Banská Štiavnica zakázala parkovanie v centre mesta. Pomôcť nájsť voľné miesta má aplikácia

  • Nová parkovacia politika bude platiť od 1. júla 2019
  • Na systéme monitorovania vozidiel za pomoci senzora spolupracuje s firmou PosAm
  • Systém bude testovať na 15 parkovacích miestach
zdroj: Banska Stiavnica
Banská Štiavnica
  • Nová parkovacia politika bude platiť od 1. júla 2019
  • Na systéme monitorovania vozidiel za pomoci senzora spolupracuje s firmou PosAm
  • Systém bude testovať na 15 parkovacích miestach

Banská Štiavnica si pre svojich návštevníkov pripravila nie príliš príjemné prekvapenie. Už od leta bude platiť pre turistov zákaz parkovania na Námestí svätej Trojice. Začiatkom mesiaca o tom informovala TASR. Po novom budú môcť na centrálnom námesti parkovať len držitelia rezidenčných kariet. Pre návštevníkov mesta má pripravenú alternatívu na parkovisku pod Novým zámkom.

Nová parkovacia politika

Od začiatku júla tohto roka už turisti na Námestí svätej Trojice v Banskej Štiavnici nezaparkujú. Vysoká miera dopravy na námestí čelila dlhodobej kritike. Po novom budú môcť návštevníci mesta parkovať pod Novým zámkom, odkiaľ sa na námestie dostanú chôdzou v priebehu pár minút.

Zástupca primátorky Banskej Štiavnice Marián Zimmermann priblížil, že dodatok prináša štyri hlavné zmeny. Prvou sú zmeny v parkovaní na Námestí svätej Trojice, ktoré je dlhodobo pre vysokú mieru dopravy kritizované. Po novom tam budú môcť parkovať len majitelia parkovacích a rezidentských kariet.

 

Parkovacie možnosti

Banská Štiavnica v tlačovej správe pre TASR uviedla, že návštevníci mesta budú môcť zaparkovať pod Novým zámkom, odkiaľ sa na námestie dostanú pešo v priebehu niekoľkých minút. Toto parkovisko by malo zároveň poskytovať vyššiu kapacitu a ponúknuť až 60 parkovacích miest. Nové miesta vzniknú na ploche, kde ešte tento mesiac stávajú autobusy.

Mesto po novom zavádza aj zjednotenie výšky parkovného, ktoré sa bude týkať nielen ceny, ale aj hodín a dní, kedy je parkovanie spoplatnené.

>>Novú parkovaciu politiku schválili aj poslanci hlavného mesta Bratislava. Viac o téme sa dozvieš tu.

Mesto chce situáciu sprehľadniť pomocou aplikácie ParkDots

Mesto informovalo, že obsadenosť nových parkovacích miest si budú môcť návštevníci aj domáci skontrolovať prostredníctvom aplikácie. 15 rýchloobrátkových miest na Radničnom námestí bude mesto monitorovať prostredníctvom senzorov, čo vodičom umožní si v aplikácii skontrolovať nakoľko sú miesta obsadené. Na svojej webovej stránke mesto uviedlo, že na systéme spolupracuje s firmou PosAm.

Samospráva tvrdí, že ak sa tento model osvedčí, bude ho aplikovať aj na ostatné parkovacie miesta. Do procesov monitorovania sa aktívne zapojí aj polícia. Na svojom webe zároveň uviedla, že aplikácia ParkDots bude nielen mapovať voľné miesta, ale umožňuje aj platbu za parkovanie. Tým sa rozšíri možnosť úhrad parkovného aj na ostatných už existujúcich parkovacích miestach v meste.

Ďaňový doklad bude vodičovi doručený na email, ktorým sa zaregistroval do aplikácie. Podľa vyjadrení mesta na webe, aplikácia rozširuje možnosť platieb nielen pre domácich, ale aj zahraničných turistov a vodičov s pracovnými telefónmi, ktorí mali niekedy problém zaplatiť za parkovanie pomocou SMS správy. Naďalej zostávajú aj súčasné možnosti úhrady parkovného.

Testovacia fáza

Na začiatku sa bude monitorovať len 15 miest na Radničnom námestí. „Vylúčili sme bezplatné parkovanie na starom ihrisku na Mládežníckej ulici. V prípade priaznivej odozvy a dobrých skúseností budeme postupne rozširovať monitorovanie aj na ostatné parkovacie miesta. Ide o ďalšiu možnosť, ako pre občanov nášho mesta postupne zavádzať možnosti tzv. inteligentných miest (smart cities) v dopravnej mobilite,“ dodal Zimmermann.

Obyvatelia mesta budú môcť v centre využiť aj 15 rýchloobrátkových parkovacích miest, ktoré budú bezplatné. Zmeny zavedie samospráva od júla tohto roka a na jeseň chce začať s prípravou nového VZN, ktoré bude problematiku parkovania v meste riešiť komplexne. To by malo vstúpiť do platnosti od začiatku roka 2020.

„Okrem toho mestská polícia bude pri týchto parkovacích miestach automaticky upozorňovaná na prekročenie parkovacieho času,“ informuje samospráva s tým, že prostredníctvom aplikácie bude možné aj platiť parkovné na ostatných už existujúcich parkovacích miestach v meste. Súčasné možnosti úhrady parkovného zostávajú naďalej v platnosti.

 

Zdroj: TASR, Banskastiavnica.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK