Banskobystrický Leninov park potrebuje obnovu. Má sa zmeniť na nepoznanie

  • Mesto Banská Bystrica má niekoľko výnimočných symbolov
  • Okrem Pamätníka SNP či novinky Terminal Vlak Bus Shopping je to aj od konca 19. storočia na mieste stojaci Mestský park, ešte stále známy ako Leninov park
  • Jeho podoba sa má už čoskoro radikálne zmeniť
leninov park(2)
Wikimedia/Unsplash
  • Mesto Banská Bystrica má niekoľko výnimočných symbolov
  • Okrem Pamätníka SNP či novinky Terminal Vlak Bus Shopping je to aj od konca 19. storočia na mieste stojaci Mestský park, ešte stále známy ako Leninov park
  • Jeho podoba sa má už čoskoro radikálne zmeniť

Sám vieš, aké dôležité je cítiť sa vo svojom meste príjemne. Mať možnosť zájsť na dobrú kávu, do múzea za kultúrou, zacvičiť si, ale aj nemať ďaleko do prírody. Práve túto funkciu vo väčších mestách plnia parky, o ktoré sa treba príkladne starať. Po veľkom škandále v Nových Zámkoch, kde neznámy páchateľ nadránom vypílil v parku dvadsať čerstvo vysadených líp (viac si prečítaš TU) obraciame mincu a reč nebude o ničení, ale naopak, revitalizácii. Konkrétnejšie obnove Mestského parku v Banskej Bystrici, ktorí starší obyvatelia ešte stále poznajú pod menom Leninov park.

Mesto v srdci Slovenska žiada o pomoc z eurofondov až vo výške 1,6 milióna eur. „Projekt na prvú etapu podáme už o niekoľko dní a verím, že budeme úspešní. Park bude bez betónu s mlatovými priepustnými chodníkmi, detské ihrisko bude na bezpečnejšom mieste, pôvodný altánok ostane súčasťou parku a veríme, že na tomto významnom mieste sa budú stretávať Banskobystričania všetkých vekových kategórií,“ píše na svojom Facebooku primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

REVITALIZÁCIA MESTSKÉHO PARKU SCHVÁLENÁ

REVITALIZÁCIA MESTSKÉHO PARKU SCHVÁLENÁDnes na mestskom zastupiteľstve sme odhlasovali, že sa opäť pokúsime získať financie z eurofondov na revitalizáciu mestského parku. Projekt na prvú etapu podáme už o niekoľko dní a verím, že budeme úspešní. Park bude bez betónu s mlatovými priepustnými chodníkmi, detské ihrisko bude na bezpečnejšom mieste, pôvodný altánok ostane súčasťou parku a veríme, že na tomto významnom mieste sa budú stretávať Banskobystričania všetkých vekových kategórií.

Gepostet von Ján Nosko am Dienstag, 2. April 2019

Národná kultúrna pamiatka tak prejde značným osviežením po tom, ako tu ešte minulý rok obyvatelia ostro kritizovali výrub časti stromov a nahradenia historického altánku z prvej polovice 20. storočia, ktorý je pre mnohých symbolom parku. V jeho obnovenej verzii je ohlásená čitáreň s malou knihovničkou. Nové osvetlenie, fontány, lavičky, zóna pre cvičiacich a mamičky s deťmi či wifi budú v parku určite vítanou zmenou.

Zdroj: TASR, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK