Bar v podzemí, ktorý je otvorený od rána do noci. Dávid a Matej oživili podnik v centre metropoly

  • Inovatívny priestor, kde sa snúbi historická elegancia s gastronomickým umením
  • Presne to predstavuje nový projekt s názvom Alma
architekt, podnik v historickej budove
NEUHÄUSL HUNAL, Radek Úlehla
  • Inovatívny priestor, kde sa snúbi historická elegancia s gastronomickým umením
  • Presne to predstavuje nový projekt s názvom Alma

V centre Prahy vznikol zatiaľ najambicióznejší projekt tímu Vojtecha Václavíka a Petra Nemca, s ktorým dlhodobo spolupracuje architektonické štúdio NEUHÄUSL HUNAL.

„Spoločne sme zrealizovali všetky bistrá, kaviarne a bary z rodiny Kro a vďaka nadobudnutým skúsenostiam posúvame ich filozofiu o úroveň vyššie ako z hľadiska gastronómie, tak architektúry,“ uvádzajú architekti.

Nadštandardne komplexný projekt bol pre mladých architektov výzvou – rekonštrukcia časti bloku v sebe spája niekoľko úplne rozdielnych priestorov na dvoch podlažiach: historickú budovu s klenutými stropmi, betónovú novostavbu či prvorepublikovú tlačiareň.

neuhausl-hunal-alma-radek-ulehla-13
zdroj: NEUHÄUSL HUNAL, Radek Úlehla

Tu na ploche bezmála 800 m² funguje kaviareň, reštaurácia, vináreň, obchod s vínom, konferenčná sála, bar, degustačná miestnosť či fermentačné laboratórium.

„Prvou témou našej práce tak bolo sformulovať adekvátny, jednotný jazyk, ktorý prepojí a zároveň odlíši charaktery jedinečných priestorov i prevádzok. Druhou témou potom bolo nájdenie správnej miery medzi určitým luxusom haute cuisine a neformálnou, uvoľnenou atmosférou vlastnou všetkým Kro podnikom.“

neuhausl-hunal-alma-radek-ulehla-32
zdroj: NEUHÄUSL HUNAL, Radek Úlehla

Nástroje, ktoré využívajú na dosiahnutie týchto cieľov, sú zemitosť, tlmená farebná paleta, decentné osvetlenie a neokázalé materiály. Celkový koncept možno opísať oficiálnym mottom Európskej únie: jednotná v rozmanitosti.

Alma funguje od rána do noci: deň začína v kaviarni, obed a večeru je možné vyriešiť v reštaurácii, a potom sa presunúť na pohárik do vinárne. Bar v podzemnom podlaží môže fungovať ako nočný klub. Tomu prirodzene zodpovedá ich charakter, farebnosť a atmosféra.

neuhausl-hunal-alma-radek-ulehla-30
zdroj: NEUHÄUSL HUNAL, Radek Úlehla

„Z logiky veci sa správame rozdielnym spôsobom k úplne novým konštrukciám a k tým historickým. Zaujímavý problém vzniká v prechodoch medzi týmito priestormi, kde sme zvolili abstraktný rošt. Použité svietidlá sa tiež líšia podľa toho, či sa nachádzajú v historických častiach, novostavbe či tranzitných priestoroch. Komplexné materiálové väzby a analogické kompozície sa každopádne prelínajú cez všetky prevádzky a priestory.“

Nerezové bloky otvorenej kuchyne a baru dominujú najmä v reštaurácii, kde sa medzi nimi rozohráva dispozícia traktovaná lavicami a rôznorodými stolmi tak, aby vytvárala rozmanité miesta a atmosféry.

neuhausl-hunal-alma-radek-ulehla-07
zdroj: NEUHÄUSL HUNAL, Radek Úlehla

Dôležitou súčasťou celého priestoru je informačný a navigačný systém, na ktorom architekti úzko spolupracovali s Janom Horčíkom a ktorý dáva vyniknúť precíznej typografii písma Heavyweight.

Striedmy interiér dopĺňajú priestorové „funky lightboxy“, ktoré ho presvetľujú ako svojou nevšednou farebnosťou, tak formuláciami a grafickým dizajnom.

neuhausl-hunal-alma-radek-ulehla-15
zdroj: NEUHÄUSL HUNAL, Radek Úlehla

„Kľúčovou súčasťou procesu bola vzájomná dôvera a komunikácia s klientmi, stavebnou firmou, grafikom a jednotlivými remeselníkmi aj dodávateľmi, bez ktorých by projekt takého meradla nemohol vzniknúť v takej kvalite.“

Hlavným zjednocujúcim prvkom je na výšku kladený keramický obklad, ktorého farebnosť postupne tmavne od najsvetlejšieho odtieňa v kaviarni po najtmavšiu v podzemnom bare. Na rovnakom princípe architekti pracujú aj s nábytkom, stolárskymi výrobkami a ich (ne)čalúnením.

Tie majú spoločný základ a analogicky sa prispôsobujú jednotlivým funkciám a miestam. Výraznú úlohu hrajú kompaktné hmoty barov a otvorenej kuchyne, ktorých solídny výraz podčiarkuje rafinovaná materialita nerezovej ocele.

Finálna povrchová úprava, ktorú riešili spoločne s pasírom Peterom Demkom, je totiž na mieru vytvorená poškriabaním kameňom.

Pasír je remeselník, ktorý sa špecializuje na spracovanie kovu za studena. To znamená, že kov tvaruje a ohýba bez toho, aby ho zahrial. 

Pasírstvo je starodávne remeslo, ktoré siaha až do starovekého Grécka a Ríma. V stredoveku boli pasíri zodpovední za výrobu zbraní, brnení a ďalších vojenských potrieb. V novoveku sa pasírstvo stalo bežnejším a pasíri začali vyrábať aj užitočné predmety, ako sú vázy, čajníky a lampy.

Pasírstvo je náročné remeslo, ktoré si vyžaduje zručnosť, trpezlivosť a kreativitu. Pasíri musia byť schopní presne merať a rezať kov, aby vytvorili požadovaný tvar. Musia tiež byť schopní kontrolovať silu, ktorú používajú, aby kov nepoškodili.

Zdroj: NEUHÄUSL HUNAL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá