. Pretože príbeh Maríny a Sládkoviča, z ktorého sa zrodila najdlhšia ľúbostná báseň sveta, je na rozdiel od vymysleného Rómea a Júlie pravdivým príbehom lásky,“ vyhlásila Nadežda Babiaková, primátorka mesta Banská Štiavnica.

zdroj: Banka Lásky

Mesto sa chce dostať do povedomia širokej masy turistov aj vďaka spusteniu novej zážitkovej hry. V prvej etape projektu sa desiatky ľúbostných veršov objavili na operadlách mestských lavičiek v slovenskom aj anglickom jazyku.

„Hlavnou náplňou hry je hľadať v Banskej Štiavnici a po okolitých kopcoch lavičky s farebnými postavičkami zaľúbencov, ktorí si čítajú Marínu. Každý, kto takúto lavičku nájde, zároveň objaví autentické miesto, kde Marína a Sládkovič pred takmer 200 rokmi skutočne prežívali svoju osudovú lásku,“ hovorí Igor Brossmann z neziskovej organizácie Marína a Sládkovič.

zdroj: Banka Lásky

Pri Zaľúbencoch sú umiestnené aj QR kódy, ktoré ti odhalia ako sa jednotlivé verše rodili. 

„Je skvelé, že sme schopní a chceme budovať cestovný ruch na takýchto príbehoch, na literatúre a na jej velikánoch. Banská Štiavnica tak ponúka opäť niečo výnimočné. Zároveň sa tým radí k ostatým miestam v Banskobystrickom kraji, ktoré lákajú návštevníkov na slávne mená literatúry,“ tvrdí Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus dodáva.

zdroj: Banka Lásky

Súčasťou druhej etapy projektu Zaľúbená Štiavnica je aj revitalizácia priestoru pred Domom, kde Marína žila a až do svojej smrti ukrývala rukopis básne, ktorý jej Sládkovič venoval. Priamo pred známou Bankou Lásky, zážitkovým domom o básni Marína, vzniklo nové Námestie Zaľúbencov.

zdroj: Banka Lásky

Kúsok, aký nenájdeš nikde inde na svete

Dominantou je unikátna interaktívna socha zaľúbencov, čítajúcich si Marínu. „Ak na Námestí Zaľúbencov nežne položíte dlaň na srdiečko sochy, začujete, ako si vyznávajú lásku najslávnejšími veršami z Maríny,“ vysvetľuje spoluautor sochy Štefan Voskár. Ide pritom o absolútny svetový unikát.

zdroj: Banka Lásky

„Nikde inde na svete sa nám nepodarilo nájsť hovoriacu sochu, ktorá by bola zhotovená na takomto technickom princípe,“ dodal Voskár. Jej zmenšeniny v rôznych farebných prevedeniach nájdeš sedieť na lavičkách ďalších 20 miest po celej Banskej Štiavnici a priľahlých kopcoch. 

Aj Banskobystrický samosprávny kraj projekt podporil sumou 15 000 eur. Projekt Zaľúbená Štiavnica je tak, ako samotné mesto Banská Štiavnica, vynikajúcim „predajným artiklom“ aj za hranicami kraja.

zdroj: Banka Lásky

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice ako zaľúbeného mesta. Projekt Zaľúbená Štiavnica podporujeme od začiatku, pretože veríme, že romantická téma najdlhšej ľúbostnej básne dokáže prilákať ľudí z celého sveta a pomôže tak aj ekonomicky pozdvihnúť celý Banskobystrický kraj,“ dodáva Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Ku hre si netreba sťahovať žiadnu aplikáciu, všetky potrebné informácie o hre nájdeš na webe zalubenastiavnica.sk. 

 

Zdroje: Banka Lásky, Mesto Banská Štiavnica, zalubenastiavnica.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech