Beštiálna zdravotná sestra vraždila novorodeniatka priamo na oddelení. Detský plač jej spôsoboval hystériu

  • V roku 1960 otriasli Československom mrazivé správy
  • Na pôrodnom oddelení sa malo vraždiť
ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Instagram/everydaycrime
  • V roku 1960 otriasli Československom mrazivé správy
  • Na pôrodnom oddelení sa malo vraždiť

Mária Fikáčková sa narodila do nemajetnej rodiny. Jej detstvo nebolo príliš šťastné a nedá sa povedať ani to, že by v kruhoch najbližších mala dokonalé vzory správania. Otec bol totiž alkoholik, ktorý sa často správal násilne.

Jej rodina sa aj po vojne hlásila k nemeckej národnosti a jej otec sa netajil nenávisťou k Čechom. S matkou sa Mária často hádala a ich vzťah tak nebol príliš vrúcny. Mária tiež povedala, že ju terorizoval jej mentálne postihnutý brat.

Ťažké poranenia mozgu

Portál kriminalistika.eu uvádza, že v roku 1955 Mária vyštudovala strednú školu so zdravotníckym zameraním. Po ukončení štúdia sa zamestnala ako zdravotná sestra. Po predelení na pôrodné oddelenie jej pracovnú morálku považovali za veľmi dobrú. Ako sa ale neskôr ukázalo, Mária deťom beštiálne ubližovala.

Na všetko sa však prišlo neskoro. Pred vykonaním vrážd dokonca vedenie nemocnice uvažovalo o jej povýšení na funkciu vrchnej sestry. Neskôr vyšlo na povrch, že novorodeniatka na oddelení terorizuje.

Niektoré z detí jej beštiálne praktiky neprežili, iným zostali následky na celý život. Zdravotná sestra uviedla, že k činom ju motivovala nenávisť k plačúcim deťom. Intenzívnejšie vraj túto negatívnu emóciu pociťovala najmä počas menštruácie.

Psychiatri neskôr uviedli, že Mária mala sklony k hystérii a nekontrolovateľným výbuchom hnevu. Prestávala sa kontrolovať a deti udierala do hlavičiek. Dňa 23. februára 1960 však jej činy skončili tragicky. 24-ročná zdravotná sestra totiž počas služby zabila dve dievčatká. Pitva novorodeniatok hovorila jasne – ťažké poranenie mozgu a u jedného z nich aj zlomeniny rúk.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa INSTA CRIME BLOG (@insta_crime_blog)

Nesiem smutnú správu

O niekoľko dní Mária priznala, že na pôrodnom oddelení úmyselne zaútočila na novorodencov a jednému z nich polámala rúčky. Na následky zranení deti zomreli. Máriu policajti zatkli 27. februára, pričom sa mala chovať úplne pokojne a prirodzene. Vyšetrovateľom mala dokonca povedať, že zatknutím sa jej uľavilo.

Už samotný fakt, že pod rukami zdravotnej sestry prišli o život dvaja novorodenci, bol mrazivý. To, k čomu sa ale Fikáčková priznala neskôr, bolo ešte väčším šokom. Ubližovať mala ďalším deťom, ktoré podľa jej slov útoky prežili.

Portál kriminalistika.eu uvádza, že deťom stískala hlavičku tak silno, že im praskali kosti lebky. Matka jednej z dcérok, ktoré zomreli pod rukami chladnokrvnej zdravotnej sestry vo videu, ktoré zverejnilo HN uvádza: „Prišiel za mnou pôrodník, s ktorým som rodila. Sadol si ku mne na posteľ a povedal, že mi nesie smutnú správu, že dievčatko zomrelo. Povedal, že šlo buď o obrnu, alebo srdcovú vadu.“

Mária vo výpovedi uviedla, že dieťaťu zámerne ublížila. K jej chladnokrvným skutkom sa v roku 2018 vyjadrili aj rodičia detí. S bolesťou v hlase vysvetľujú, že ani po rokoch sa s podobnou traumou nedokážu vyrovnať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Everyday Crime (@everydaycrime)

Nič som ďalej nevyšetroval…

Český portál Reflex uvádza, že Fikáčková vo svojej prvej výpovedi povedala, že zabíjala preto, že nenávidela Čechov. Aj napriek tomu, že bola odsúdená za dve vraždy priznala sa, že možno zabila približne 10 detí. Sama uviedla, že mnohé mohli o život prísť práve v dôsledku ťažkých zranení. Dôkazy sa však nenašli.

Česká televízia opisuje výpoveď Fikáčkovej, v ktorej tvrdí, že práve lekári jej dávali svojou ľahkomyseľnosťou najavo, že sa nemusí ničoho báť. „Nakoľko lekári nezisťovali pravú príčinu úmrtí detí, utvrdilo ma to prakticky v tom, že sa nemusím ničoho báť,“ mala uviesť vrahyňa.

Podozrenie, že sestra novorodeniatkam ubližuje existovalo už predtým. Janke, ktorá sa v nemocnici narodila, mala natrhnúť uško. Malo sa tak stať potom, ako počula dievčatko kričať. Mária sa rozčúlila a pravou rukou novorodeniatko potiahla a prudko ním trhla.

Po tom, ako videla, že dievčatku po tele steká krv lekárom uviedla, že počas manipulácie s perinkou dieťa nechtiac nesprávne uchopila. Česká televízia uvádza, že primár reagoval pomerne pokojne: „Sestra Fikáčková, mi hlásila, že minulý deň natrhla dieťaťu uško. Nakoľko sa jednalo o prvý prípad neopatrnosti sestry Fikáčkovej, nič som ďalej nevyšetroval. Sestru som napomenul, aby dávala lepší pozor.“

Najbrutálnejšie vraždy moderného Slovenska: Obete poliate žieravinou či dobodané telá kuchynskými nožmi

Komunisti skutok skrývali

Denník SME poukazuje na prekvapivý fakt, ktorý sa s profilom klasického vraha nestotožňuje. Zdravotnú sestru totiž okolie dovtedy považovalo za svedomitú a ochotnú. To jej však krv z rúk nezmyje.

Ohavnosti v tom období chceli skryť len komunisti, ktorí hľadali rôzne výhovorky. „Na prahu 60. rokov minulého storočia komunistický režim rád predstieral, ako sa mu darí v zdravotníckej starostlivosti o občanov i v dosahovaní nízkej detskej úmrtnosti. Zatĺkali aj hrôzu zo Sušíc a hľadali sa rôzne výhovorky: napríklad o vrodených postihnutiach,“ píše denník SME.

Napokon však za svoje ohavné činy dostala najvyšší trest. Fikáčková tak bola 13. apríla 1961 popravená v Prahe.

Zdroje: kriminalistika.eu, tv.hnonline.sk, reflex.cz, ceskatelevizie.cz, SME, korzar.sme

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech