Bez Hanby o ohanbí. Mladé Nórky vzdelávajú ženy a odvážnych mužov po celom svete

  • Kniha, ktorá spôsobila revolúciu vo svete, prišla na Slovensko. V predaji je 2 týždne a momentálne sa nachádza v rebríčku TOP 10 predajnosti v Martinuse
  • Mladé Nórky napísali vedeckú publikáciu, ktorá je preložená do 33 jazykov
  • Bez hanby o ohanbí čítajú Slovenky aj Slováci. Vydavateľstvo Slovart ňou búra mýty a vzdeláva čitateľov
archív: Vydavateľstvo Slovart/Unsplash
  • Kniha, ktorá spôsobila revolúciu vo svete, prišla na Slovensko. V predaji je 2 týždne a momentálne sa nachádza v rebríčku TOP 10 predajnosti v Martinuse
  • Mladé Nórky napísali vedeckú publikáciu, ktorá je preložená do 33 jazykov
  • Bez hanby o ohanbí čítajú Slovenky aj Slováci. Vydavateľstvo Slovart ňou búra mýty a vzdeláva čitateľov

Asi to je tak, že čím voľnejšie si vychovaný, tým jednoduchšie sa ti o háklivých témach rozpráva. A asi je pravdou aj to, že čím západnejšie žiješ, tým intenzívnejší máš prístup k informáciám a tým voľnejší názorový tok môžeš svojim myšlienkam poskytnúť. Témy typu ohanbie a sex sú síce normálne ale ešte stále sa tak trochu o nich mlčí.

Príkladom „otvoreného mozgu“ a mysle sú dve Nórky. Nina Brochmann a Ellen Støken Dahl. Mladé ženy napísali knihu, ktorá je dnes preložená do viac ako 30 jazykov. A konečne prišla aj na Slovensko. Má pôsobivý pastelový obal a vyzerá ako zo škatuľky. Podtext je však striktne edukačný. Toto slovo zvykne odpudzovať, ale edukácia je tu na mieste. Baby ťa vzdelajú o ohanbí a reprodukčných záležitostiach veľmi príjemnou formou. A nemusíš byť ani dievča.

View this post on Instagram

SUTAZ UKONCENA 💕 Sutaze tu ja veru takmer nerobim, toto je specialna vynimka. Dnes sme spolu s vydavatelstvom @slovart_vyd a dalsimi zenami uvideli na slovensky trh knihu “Bez hanby o ohanbi” o reprodukcnom zdravi a sexualite, v ktorej dve mlade norske lekarky zrozumitelnym, priatelskym, ale aj vecnym tonom aj laskavym humorom rucaju myty o: nej 💕 Je to kniha, ktora vysla uz v 30 jazykoch, je pre viacere generacie (verte mi, ze aj ked si myslite, ze ved vsetko viete, nebude to celkom tak). A najma to je kniha pre priatelky, sestry a ine blizke zeny, ktore si navzajom pomahaju. Preto su tu k mani hned dva vytlacky knihy: jedna pre vas a druha pre blizku zenu. Tagnite tu zenu vo vasom komentari pod prispevkom a zajtra, vo stvrtok o polnoci vyzrebujem jeden komentar a teda dve zeny, ktore knihu dostanu. Aj s ruzovym odznakom #bezhanby To chces 😄✌🏻

A post shared by Marika Benadik Majorova (@tonbo_diary) on

Všetko, na čo sa neodvážiš opýtať

Na univerzite najprv založili blog. Volal sa Underlivet. Genitálie. Tomu predchádzala dobrovoľnícka činnosť a obsažné debaty s mladými dievčatami. Takto postupne zisťovali, že otázky sa opakujú a odpovede absentujú. Na základe výskumov zistili, že aj dospelé ženy veria mýtom.

Na to, aby si sa s niekým o takýchto témach rozprával, nepotrebuješ sa vyslovene červenať. Je dôležité si uvedomiť, že treba hovoriť. Nórsko je ako krajina veľmi liberálna a spoločnosť je maximálne otvorená. Na školách je sexuálna výchova dokonca povinná. Preto sa autorkám zo začiatku ani nezdalo, že by niečo také „normálne“ ako kniha o vagíne, mohla zaujať masy. Bez hanby o ohanbí nie je len knihou o vagíne. Nebagatelizujeme.

To, že dostávame stále viac otázok vyplýva z dvoch faktov. Naša generácia sa teraz vo veľkom venuje zdraviu a telu, v dobrom aj tom horšom slova zmysle. Ale je to tiež tým, že medicína sa stáva stále viac komplexnejšou a komplikovanejšou. Nechceme odpovedať na otázky jednoduchým spôsobom. ‚Jednoduché‘ pravdy už nikoho nebavia,“ hovoria autorky.

Podľa nórskych prieskumov sa lekári necítia komfortne pri rozhovoroch na tému sexuality. Oveľa jednoduchšie je baviť sa o rakovine, infarkte alebo iných ochoreniach. Dôležité je priniesť  ‚flow‘ a náladu, ktorá ťa nastaví tak, aby pre teba problémy týkajúce sa ohanbia viac takýto problém nepredstavovali.

Téma aj na TEDxOslo

Rozbehnúť biznis nemali v pláne. Keď Nina a Ellen dostali na začiatku agenta, nechápali, na čo im bude. A o tom, že budú prekladané do 33 svetových jazykoch nesnívali už vôbec. A zrazu sa to podarilo a mohli cestovať po svete a šíriť osvetu.

O svojej knihe a úskaliach, nástrahách a normálnych veciach týkajúcich sa ženskej vagíny rozprávali dokonca aj na TEDxe. Keďže ide o multižánrovú konferenciu, takúto tému nebolo problém do line-upu zaradiť. A ešte priniesli aj obrovský hola-hop, ktorý predstavoval panenskú blanu. Debaty môžu pôsobiť ako okrajová téma pre intelektuálne extrémne vyspelú a preliberalizovanú skupinu. Nie je to tak. Je pre všetkých. Bez hanby.

Obrodili Slovenky a Slovákov

Pekným momentom je to, že každý jeden jazyk, do ktorého je kniha preložená, sa reáliami prispôsobuje krajine. Berie ohľad na kultúru, možnosti a zvádza boj s mentalitou. Tú sa ale skôr snaží posunúť k otvorenosti, odvahe a pozitivite. Kniha je do veľkej miery vedeckou knihou.

Vydavateľstvo Slovart v tomto prípade neriskovalo. Publikácia mala globálne tak dobré čísla a ohlasy, že do toho šli #bezhanby.

„Zdalo sa nám, že takáto publikácia na trhu chýba. A preto sme sa k tejto téme snažili vybrať to najkvalitnejšie, čo trh ponúka. Jej vydanie sme brali ako spoločenskú zodpovednosť, že takáto kniha by mala vyjsť,“ povedala pre Startitup Alexandra Petrášová z marketingového oddelenia vydavateľstva Slovart.

Zdroj: slovart.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá