Beňová v potýčke s nemeckou europoslankyňou. „Jej neprofesionalita je jej hanbou,“ odkazuje

  • Výbor Európskeho parlamentu diskutoval o podmienenosti čerpania eurofondov
  • Do potýčky sa dostala Beňová s jej nemeckou kolegyňou
benova
Vľavo nemecká europoslankyňa Monika Hohlmeierová, vpravo Monika Beňová, European Union/EP
  • Výbor Európskeho parlamentu diskutoval o podmienenosti čerpania eurofondov
  • Do potýčky sa dostala Beňová s jej nemeckou kolegyňou

Pred pár dňami sa uskutočnilo zasadnutie výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet (CONT). Slova sa počas vyše hodinového podujatia ujali europoslanci z viacerých politických frakcií a členských krajín EÚ, ktorí poukázali, že EP koná v rámci mechanizmu podmienenosti čerpania eurofondov.

Poslanci chceli okrem iného zistiť súčasnú pozíciu eurokomisie voči legislatívnym zmenám zavádzaným vládou Roberta Fica a chceli vedieť, do akej miery by mohla EK zakročiť voči Slovensku, ako uvádza TASR.

Diskusiu moderovala šéfka výboru CONT Monika Hohlmeierová, ktorá sa Komisie tiež pýtala, čo presne od Slovenska žiada a dokedy a ako môže zabezpečiť, aby Slovensko neprišlo ani o jedno euro. Práve do nej sa pustila slovenská europoslankyňa Monika Beňová za Smer SD.

„Predsedala mu (výboru) povýšenecká poslankyňa z Nemecka, ktorá ma prerušila, keď som vysvetľovala fakty,“ uviedla Beňová sa sociálnej sieti Facebook.

„Hanbím sa za kolegov zo Slovenska, ktorých jediné, čo zaujímalo, bolo kedy Európska komisia konečne zastaví fondy,“ povedala rozčúlene Beňová vo videu.

Tím eurokomisie viedla Ana Gallegová, šéfka Generálneho riaditeľstva EK pre spravodlivosť a spotrebiteľov. Spolu so svojimi kolegyňami uviedla, že exekutíva EÚ naďalej pozorne sleduje všetky kroky slovenských úradov s cieľom uistiť sa, že nebudú ohrozené finančné záujmy Únie.

Ako informuje TASR, Gallegová potvrdila, že EK pozastavila hodnotenie štvrtej platby z Plánu obnovy v hodnote okolo 800 miliónov eur, pretože čaká na požadované argumenty a podklady. Uviedla, že zástupcovia EK navštívili Slovensko, sú v kontakte s vládou a berú veľmi vážne dialóg o súčasnej situácii. Vyjadrila nádej, že vnímané riziká sa nestanú realitou a že zmeny zákonov budú v súlade s právom EÚ.

Reakcia zo strany Progresívneho Slovenska

Video Moniky Beňovej si všimli aj jej kolegovia z Progresívneho Slovenska a natočili video, v ktorom ukázali, čo povedala nemecká europoslankyňa, ktorá diskusiu moderovala.  

„To slovenská vláda odmieta prijať potrebné demokratické opatrenia a ústavné kroky tak, aby obyvatelia skutočne mohli ťažiť z týchto fondov. To je skutočná pravda, ktorú musíme hovoriť aj navonok,“ povedala Monika Hohlmeierová na výbore.

„Tiež som dosť nahnevaná na moju kolegyňu Beňovú. Najprv tu dáva päťminútovú prednášku, potom vypochoduje zo sály so svojím mobilom a osobou, ktorá ju nahrávala ako šou,“ dodala.

Podľa europoslanca Martina Hojsíka z Progresívneho Slovenska, Smer takto drzo klame ľudí o mafiánskom balíku a ohrození miliárd z eurofondov. „Žiaľ, ich klamstvá už musia otvorene a natvrdo vyvracať aj zástupcovia EÚ inštitúcií,“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti Instagram.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Martin Hojsík (@martinhojsik)

Beňová sa obraňuje, že po tom, čo jej predsedajúca odobrala slovo a nechala vypnúť mikrofón, oznámila, že ďakuje Komisii za spoluprácu a že odchádza na letisko. „Po mne bol už v diskusii prihlásený len V. Bilčík a jeho neobjektívna kritika voči čomukoľvek čo robí súčasná koalícia je mi známa,“ uviedla.
 
„Po mojom odchode zazneli od predsedajúcej poznámky, na ktoré v zmysle rokovacieho poriadku nemá oprávnenie. Ale viete, je mi to v princípe jedno. Poznám ju, už som s ňou mala skúsenosť a jej neprofesionalita a zášť je jej hanbou,“ dodala Beňová, nezaradená europoslankyňa za Smer-SSD.

Komisia nebude váhať použiť všetky mechanizmy

Podľa Gallegovej každý členský štát musí preukázať, že má efektívny vnútorný spôsob auditu a kontrol, ktorý zabráni nesprávnemu využitiu európskych zdrojov, a preto pozorne sleduje napríklad oslabenie antikorupčného zákona.

„Budeme robiť všetko pre to, aby nedošlo k negatívnej situácii. A ak k tomu dôjde, nebudeme váhať použiť všetky mechanizmy a nástroje, aby sme túto situáciu napravili,“ odkázala Gallegová.

Zdroje: TASR, Facebook, Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá