Berlín má novú historickú atrakciu. Otvorili tunel pod bývalým Belínskym múrom

  • V novom výstavnom tuneli je možné znovu zažiť tragický kus berlínskych dejín
berlinsky mur
TASR
  • V novom výstavnom tuneli je možné znovu zažiť tragický kus berlínskych dejín

Berlín má novú historickú atrakciu. Je ňou možnosť v niekoľkometrovej hĺbke nahliadnuť do úzkeho tunela pod berlínskym múrom, ktorý vznikol na prelome rokov 1970 a 1971, aby východní Nemci mohli utiecť na Západ. Jedinečný pohľad do dejín predtým rozdeleného mesta včera slávnostne otvoril berlínsky primátor Michael Müller.

„V novom výstavnom tuneli je možné znovu zažiť tragický kus berlínskych dejín – nasadenie plné rizika a odvahu žien a mužov, ktorí sa pokúšali touto cestou dostať svojich blížnych na slobodu a vzoprieť sa sa tak režimu NDR (Nemeckej demokratickej republiky),“ uviedol Müller.

zdroj: TASR

Mnoho pokusov o sprístupnenie pre verejnosť

Takýchto pokusov sa práve pod ulicou Bernauer Strasse, kde je aj nová historická atrakcia, po stavbe Berlínskeho múru v roku 1961 uskutočnilo hneď niekoľko. Nie všetky ale skončili úspechom, čo potvrdil aj príbeh tunela, do ktorého možu od štvrtka nahliadnuť návštevníci. Na jeho stavbu totiž vo februári 1971 prišla východonemecká tajná polícia Stasi, ktorá ho zničila a navyše pozatýkala niektorých ľudí, ktorí im mali utiecť.

zdroj: TASR

Tunel, ktorý siaha až do hĺbky deviatich metrov, bol pritom tesne pred dokončením. Za deväť týždňov totiž skupiny dobrovoľníkov vyhĺbili úsek dlhý 105 metrov. Celkovo plánovaná dĺžka bola len o desať metrov dlhšia. Výška tunela bola okolo 120 centimetrov a šírka 90 centimetrov.

Nový tunel, z ktorého je možné nahliadnuť do toho originálneho dvoma otvormi zhruba v hĺbke 7,5 metra, má rozmery pre návštevníkov o poznanie príjemnejšie. Výška 30 metrov dlhej chodby, pri ktorej budovaní bolo od septembra 2017 potrebné odstrániť 334 ton zeminy, totiž činí 205 centimetrov. Aj napriek tomu stavba, za ktorou stojí nezisková organizácia Berliner Unterwelten, niektorým dnešným návštevníkom originálne tunely pripomenula.

zdroj: TASR

„Človeku sa znovu vrátia tie emócie. Keď tam prechádza tak sa – aj napriek všetkej techniky, ktorá to robí oveľa priechodnejší ako predtým – cíti, akoby sa preniesol v čase do doby, kedy sa v tuneli musel pohybovať po všetkých štyroch a postupne sa centimeter po centimetri prebíjal dopredu, „ povedal ČTK Carl-Wolfgang Holzapfel, ktorý v roku 1963 pomáhal so stavbou podobného tunela.

Jeho osud bol nakoniec rovnaký ako toho, do ktorého sa dá od včerajšieho dňa nahliadnuť. Tunel bol krátko pred dokončením prezradený. Život to stálo jednu ženu, slobodu ďalších 21 osôb.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá