Benátky obsadili „invazívni ľudia“: „Sme v menšine, cítime sa ako cudzinci,“ nariekajú Taliani

  • Benátky začnú s kontrolou a reguláciou návštevníkov
  • Tých je totiž viac než samotných miestnych
Benátky taliansko
Benátky bojujú s nevídaným problémom, Reprofoto: Unsplash/Angelo Casto
  • Benátky začnú s kontrolou a reguláciou návštevníkov
  • Tých je totiž viac než samotných miestnych

Benátky čelia závažnému problému, ktorý spôsobuje masový cestovný ruch. Počet lôžok, ktoré majú k dispozícii turisti na hlavnom ostrove v tejto obľúbenej cieľovej destinácii, po prvý raz prekonal počet celoročných obyvateľov.

V hoteloch a prenajatých dovolenkových domoch je aktuálne 49 693 turistických lôžok. Pre porovnanie, počet obyvateľov dosahuje počet 49 304. 

Benátsky hlavný ostrov, ktorý bol kedysi srdcom mocnej námornej republiky, stratil od začiatku 50. rokov 20. storočia viac ako 120 000 obyvateľov.

Hlavné dôvody odchodu sa zameriavali práve na spomínaný masový turizmus. Ten spôsobil, že obyvateľstvo mesta je doslova zahltené tisíckami návštevníkov, ktorí každý deň preplňujú jeho námestia, mosty a úzke chodníky.

Venessia.com, skupina aktivistov, ktorá už roky vedie kampaň za zachovanie dedičstva Benátok, sleduje počet obyvateľov v historickom centre. Počet obyvateľov klesol pod hranicu 50 000 prvýkrát vlani v lete.

„Cítime sa ako cudzinci vo svojom vlastnom dome. Keď kráčame po uliciach, sme v menšine,“ povedal Matteo Secchi, vedúci Venessia.com. „Z času na čas uvidíte nejakého Benátčana a z diaľky mu pozdravíte, no okrem toho sme obklopení turistami.“

The Guardian píše, že návštevníci Benátok sa toto leto vrátili v plnej sile. Priemerne 40 000 denných výletníkov prúdilo do mesta počas špičiek, čo prinútilo miestny úrad v Benátkach oznámiť, že od budúceho roka bude presadzovať dlho očakávanú vstupenku.

„Poplatok 5 eur bude platiť len pre tých, ktorí navštívia mesto na jeden deň. Cieľom je odradiť výletníkov počas dopravných špičiek, aby sa zachovala ,krehkosť‘ a jedinečnosť mesta,“ tvrdia predstavitelia miestnych úradov.

Spravodajský portál WION informuje, že poplatok platí pre všetkých návštevníkov vo veku 14 a viac rokov. Tento krok bude tiež vyžadovať, aby si turisti rezervovali vstup do mesta vopred. O uvedenom poplatok sme nedávno taktiež informovali.

Simone Venturini, členka rady pre cestovný ruch, uviedla, že toto opatrenie postaví Benátky ako „priekopníka na globálnej úrovni“. Nejde v tomto prípade o dosiahnutie zisku, ale o nájdenie novej rovnováhy medzi právami tých, ktorí žijú, študujú alebo pracujú v Benátkach, a tých, ktorí mesto „iba“ navštívia.

Benátky musia rázne zakročiť

Okrem poplatku čelia Benátky komplexnej výzve nájsť rovnováhu medzi zachovaním svojho kultúrneho dedičstva a ubytovaním turistov pri súčasnom zabezpečení blahobytu svojich obyvateľov. 

Rastúce nájomné a nerovnováha v ubytovaní medzi turistami a obyvateľmi vyháňa miestnych obyvateľov, čo vedie k transformácii z mesta na dočasnú turistickú destináciu.

Svetoznámej destinácii nehrá do karát ani nedávne rozhodnutie o zápise medzi ohrozené pamiatky. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa nedostali. Dané rozhodnutie vyvolalo opovrhnutie od ekológov a vedcov znepokojených vplyvom masového turizmu a klimatických zmien.

Agentúra AP News uvádza, že na stretnutí v Saudskej Arábii členské štáty ignorovali expertné zistenia, že výnimočná univerzálna hodnota Benátok je pod narastajúcou a čoraz naliehavejšou hrozbou.

Paradoxom je, že namiesto toho ocenili úsilie mesta o zachovanie svojej hodnoty. Najmä pilotný projekt schválený na poslednú chvíľu (pred dvoma dňami). Vďaka nemu sa Benátky stanú prvým mestom, ktoré spoplatní vstup na svoje územie.

Starosta Luigi Brugnaro dané rozhodnutie privítal. Podľa jeho slov sú Benátky mimo ohrozenia a odporúčania odborníkov označil za „zavádzajúce“.

Zdroje: Venessia.com, The Guardian, AP News, WION, Archív Startitup, YouTube/FRANCE 24 English

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá