Barber Tom vsadil všetky peniaze na jednu kartu, vďaka čomu dnes vedie vlastný prosperujúci biznis

  • Výnimočnosť netreba pracne hľadať
  • Výnimočné veci tvoria najčastejšie obyčajní ľudia, ktorí sú okolo nás a nebáli sa vziať život do vlastných rúk
  • Presne taký je aj Tom a jeho originálny barbershop
herrr
archív:Hero barber
  • Výnimočnosť netreba pracne hľadať
  • Výnimočné veci tvoria najčastejšie obyčajní ľudia, ktorí sú okolo nás a nebáli sa vziať život do vlastných rúk
  • Presne taký je aj Tom a jeho originálny barbershop

Nebáť sa vziať život do vlastných rúk a vytvárať výnimočné veci. Písať si svoj vlastný príbeh húževnatosťou, neoblomnosťou a odhodlaním. To sú vlastnosti, ktoré vzbudzujú zaslúžený obdiv a práve takéto príbehy sú často okolo nás, hoci ich nie vždy vidíme.

Týka sa to aj príbehu barbera Toma, ktorý sa rozhodol zobrať svoj život do vlastných rúk, nabúrať zabehanú rutinu a venovať sa tomu, čo ho vždy lákalo.

Nakoľko Tomove remeslo vyšlo z dlhej tradície, poctivej a dobre vykonanej  práce, rovnako ako v prípade Fernetu Stock, Startitup ti ruka v ruke s týmto brandom prinášame Tomov inšpiratívny príbeh.

“Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že raz budem holič, tak by som si pomyslel, že sa asi zbláznil, ale dnes …”

Podobným povzdychom začína takmer každý jeden výnimočný príbeh. Mení sa len konkrétny sen a odvaha premeniť ho napokon na skutočnosť. Kľúčové je byť dostatočne tvrdohlavý, nezľaknúť sa a spraviť prvý krok, ktorý býva rozhodujúci. Mať strach a rešpekt je však úplne v poriadku.

Tomáš Slamka, od kosti punker a dnes už aj starostlivý otec, sa ako bývalý predajca hudobných nástrojov v jednom momente rozhodol, že otočí svoj život o 180 stupňov po vertikále a odložil pomyselnú gitaru aj dobre rozbehnuté obchodnícke remeslo do kúta.

Nedostatok ako hlavná hybná sila progresu zohrala aj tu svoju nezastupiteľnú úlohu. Nápad oholiť sa „vintidžovo“, ale hlavne efektívnejšie a šetrnejšie k pokožke klasickou britvou odhalil, že na našom trhu zúfalo chýba čo i len obyčajné tradičné mydlo na holenie.

Generika z drogérie klasiku nikdy nenahradí, a preto sa Tomáš rozhodol vyplniť na trhu zívajúcu dieru v oblasti klasických pánskych produktov na holenie. Ako sám hovorí, „zbúchal som si e-šopík“, ktorý sa uchytil a dnes už zásobuje množstvo holičstiev aj svojimi vlastnými výrobkami.

Kým u nás aj „vďaka“ socialistickej kolektivizácii prakticky vymizlo, na západ od Viedne barberské remeslo nikdy úplne nevyhynulo a dnes sa aj u nás opäť teší veľkému comebacku. Od alchýmie kozmetiky nebolo ďaleko aj k rôznym holičským nástrojom, ktoré Tomáš začal dovážať na Slovensko.

Keď už mu cez ruky prechádzali rôzne holičské vychytávky, rozhodol sa rozšíriť si vzdelanie a urobil si kurz holenia klasickou britvou. Počas neho sa ukázalo, že má v ruke ten správny grif a ľudia z kurzu ho povzbudili, nech rozvíja svoj talent ďalej a urobí si kompletnú barberskú školu.

Tomášov americký barberský sen ho napokon napriek pôvodným plánom nezaviedol až za veľkú mláku, ale za kanál La Manche, kde v Londýne absolvoval kurz tradičného holenia.

„Už som nebol najmladší a finančnú rezervu, ktorú som mal odloženú, som vsadil na jednu kartu. Investoval som do toho kurzu, ktorý nebol lacný, rovnako ako tri mesiace života v Londýne bez príjmu a stáleho zamestnania. Akonáhle som však na ten kurz nastúpil, pochopil som, že to je tá správna cesta.“

Keď sa vrátil na Slovensko, zamestnal sa v prvom slovenskom barber shope, kde svoje holičské schopnosti ešte vycibril. Bez praxe totiž niet zručnosti a šikovným profíkom sa aj človek s talentom ešte nikdy nestal cez noc.

Zhruba po roku sa osamostatnil a otvoril si vlastný kamenný barber shop. „Je to taký wellness pre chlapov“, vraví Tomáš. Dnes už je aj u nás bežná kultúra pánskej starostlivosti o seba. Poctivému barberskému remeslu sa opäť darí a nadväzuje na svoju bývalú prvorepublikovú slávu.

„Mať vlastný barber shop bol vlastne môj sen od začiatku. Vždy ma vo filmoch fascinovalo, keď majiteľ prichádzal ráno do svojej vlastnej prevádzky a otáčal tabuľku z closed na open.“

Tomáš má vo svojom barber shope popri spokojných klientoch množstvo historických holičských memorabílií, ktoré sú už dnes popri rodine, punku, barberingu a láske k poctivému remeslu ďalšou jeho vášňou a možno aj začiatkom ďalšieho výnimočného príbehu.

Tento príbeh podporuje aj samotný Fernet Stock, pretože vlastnosti príbehu legendárneho nápoja a šikovného barbera majú veľmi podobné črty. Macerácia 14 bylín pod drobnohľadom majstra destiléra je hotová alchýmia. Na správnom výbere a kvalite prísad je v ich fachu postavený každý úspech bez ohľadu na to, či hovoria doslova o nápoji alebo aj prenesene o živote. 

Presne tak, ako v prípade Toma a jeho barbershopu, kedy kombinácia šikovných rúk, tých pravých kozmetických doplnkov a atmoféry v holičstve vytvára dokonalý celok, ktorému neodolá žiaden džentlmen.

Tento článok vznikol v spolupráci s Fernet Stock

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech