Barberské remeslo iba nedávno vstalo z popola, teraz mu opäť hrozí zánik

  • Holičstvá a kaderníctva určené výhradne pre mužov zažili v posledných rokoch veľký boom
  • Koronakríza ich však zasiahla viac ako iné prevádzky, spolu s kaderníctvami a kozmetickými salónmi sa otvoria v druhej fáze
holič, barber
FOTO: Pixabay.com/Nuno Lopes
  • Holičstvá a kaderníctva určené výhradne pre mužov zažili v posledných rokoch veľký boom
  • Koronakríza ich však zasiahla viac ako iné prevádzky, spolu s kaderníctvami a kozmetickými salónmi sa otvoria v druhej fáze

Holenie britvou, kávička či drink, aj čisto chlapský „pokec“. Barber shopy u nás nedávno chytili druhý dych a vyrástli ako huby po daždi. Poriadne rozprestrieť krídla však už nestihli. Koronakríza ich drví. Podľa plánu, ktorý schválila vláda, sa otvoria najskôr 6. mája, teda približne po dvoch mesiacoch.

Chlapský biznis

V Česku napísali barberi vláde otvorený list, v ktorom žiadajú premiéra, aby ich situáciu riešil. Finančná pomoc podľa nich iba oddiali nevyhnutné, teda krach väčšiny týchto prevádzok. Barberi sa tešili obľube ešte pred niekoľkými desaťročiami, teraz zažívajú obrodu. Salóny pre mužov si zakladajú predovšetkým mladí muži.

Na Slovensku to tiež nie je dvakrát ružové. V prípade slovenskej siete MMG Freedom Barbers prišla táto kríza v tom najhoršom možnom čase a doslova zo dňa na deň.

Koronavírus nás zastihol v expandačnom procese, kedy sme investovali veľké množstvo prostriedkov do druhej prevádzky v Trnave, ktorá fungovala len 4 dni. Máme čerstvo postavenú prevádzku v Slnečniciach (v Bratislave, pozn. red.), ktorá bola takisto veľkou investíciou a nefungovala ani jeden deň. A do tretice sme investovali do prevádzky v Brne, ktorej realizácia, žiaľ, bola pozastavená,“ opisuje pre Startitup spoluzakladateľ siete Maroš Ihnát. 

Hipsteri sa bez trendy účesov na hlavách nezaobídu, barberi dokážu s bradami aj vlasmi zázraky. Ilustračná snímka
zdroj: Pixabay.ocm/Free-Photos

Všetci naši barberi sú doma a čakajú, či mesiac máj prinesie zlom a my budeme môcť postupne spustiť poskytovanie služieb,“ hovorí Ihnát.

Prežívajú, ako sa dá

V Česku hovoria barberi o pomalej smrti celého odvetvia, na Slovensku sú trochu optimistickejší. Kaderníctva a podobné služby sa v prípade priaznivého vývoja situácie môžu otvoriť už 6. mája, kedy je naplánovaná druhá fáza uvoľňovania pravidiel proti šíreniu koronavírusu.

Vláda tiež odklepla príspevok pre podnikateľov. Maroš Ihnát hovorí, že aj oni požiadali o pomoc, keďže barberov zamestnávajú na trvalý pracovný pomer. Nie je si však istý, či to stačí. „V takejto situácii idú všetky finančné prostriedky smerom von z firmy a nič naspäť. Navyše, zatiaľ sa k nám štátna pomoc ešte stále nedostala,“ vysvetľuje.

Niektorí holiči sedia doma na zadku, niektorí sa snažia dosiahnuť aspoň nejaké tržby. Napríklad holičstvo HERO Barbers predáva vlastný merch, teda oblečenie a ďalšie veci s tematikou holičstva.

Väčšina barberov, ktorých sme našli na sociálnych sieťach, nehovorí nič o zatváraní, skôr naopak. Tešia sa na to, kedy budú môcť znovu otvoriť. 

„Hádam to všetci prežijeme a vrátime sa do hry, aj keď so škrabancami. V každom prípade si z toho musíme vziať ponaučenie aj ako ľudia, aj ako podnikatelia. Musíme sa zlepšovať vo vzťahu ku cashflow, aby nás takéto situácie nabudúce neprekvapili a mali sme rezervu,“ dodáva Maroš Ihnát.
kampan zadarmo od startitup
Zdroje: Startitup, Forbes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech