Benátky sú bez vody. Pokles hladiny ochromil dopravu a odkryl odvrátenú stranu romantického mesta

  • Benátčania posledné roky zaužívajú naozaj ťažké časy.
  • V dôsledku nízkej hladiny vody v kanáloch, za ktorú môže odliv a nedostatočné množstvo zrážok, sa mesto zmenilo na nepoznanie.
benatky
Twitter
  • Benátčania posledné roky zaužívajú naozaj ťažké časy.
  • V dôsledku nízkej hladiny vody v kanáloch, za ktorú môže odliv a nedostatočné množstvo zrážok, sa mesto zmenilo na nepoznanie.

Benátky sa v posledných rokoch boria s dvomi extrémami. Prednedávnom bojovali so zničujúcimi záplavami, teraz Benátky trápi sucho. V dôsledku toho úroveň vody v kanáloch klesla o 60 cm, pričom mnohí obyvatelia sa nemajú ako dostať domov.

Jediná prístupová cesta plavením sa loďou cez kanály sa už niekoľko dní nedá využiť. Keďže v Benátkach už niekoľko dní nepršalo, kolabuje doprava a o romantickej plavbe gondolou môžete len snívať. Gondoly stoja zaryté v bahne a ich majitelia zúfalo čakajú na dážď. Samotné mesto už niekoľko rokov bojuje s nezávideniahodnou situáciou, za ktorú môžu predovšetkým prudké výkyvy počasia.

Na údržbu kanálov nie sú peniaze

Stav kanálov by bol určite oveľa lepší, keby mesto malo peniaze na ich údržbu. Tie však nie sú. Benátky museli v roku 2015 investovať  až 5 miliónov eur na vystavanie protipovodňovej bariéry. Na opravu a údržbu kanálov, ako aj pravidelné odstraňovanie bahna a sedimentov, tak neostalo takmer nič.

Benátky podľa odhadov každý rok klesnú o 1 až 2 milimetre, pričom sa predpokladá, že tento trend bude i naďalej pokračovať. V dôsledku tohto klesania voda obmýva staré pivnice či schodiská. Ak sa však s tým nebude niečo robiť, Benátky sa čoskoro zmenia na mesto, ktoré bude mať od romantiky poriadne ďaleko.

Všadeprítomné bahno

Šťastím v nešťastí pre miestnych obyvateľov ako aj pre turistov, sú optimistické predpovede meteorológov, ktorí predpokladajú, že čoskoro bude pršať. A dážď tu ľudia potrebujú viac než soľ.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech