Baťov kanál je skutočný československý unikát. Čím viac cyklistov a bežcov ťa predbehne, tým lepšie

  • Oficiálny názov Baťov kanál má od 1. mája 1960
  • Pôvodný projekt z 30. rokov minulého storočia mal byť využívaný iba na zavlažovanie okolia
  • Oficiálny názov Baťov kanál má od 1. mája 1960
  • Pôvodný projekt z 30. rokov minulého storočia mal byť využívaný iba na zavlažovanie okolia

So Skalicou sa ti môže spájať jedinečný Spolkový dom z dielne Dušana Jurkoviča, prekvitajúce vinohradníctvo, unikátne námestie trojuholníkového tvaru a množstvo zachovalých historických pamiatok. 

Okrem toho má výbornú polohu. V trnavskom kraji susedí okrem iných aj s českým mestom Hodonín. Preteká ňou rieka Morava, ktorá sa stala jedným z najväčších lákadiel turistov. Ak si sem ešte nezavítal, je najvyšší čas. Baťov kanál je ideálnym tipom na výlet. 

Nečakaná budúcnosť

Pôvodný projekt z 30. rokov minulého storočia mal byť využívaný iba na zavlažovanie okolia. Neskôr firma Baťa, ktorá vtedy vlastnila lignitovú baňu, presadila, aby sa úsek Otrokovice-Skalica stal súčasťou plavebnej cesty, ktorú využívali na prepravu uhlia. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Baťův kanál (@batacanal.cz),

Oficiálny názov Baťov kanál má od 1. mája 1960. Za účasti Tomáša Baťu mladšieho bola vtedy otvorená tá istá trasa, ktorej využitie sa však zmenilo. Po 60 kilometrov dlhej vodnej dráhe sa začali plaviť výletné lode. Odvtedy trasa na oboch stranách prešla viacerými úpravami. Dnes sem počas sezóny zavíta veľké množstvo turistov.

Jedinečný výlet

Zbierať spomienky môžeš začať už  priamo v Skalici, napríklad aj návštevou výrobne trdelníka alebo mestských pamiatok. Priamo v prístave sa nachádza detské ihrisko aj bufet, no za lepším gurmánskym zážitkom budeš musieť zájsť do centra. 

Skalica je jediným slovenským prístavom, kde kotvia lode. Druhý breh Moravy je už český, takže netreba veľa na to, aby si sa ocitol u našich  susedov. Aj preto sa so spustením prevádzky muselo čakať, kým sa otvoria hranice. Dnes je už Baťov kanál naplno spustený. 

Vyhliadkovú jazdu si môžeš vychutnať od utorka do nedele. Priamo v prístave si požičiaš motorový čln, na ktorý ťa zaškolí odborný personál. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bata Canal Skalica (@batacanalskalica),

Návštevníci si môžu prenajať aj väčšiu loď s kapitánom, no väčšinou sa chcú plaviť sami. Ak prídu a chcú len na chvíľu povoziť deti, ideme s nimi my. Ak prídu väčšie skupiny, vieme sa dohodnúť aj na výklade počas plavby,“ povedal nám Marián Tongeľ, prevádzkovateľ prístavu.

V ponuke sú štvor, šesť, osem až desaťmiestne člnky, ktoré si môžeš prenajať na jednu, štyri alebo osem hodín. Ak sa rozhodneš, že si chceš plavbu poriadne užiť, máš možnosť prenajať si aj kajutovú loď na viac dní. 

Nezabudnuteľný zážitok

Predpísaná maximálna rýchlosť je 8 km/h. Predbehnú vás cyklisti aj bežci, ale je to vyhliadková plavba, takže to stojí za to. To, čo ľudí najviac priťahuje, je možnosť riadiť loď bez oprávnenia. Ale aj tu treba dodržiavať prísne pravidlá. Loď môže byť maximálne 8 metrov dlhá a nesmie spolu s posádkou vážiť viac ako 1 000 kíl. Cena závisí od toho, koľko miestny čln a na ako dlho si návštevník požičia,“ hovorí prevádzkovateľ.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bata Canal Skalica (@batacanalskalica),

Baťov kanál pritom nie je iba o samotnej plavbe loďou. Zastaviť sa môžeš v šestnástich prístavoch a ak sa rozhodneš stáť v každom z nich a vychutnať si históriu a kultúru mesta, rozhodne neoľutuješ. V niektorých častiach si môžeš požičať dokonca aj kanoe.

Odporúčam zakotviť v Petrove, je tu požičovňa bicyklov a  za návštevu stoja vínne sklepy. Odtiaľ vedie aj najkrajšia trasa do Strážnice, ktorá má najkrajší prístav. Keď už sa návštevníci rozhodnú zastaviť sa tu, určite musia navštíviť skanzen ľudovej architektúry,“ dodal Tongeľ. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Baťův kanál (@batacanal.cz),

Zdroje: batacanal.cz, prvaplavebna.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech