Berlín ide „hore bez“: Ženy sa cítili diskriminované, mesto preto uplatní zmenu

  • Nemecké hlavné mesto reaguje na diskriminačné sťažnosti
  • Ženám umožní návštevy verejných kúpalísk bez zakrytia trupu
  • Zavádza rovnaké práva pre všetkých
Žena sa kúpe v bazéne v Berlíne. Nemecká vláda v Berlíne.
TASR/AP, Markus Schreiber Unsplash/Bram.
  • Nemecké hlavné mesto reaguje na diskriminačné sťažnosti
  • Ženám umožní návštevy verejných kúpalísk bez zakrytia trupu
  • Zavádza rovnaké práva pre všetkých

Počas posledných mesiacov autority v nemeckom hlavnom meste obdržali sťažnosti od žien, ktorým nebolo povolené zdržiavať sa v okolí verejných kúpalísk a bazénov bez prekrytia trupu.

Konkrétne, podľa BBC a agentúry AP, v decembri istá žena informovala vedenie Berlína o tom, že personál jedného z miestnych krytých bazénov ju počas kúpania sa požiadal, aby sa zahalila. Ďalšej žene bolo zakázané opaľovať sa hore bez na verejnom kúpalisku, za čo podala diskriminačnú sťažnosť.

Mesto sa rozhodlo na situáciu reagovať. Po rokovaniach berlínske zastupiteľstvo vo štvrtok (9. 3.) obyvateľom oznámilo, že ženám čoskoro umožní navštevovať verejné bazény i „hore bez“. Ide o krok v snahe zabrániť diskriminácii žien, podotýka agentúra. Ženy tak budú smieť tráviť čas na verejných kúpaliskách rovnakým spôsobom ako muži.

Anonymná žena totiž žiadala úrad ombudsmana pre rovnocenné zaobchádzanie, aby sa v tomto prípade postaral o rovnaké práva pre ženy a mužov. V reakcii na danú sťažnosť sa Berliner Baederbetriebe, ktorý prevádzkuje mestské verejné bazény, rozhodol zmeniť svoje pravidlá obliekania, uvádza sa vo vyhlásení.

„Kancelária ombudsmana veľmi víta rozhodnutie Baederbetriebe. Zavádza tak rovnaké práva pre všetkých Berlínčanov, či už mužov, ženy alebo nebinárnych. Vytvára tiež právnu istotu pre zamestnancov Baederbetriebe,“ uviedla Doris Liebscherová, vedúca kancelárie ombudsmana.

Vo vyhlásení ďalej úrad pripustil, že ženy, ktoré si v minulosti pri berlínskych bazénoch odhalili prsia, sa podľa personálu museli zahaliť. Ak tak neurobili, museli opustiť bazén a niekedy im zakázali aj návrat. „Kancelária ombudsmana pokladá za dôležité, aby sa nové nariadenie uplatňovalo dôsledne a aby už nedochádzalo k žiadnym vyhosteniam či zákazom návštev bazénov,“ dodala Liebscherová.

Berlínske autority bezprostredne nešpecifikovali, kedy nové nariadenia nadobudnú platnosť.

Freikörperkultur – kultúra voľného tela

Ako vysvetľuje BBC, pri pohľade na nahých Nemcov v jazerách, parkoch či saunách ostávajú zahraniční turisti často prekvapení, či až znepokojení. Ide však o miestnu kultúru voľného tela známu ako Freikörperkultur, ktorej zástancovia nové rozhodnutie kancelárie ombudsmana radi uvítajú. Táto spoločnosť totiž považuje verejnú nahotu v niektorých konkrétnych prostrediach za vhodnú a zdravú.

Otázka, či a do akej miery je nahota prípustná aj na mestských kúpaliskách, trápila nejeden miestny úrad. Už počas leta minulého roka autority v mestách Göttingen v Dolnom Sasku či Siegen v Severnom Porýní-Vestfálsku umožnili ženám návštevy bazénov bez prekrytia vrchnej časti tela.

Prevádzkovateľ berlínskeho kúpaliska Berliner Bäderbetriebe v skutočnosti ani nemusí meniť svoje pravidlá, podotkol podnik. Normy podľa neho trvajú na tom, aby plavky zakrývali pohlavné orgány. Berliner Bäderbetriebe objasnil, že to platí pre každého návštevníka bez ohľadu na jeho pohlavie.

Zdroje: BBC, AP, Twitter/Nexta

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá