Beštia od Škody sa uberá na spánok. Predaj najvýkonnejšieho naftového modelu pomaly končí

  • Obľúbená RS verzia Kodiaqu odchádza na spánok, Škoda ukončí jej výrobu. Na kúpu tak máš poslednú šancu
  • SUV s funkciami CarPlay či MirrorLink zapadne do mesta bez problémov, v off-road režime zvládne aj ťažký terén
  • Samotný základ prichádza s poriadnou výbavou už od 51 160 €, RS-ový Kodiaq sme si vyskúšali aj my
galerial1-scaled-1
Matúš Majer/Startitup
  • Obľúbená RS verzia Kodiaqu odchádza na spánok, Škoda ukončí jej výrobu. Na kúpu tak máš poslednú šancu
  • SUV s funkciami CarPlay či MirrorLink zapadne do mesta bez problémov, v off-road režime zvládne aj ťažký terén
  • Samotný základ prichádza s poriadnou výbavou už od 51 160 €, RS-ový Kodiaq sme si vyskúšali aj my

Mladoboleslavská automobilka rozšírila portfólio športových RS vozidiel pred 2 rokmi, kedy počas európskej premiéry v tejto verzii odhalila aj svoj doteraz najväčší model. Kodiaq sa tak dočkal výbavy, ktorá bola dovtedy doménou predovšetkým sedanov a kombi modelov značky. Spojením športovej výbavy a veľkého SUV-čka vznikla fantastická Škoda Kodiaq RS, ktorej éra sa však pomaly chýli ku koncu.

Škodovka s týmto modelom vyrukovala do boja proti konkurenčným, športovo ladeným SUV vozidlám, ktoré si získali množstvo priaznivcov. Vo všeobecnosti posledné roky platí, že predaje týchto vozidiel sú na vzostupe.

Počas projektu Ja som Slovensko, kedy sme v Startitup objavovali najkrajšie kúty našej krajiny, sme si od Škody dokonca na 10 dní Kodiaq požičali.

Športového ducha zvýrazňujú prvky z RS výbavy

Kodiaq RS sa od svojho dvojčaťa bez športovej výbavy odlišuje už na prvý pohľad. Lakovaná predná maska chladiča, športové prvky či veľké 20″-kolesá počas jazdy jednoznačne potvrdzujú, pre koho je tento model určený.

Nie je to len o skvelom vzhľade v exteriéri, rovnaký nádych cítiť aj v kabíne, ktorá je vybavená športovými sedadlami, kontrastnými prvkami a karbónovým dekorom na palubnej doske.

Pod kapotou drieme najvýkonnejší naftový motor Škody

Srdcom vozidla je 240-koňový 4-valcový naftový agregát (BiTDI s dvomi turbodúchadlami), ktorý dokáže výkon prenášať na všetky 4 kolesá. Ide o najvýkonnejší vznetový motor, aký Škoda do vozidla namontovala.

Nezľakne sa ani terénu (veľmi dobre pôsobí svetlá výška 197 mm, ktorá si poradí aj s náročnejšími prekážkami), kde mu pomáha krútiaci moment 500 Nm a dobre známy pohon Haldex, vďaka ktorému zvládne aj strmé stúpanie. Motorová jednotka je pritom kombinovaná so 7-stupňovým DSG automatom.

Ideálny na športovú jazdu aj pre výlet s rodinou

Kodiaq RS je však vybavený množstvom špičkových technológií, ktoré posádke spríjemňujú jazdu ako na cestách, tak aj v teréne. Z radu asistenčných a bezpečnostných systémov nuto spomenúť schopnosť auta udržiavania v jazdných pruhoch, adaptívny tempomat či ochrane chodcov pri nepozornosti vodiča, kedy sa aktivuje núdzové brzdenie.

Napriek športovej úprave toto SUV nezapiera svoj pôvod a stále je orientované na praktickú stránku a priestorný interiér, v ktorom môžu byť až 3 rady sedadiel so 7 miestami na sedenie.

K tomu všetkému sa pridávajú inteligentné doplnky Škody – MirrorLink je samozrejmosťou. V hre je tiež inteligentný systém Škoda Connect, ktorý obsahuje Infotainment Online a Care Connect a umožňuje ovládanie vybraných funkcií na diaľku.

S týmto systémom prichádza diaľkové ovládanie a komunikácia so smartfónom cez internet (Kodiaq má vstavanú 4G SIM kartu), vďaka čomu je možné sledovať a monitorovať všetky potrebné údaje o spotrebe, prehliadky v servise či nájsť parkovacie miesto, prípadne riadiť základné funkcie ako uzamykanie alebo blikanie svetiel.

Takéto možnosti sa dajú využiť aj pri nosení hodiniek Apple Watch, ktoré systém Škoda Connect podporujú. Keď už je reč o inteligentných funkciách a ovládaní cez smartfón, nájdeme tu aj aplikácie pre prepojenie smartfónov Apple CarPlay a Android Auto, pričom práve Apple CarPlay je k dispozícii aj v bezdrôtovej verzii bez nutnosti pripájať iPhony káblom. Navigáciu, hudbu či správy tak uvidíš priamo na obrazovke v aute.

Najväčšie SUV Škody končí. Nezmeškaj poslednú možnosť

Výrobca navyše ponúka pri kúpe Kodiaqu RS aj bohatú doplnkovú výbavu, ktorou si nové vozidlo môžeš vylepšiť o ďalšie prvky. Samotný základ prichádza s poriadnou výbavou už od 51 160 €. Každý, kto doteraz nad týmto českým „ medveďom“ z Mladej Boleslavi váhal, má poslednú možnosť si ho zaobstarať.

Automobilka totiž onedlho ukončí produkciu Kodiaqu RS a čas na kúpu tohto modelu s najvýkonnejším motorom svojho druhu v Škodovke sa pomaly kráti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK