Banskobystrický škrtič vraždil mladé ženy zámerne. Vedel, že sú slabšie a neubránia sa mu

  • Od svojich 17 rokov pil alkohol a mnohí ho poznajú ako trojnásobného vraha
  • Aj napriek nízkej inteligenčnej úrovni mal činy dokonale premyslené
Juraj Lupták
Unsplash/Axel Eres, kriminalistika.eu
  • Od svojich 17 rokov pil alkohol a mnohí ho poznajú ako trojnásobného vraha
  • Aj napriek nízkej inteligenčnej úrovni mal činy dokonale premyslené

Prednedávnom sme písali o vrahyni zo Slovenska, ktorá bola odsúdená na trest smrti. Podobný osud čakal aj Juraja Luptáka, ktorého prezývali banskobystrický škrtič.

Vyrastal v detských domovoch a svojou inteligenciou príliš nevynikal. Osobitnú školu, ktorú navštevoval, vraj dokončil s veľkými problémami a banícke učilište, na ktoré nastúpil, nikdy nedokončil. Dôvodom bol vraj vážny úraz nohy.

Pracoval ako závozník, pastier či pomocný robotník na stavbe. Mnohí ho ale poznali ako človeka, ktorý sa práci vyhýbal a žil, z čoho sa dalo. V minulosti bol postrachom celého okolia Banskej Bystrice.

Obete škrtil do bezvedomia

Nakoľko si vlastnými rukami príliš zarobiť nevedel, našiel si iný, násilníckejší spôsob, akým boli krádeže. Tie však boli sprevádzané aj vážnymi ujmami na zdraví.

V máji v roku 1978 podobným spôsobom okradol 20-ročnú ženu, ktorá sa prechádzala po lesnom chodníčku. Napadol ju zozadu a škrtil ju, až kým neupadla do bezvedomia.

Ohavný čin však neskončil vraždou, nakoľko mladé dievča po smrti ešte znásilnil. Následne jej ukradol z kabelky 500 korún.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: kriminalistika.eu, korzar.sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK