Batwoman je černoška, Batman aziat, kto bude ďalší? pýtajú sa fanúšikovia. Svet superhrdinov sa mení

  • Televízna stanica CW obsadila do role Batwoman černošku
  • Fanúšikovia superhrdinov majú zmiešané pocity, ich obľúbené postavy zázračne menia rasu
  • Zmeny rasy prebehli v komiksoch, seriáloch aj filmoch
titul
Facebook/Batwoman/DC Comics
  • Televízna stanica CW obsadila do role Batwoman černošku
  • Fanúšikovia superhrdinov majú zmiešané pocity, ich obľúbené postavy zázračne menia rasu
  • Zmeny rasy prebehli v komiksoch, seriáloch aj filmoch

Americká televízna stanica CW šokovala svojich fanúšikov, keď do role Batwoman obsadila afroamerickú herečku Javiciu Leslie. Fanúšikovia stanici vyčítajú, že podľahla politickej agende, ktorá sa USA šíri v dôsledku rasových nepokojov.

Po smrti Georga Floyda, ktorý bol zabitý belošským policajtom, sa po celej USA rozpútali nepokoje, ktorých dôvodom je rasizmus hlboko zakorenený v americkej spoločnosti. Prípad Floyda nebol zďaleka výnimočný, ešte krátko pred ním svet šokoval prípad vraždy Ahmauda Arberyho, ktorého zabili traja bieli muži, keď si šiel zabehať. Pripadal im vraj podozrivý, tak ho zastrelili.

Po Floydovej smrti sa stalo hnutie Black Lives Matters globálnou organizáciou a na spoločnosť je vyvíjaný tlak aby sa postavila rasizmu a predsudkov spojených s ním. Mužstvo Redskins (Červenokožci) po nátlaku verejnosti aj partnerov oznámilo, že sa zdá svojho mena a nahradí ho iným.

V kultúre existuje nátlak na väčšiu reprezentáciu menšín 

Premena Batwoman z belošky na černošku nie je ojedinelá. V kultúre dlhodobo existuje nátlak na väčšiu reprezentáciu menšín, ktorý sa občas televízni, filmoví alebo komiksoví tvorcovia rozhodnú vyriešiť zmenou rasy niektorých postáv.

„Batwoman je černoška, Batman aziat, kto bude ďalší?,“ napísala fanúšička na internetovej diskusnej stránke DC Fandom. Fanúšikovia nekritizujú tvorcov za to, že sú niektoré postavy inej rasy, ale za to, že zmena rasy je často nepochopiteľná a nezmyselná.

Fanúšikovia zastávajú názor, že ak chcú mať tvorcovia postavy reprezentujúce menšiny, majú ich vytvoriť ako nové postavy a nie meniť rasu už existujúcim postavám. 

Podobná kritika sa objavuje aj po tom, ako niektorá z postav zmení svoju sexuálnu orientáciu, aj keď zmena sexuálnej orientácie sa dá vysvetliť jej objavením alebo naopak tajením.

Mnohé postavy DC Comics zmenili rasu alebo ich nahradili postavy s inou rasou v komiksoch, seriáloch i vo filmoch.

DC Comics využíva vo svojich príbehoch teóriu mnohovesmíru a vďaka tomu môže pracovať s rôznymi scenármi a zároveň sa vyhnúť kritike. V alternatívnych svetoch môžu existovať viaceré verzie superhrdinov, ktoré sa môžu líšiť rasou, sexuálnou orientáciou alebo zmenou charakteru.

Komiks Bombshells odohrávajúci sa na alternatívnej planéte bol prakticky L Word (lesbický seriál) pre DC Comics. Supergirl a Lois Lane tam tvorili pár a napriek tomu sa DC Comics vyhlo škandálu práve zdôvodnením, že ide o alternatívnu realitu.

Napriek tomu sa DC rozhodlo spraviť zmeny aj vo svojom hlavnom svete a z obľúbenej postavy Wallyho Westa spravili Afroameričana. Lišiacky to vyriešili aj s Green Laternom a Firestorom, kde namiesto toho, aby došlo k zmene rasy, vyvinuli nové postavy. Green Lantern John Stewart nahradil Hala Jordana a Firestorm Jason Rusch nahradil Ronnie Raymond.

zdroj: DC Comics. Prvý zľava Green Lantern Hal Jordan, nasleduje John Stewart, pôvodný Firestorm Ronnie Raymond a Jason Rusch

Najväčšiu kritiku vyvolala zmena rasy práve u Wallyho Westa. Ryšavý zeleonoký beloch sa tešil veľkej obľube u čitateľov. Wally sa v príbehu objavil ako obdivovateľ Flasha (Barryho Allena) a synovec Barryho priateľky Iris. Wallyho zastihol podobný osud ako Barryho, zasiahol ho blesk v chemickom laboratóriu, a tak získal rovnaké schopnosti ako Barry.

Wally spočiatku zastával rolu pomocníka Flasha s menom Kid Flash, neskôr sa stal po zmiznutí Allena samotným Flashom.  

Po sérií zmien v reboote pôvodný Wally prestal existovať a nahradil ho černoch Wallace West. Rozhodnutie premeniť Wallyho na černocha vyvolalo búrlivé reakcie u fanúšikov a všeobecne sa stretlo s negatívnymi reakciami. DC Comics potom vymyslelo dejovú linku, v ktorej Wallace nie je pôvodný Wally, ale synovec Iris od iného uja.

Neskôr s novým reštartom komiksov v DC Rebrith sa vrátil aj pôvodný Wally, pričom ostal aj černoch Wally a dnes tak existujú dvaja Kid Flashovia s podobným osudom.

zdroj: DC Comics. Prvý v poradí zľava pôvodný Wally West,, druhý Wallace West

Naposledy DC Comics šokoval svojich čitateľov s príbehom Gotham High. Bruce Wayne (Batman) a Alfred Pennyworth sú v príbuzenskom vzťahu a obaja sú aziati. Alfred je navyše aj homosexuál.

Komisár Gordon nie je v príbehu policajt, jeho postava prešla najväčšou zmenou a stala sa z neho žena Afroameričanka, ktorá pracuje ako riaditeľka školy. Barbara Gordon, dcéra Gordona, je tým pádom tiež Afroameričanka a Selina Kyle (Catwoman) je hispánka. Pamela Isley (Poison Ivy) má predkov ázijského pôvodu.

zdroj: DC Comics. Prvý v poradí zľava Bruce Wayne, Selina Kyle, Alfred Pennyworth

V seriáloch najviac zmien priniesli stanice CW a CBS

Najviac zmien do televízie priniesla stanica CW, ktorá zmenila rasu hneď niekoľkým postavám, aj CW pracuje s teóriou mnohovesmíru vďaka čomu ľahšie ospravedlní zmeny. Najnovšie sa zmena dotkla práve zmienenej Batwoman.

Herečka Ruby Rose, ktorá hrala pôvodnú Batwoman Kate Kane oznámila, že po prvej sérii zo seriálu odchádza. Nahradiť ju má Afroameričanka Javicia Leslie, ktorá bude zároveň novou postavou Ryan Wilder. Kritici tvrdia, že v komiksoch neexistuje žiadna černoška, ktorá by bola Batwoman alebo Batgirl.

V seriály Flash zmenila rasu celá rodina Westová. Detektív West, Flashova priateľka Iris a aj jej brat Wally sú Afroameričania.

zdroj: DC Comics/Facebook/the Flash. Prvá zľava Iris West v komikse, Iris West (CW), Wally West West (komiks), Wally West (CW)

Prvá séria seriálu Supergirl pochádzala z dielne CBS, no ani tam sa nevyhli zmene rasy. Zo Supermanovho kamaráta Jamesa Olsena, ryšavého belocha, sa stal Afroameričan, z Hanka Henshawa tiež Afroameričan.

Zo stanice CW si uťahovala samotná CBS prostredníctvom Cat Grantovej, vo spoločnom crossoveri Supergirl a Flasha. „Všetci tu stojíte a nerobíte nič, vyzeráte ako atraktívne, no nehrozivé, rasovo odlišné obsadenie nejakého seriálu od CW,“  povedala Grant.

zdroj: DC Comics/Facebook Supergirl. Hank Henshaw (Komiks), Hank Henshaw (CBS/CW), Jimmy Olsen (komiks), Jimi Olsen (CBS/CW)

Zo stanice CW a jej  idylickým vyobrazením hrdinov si uťahovalo aj samotné DC Comics v kreslenom seriály Harley Quinn, ktorý najviac vychádza z komiksov, no tiež sa nevyhol zmene rasy postavy Seliny Kyle (Catwoman) z belošky na černošku.

 

V skoro každom filme z posledných rokov sa nájdu rasové zmeny a opäť je výhovorkou mnohovesmír.

V najnovšom filme Harley Quinn a vtáky noci sa stala obeťou zmeny rasy Dinah Lance (Black Canary). Z blondíny belošky s modrými očami sa stala hispánka.

Zmenou prešiel aj tím vtákov, v pôvodnom zoskupení tvorili základ tímu belošky Barbara Gordon (Oracle), Dinah Lance (Black Canary) a Helena Bertinelli (Huntress), neskôr pribudla Lady Blackhawk (Zinda Blake).

Vo filme sa zmenilo aj zloženie tímu na rasovo pestrý, Quinn a Bertinelli sú belošky, Lance hispánka, Renee Montoya (Question) černoška a Cassandra Cain (budúca Batgirl) aziatka.

zdroj: DC Comics/IMDB

Zmene sa nevyhli ani filmy Samovražedná jednotka a Aquaman. V samovražednej jednotke sa so známeho nájomného vraha Deadshot (Floyd Lawton) stal černoch. Kráľa morov Arthura Curryho (Aquaman) stvárnil herec havajsko-kaukazského pôvodu.

zdroj: IMDB/DC Comics

Niektorí fanúšikovia sa so zmenami, ktoré postihli ich obľúbených superhrdinov nevedia zmieriť a často potom skĺzavajú až do rasistických útokov.

 Tvorcovia napriek kritike budú pravdepodobne naďalej presadzovať väčšiu rasovú diverzitu a reprezentáciu menšín. CW vyhlásilo vojnu rasizmu a diskriminácií akéhokoľvek druhu. Keď sa pred nedávnom objavil škandál rasistických príspevkov na sociálnej sieti, herca zo seriálu Flash Hartleyho Sawyera, televízna stanica ho bez milosti vyhodila.

„Slová sú dôležité. CW je odhodlaná urobiť z našich sociálnych stránok bezpečné miesto pre našich fanúšikov a talent. Nebudeme tolerovať a zablokujeme rasistické alebo misogynistické komentáre, ako aj akúkoľvek nenávisť voči komunite LGBTQ+,“ napísali vtedy vo svojom príspevku na Twitteri.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech