Bardejovčan získal svetový patent na produkt, ktorý výrazne pomôže všetkým psičkárom

  • Bolo preukázané, že 20-30% baktérií v náhodných vzorkách vody pochádzali zo psieho odpadu
  • Aj tak ide o tému, ktorá ľuďom príliš nevonia, hoci je súčasťou nášho každodenného života. A to aj v prípade, že nie si psíčkar
  • Šance vyplniť dieru na trhu, v tomto smere, sa chytila bardejovská firma ECO DOG TOILET GROUP
ahe
ECO DOG TOILET Slovensko
  • Bolo preukázané, že 20-30% baktérií v náhodných vzorkách vody pochádzali zo psieho odpadu
  • Aj tak ide o tému, ktorá ľuďom príliš nevonia, hoci je súčasťou nášho každodenného života. A to aj v prípade, že nie si psíčkar
  • Šance vyplniť dieru na trhu, v tomto smere, sa chytila bardejovská firma ECO DOG TOILET GROUP

Dušan Marinko stojí spolu s tímom za vývojom unikátneho riešenia v boji so psím odpadom. Po približne 18-tich rokoch vývoja predstavuje takzvané ECO DOG TOILET stanice. Tie dnes využíva hneď niekoľko slovenských miest a dopyt po nich je aj v zahraničí.

Čo bolo prvotným impulzom vzniku startupu ECO DOG TOILET? Funguje niečo podobné aj v zahraničí?

Prvýkrát som sa začal zaoberať touto problematikou ešte ako tínedžer, keď mi jednoducho prekážalo, že psíci (ktorých je len na Slovensku a v Českej republike registrovaných viac ako 2 000 000) nemajú kde vykonávať svoje základné potreby. Na trhu som nevidel žiadne riešenie, preto som sa začal zaoberať myšlienkou psích záchodov, ktorá by tento problém vyriešila.

Takže prvotným impulzom boli problémy spojené so psími exkrementami, ktoré sú oveľa vážnejšie, ako si mnohí z nás uvedomujú. Nikde inde na svete som neobjavil žiadne riešenie, aké som plánoval, čo ma ešte viac motivovalo naplno sa pustiť do tohto projektu.

Čo všetko chce ECO DOG TOILET priniesť na trh? Ako funguje? 

Hlavnou víziou je čistejší a krajší svet pre nás všetkých. Ide o ochranu pôdy, podzemnej vody, zdravia, majetku (psí moč ničí napr. stĺpy verejného osvetlenia) a vytvorenie kultúrneho prostredia, v ktorom sa človek bez obáv z „nepríjemného hnedého darčeka”, bude môcť prechádzať po parkoch a námestiach. Stanica obsahuje feromóny, ktoré psa priťahujú a nabádajú k vykonaniu potreby.

zdroj: ECO DOG TOILET Slovensko

Dôležitá je aj spolupráca majiteľa psa, aby svojho štvornohého miláčika k stanici doviedol a nechal mu priestor na vykonanie potreby. Ďalších psov láka aj prekrývanie vzájomných pachov. Tekutý psí exkrement je kompletne filtrovaný do nezávadnej tekutiny a tuhý exkrement vyhodí majiteľ psa do koša, ktorý je súčasťou stanice. Zvyšky tuhého exkrementu sa jednoducho prefiltrujú. Na trávniku teda nezostáva nič, ani zvyšky. K dispozícii je aj lopatka a kompostovateľné vrecká. Celý tento proces je oproti súčasnému stavu veľmi pohodlný a komfortný.

V čom je tento vynález unikátny? Objavili sa v minulosti podobné riešenia vo svete? 

ECO DOG TOILET stanice sú unikátne predovšetkým filtračno-absorpčnou zmesou, ktorá filtruje psí moč do nezávadnej tekutiny. Do pôdy a podzemnej vody sa tak nedostanú žiadne baktérie. Táto špeciálna zmes sa v pravidelných intervaloch vymieňa (min. raz za 3 mesiace).

Unikátnosť spočíva aj v komplexnosti celej služby, v rámci ktorej je okrem výmeny filtra zahrnuté aj dopĺňanie feromónu, sáčkov na psie exkrementy a vývoz košov. Stanice teda kompletne riešia tekutý aj tuhý exkrement, ktorý sa pohodlne vyhodí do koša na psie exkrementy – je súčasťou stanice. 

zdroj: ECO DOG TOILET Slovensko

Asistenčná služba k zariadeniu rieši aj prípadné poškodenia stanice. Nikde na svete som neobjavil žiadne takéto komplexné preventívne riešenie na tuhý a tekutý psí odpad. Ľudia si často myslia, že stačia odpadkové koše, ale tie problematiku vôbec neriešia.

Psí moč neriešia absolútne, ten sa dostáva kompletne do pôdy a podzemnej vody. Aj keď majiteľ psa vyhodí exkrement do koša (nie všetci to robia), na zemi zostanú jeho zvyšky, ktoré sa po vysušení dostávajú aj do ovzdušia a z neho prúdením vetra do domov a bytov. Sú zdrojom rôznych ochorení a alergií. Na svete žiadne iné zariadenie podobného charakteru neexistuje a naše stanice sú chránené svetovým patentom.

Spolupracujete na vašej technológii aj s nejakými odborníkmi? 

Od samého počiatku sa na vývoji spolupracovalo s Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Výskum a testovanie prebiehalo pod dohľadom prof. MVDr. Petra Juriša, CSc., a MVDr. Lucie Sabovej, Phd. Výsledkom je hygienické certifikované zariadenie chránené patentom.

Kladne sa k ECO DOG TOILET vyjadrujú aj veterinári, pracovníci samospráv, Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach. Stanica bola prihlásená do súťaže za čistotu verejných priestranstiev, kde získala prvé miesto medzi viac ako 30 prihlásenými projektami a tento rok získala ocenenie v súťaži Inovatívny čin roka – inovácia služby 3. miesto.

zdroj: ECO DOG TOILET Slovensko

Prečo by bežní ľudia alebo mestá mali zvažovať kúpu vášho produktu? 

Zdravie ľudí a predovšetkým detí, ktorí sa na trávnikoch a ihriskách hrajú, by malo byť na prvom mieste a práve psie exkrementy a moč sú vážnou hrozbou, ktorá okrem ECO DOG TOILET staníc nemá iné riešenie. Situácia je podobná, akoby neexistovali záchody pre ľudí a ľudia by svoje potreby vykonávali hocikde na verejnosti.

Neriešenie problému so psími exkrementmi má nepríjemný dopad na kvalitu životného prostredia. Bolo preukázané, že 20 až 30% baktérií v náhodných vzorkách vody pochádzali práve zo psieho odpadu. Ten spôsobuje ochorenia prenosné na človeka ako škrkavka psia, pásomnice, machovce, protozoa.

zdroj: ECO DOG TOILET Slovensko

Majitelia psov platia dane za psa, vďaka ktorým majú mestá nemalé finančné prostriedky, ale v minulosti ich nedokázali vrátiť verejnosti v adekvátnej protihodnote. Treba si uvedomiť, že ECO DOG TOILET stanice sú užitočné nielen pre psičkárov, ale predovšetkým pre všetkých ostatných, ktorým exkrementy prekážajú často oveľa viac. Ak vedeniu mesta záleží na krajšom, čistejšom a zdravšom prostredí, ako aj na spokojnejších obyvateľoch (práve psie exkrementy sú príčinou mnohých konfliktov medzi psičkármi a nepsičkármi), rozhodne by mali tieto stanice osadiť. 

V októbri budú predstavené aj stanice pre domácnosti, vhodné do záhrad rodinných domov. Sú určené pre každého majiteľa psa, ktorý chce mať čistú a zdravú záhradu a miesto pre psíka, kde môže vykonávať svoju potrebu.

Oslovili ste kvôli spolupráci aj nejaké slovenské či zahraničné mestá? Je o váš produkt záujem? 

V aktuálnej fáze stanice fungujú vo viacerých slovenských mestách, ako je Bratislava – Vrakuňa, Senec, Levice, Veľký Meder a ďalšie. Mnohé mestá potrebovali na úvod stanice vyskúšať v menších množstvách, a keďže sa osvedčili, postupne sa pridávajú aj ďalšie.

V zahraničí sa predaj rozbieha cez partnerské firmy, ktoré aktívne oslovujú mestá aj zahraničných partnerov na distribúciu v ich krajinách. Spolupracujeme s firmou PROROZVOJ, ktorá nám pomáha s predajom a taktiež so zvyšovaním povedomia o celej tejto problematike.

zdroj: ECO DOG TOILET Slovensko

Vaša technológia je chránená svetovým patentom. Ako prebiehalo získavanie patentu? Išlo o náročný proces? 

Získať na produkt celosvetový patent je zdĺhavý, časovo aj finančne náročný proces. Patent bol získaný v Ženeve.

Podarilo sa vám už získať investíciu? 

Ako konateľ spoločnosti som začal podnikať hneď po ukončení školy a úspešne založil viaceré spoločnosti. Celý vývoj ECO DOG TOILET staníc som financoval z vlastných zdrojov a zisku ďalších mojich firiem, ktorý som reinvestoval do tohto obrovského projektu. Distribúcia a prenájom staníc prebieha cez partnerov. Podmienkou je presné dodržanie technických postupov a zachovanie dobrého mena značky.

zdroj: ECO DOG TOILET Slovensko

Aké sú vaše plány do budúcna? 

Zaviesť prostredníctvom partnerov čo najviac ECO DOG TOILET staníc v mestách a domácnostiach po celom svete. Verím, že sa nám podarí spoločne dosiahnuť stav, keď bude mať každý majiteľ k dispozícii miesto, kde môže jeho pes bez obáv vykonať potrebu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá