Benzín máme široko-ďaleko najdrahší, konštatujú analytici. Bude ešte horšie

  • Z okolitých krajín máme najdrahší benzín
  • Naftu majú drahšiu v Chorvátsku a Rakúsku
benzín, pumpa
Unsplash/Pawan Thapa, Maksim Istomin
  • Z okolitých krajín máme najdrahší benzín
  • Naftu majú drahšiu v Chorvátsku a Rakúsku

Analytici z Dát bez pátosu dopodrobna rozobrali ďalšiu aktuálnu tému. V najnovšom príspevku sa venujú cene benzínu a nafty v Európe.

Ich záver je celkom jasný a slovenských vodičov veru nepoteší: „Benzín máme široko-ďaleko zo susedných krajín najdrahší.“ Naftu majú o niečo drahšiu než my Chorváti a Rakúšania.

Široko-ďaleko najdrahší

Dáta bez pátosu na sociálnej sieti vysvetľujú, že problém nemusí byť len vo výške DPH, ktorú chce v súčasnosti znížiť Sulík. Svoje zohráva aj spotrebná daň, konštatujú.

V Európskej únii je minimum spotrebnej dane na benzín stanovené legislatívou. Ide o 35,9 centa na liter. Realita sa od nevyhnutných podmienok líši v každom z okolitých štátov. V Poľsku ide o 37 centov, v Rakúsku a Česku o 48, a na Slovensku až o 51,4 centa.

Pod hranicou, ktorú nastavila Európska únia, sa nachádza Maďarsko, kde ide o 34 centov. „Tam je veľa vecí dátovo a číselne inak. Rozdiel je v plávajúcom kurze forintu voči euru. Napríklad tento rok už naplával stratu 10 %,“ vysvetľujú analytici. „Áno, v Maďarsku sa stále oplatí tankovať.“

Dáta bez pátosu neodporúčajú spoliehať sa na chlácholivé slová vlády. Ministri hovoria o pohode a cenovej regulácii, zatiaľ čo odborníci predvídajú do konca mája na pumpách sumy, ktoré budú začínať číslom 2: „Minimálne pri 98 oktánovom benzíne, ak nie aj pri nafte a benzíne NORM. Stále hovoríme o máji.“

„Načerpajte si ešte dnes,“ odporúčajú analytici na záver.

SaS chce znížiť DPH

Vysoké ceny benzínu sa snaží odvrátiť aj SaS. Strana uviedla, že navrhnú, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad na zníženie DPH na naftu a benzín.

Ak tento návrh neprejde, SaS chce zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy v parlamente vetovať. Vyhlásil to vo štvrtok líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Pozmeňujúci návrh, ktorý plánujú podať, príde Sulíkovi korektný a férový. V prípade, že jeho návrh neprijmú, si strana uplatní právo veto.

sulík
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič podľa Sulíka tvrdil, že vedenie Slovnaftu súhlasí so zavedením dane a zaviazalo sa, že nebude dvíhať ceny na čerpacích staniciach. Sulík už v stredu hovoril, že sa chce stretnúť s vedením Slovnaftu.

S predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti Oszkárom Világim sa mu podarilo spojiť.

Spoločnosť podľa Sulíka hovorí, že sa budú riadiť ich obchodnou politikou a trhovou situáciou. Sulík preto vyhlásil, že si je istý, že budú v tejto súvislosti ceny nafty a benzínu rásť.

Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá