Bez mobilizácie neudrží Rusko ani dobyté územia, tvrdí expert. Aké možnosti má Putin?

  • Rusi zúfalo potrebujú viac vojakov. Bez nich neudržia ani dobyté územia, tvrdí analytik Rob Lee
  • Ďalší expert tvrdí, že existujú i iné možnosti
ruský tank z
SITA/AP, Bernat Armangue
  • Rusi zúfalo potrebujú viac vojakov. Bez nich neudržia ani dobyté územia, tvrdí analytik Rob Lee
  • Ďalší expert tvrdí, že existujú i iné možnosti

Celý svet očakával, či ruský prezident Vladimir Putin 9. mája vyhlási Ukrajine vojnu alebo aspoň všeobecnú mobilizáciu. Na vojenskej prehliadke venovanej víťazstvu nad fašizmom sa tak nestalo. Vojenský analytik Rob Lee ale tvrdí, že mobilizácia je ešte stále v hre. Rusko má naďalej nedostatok ľudských zdrojov, ktoré by mohlo nasadiť na Ukrajinu. Bez nich nebudú schopní dobyť nové územia, a dokonca ani udržať tie už dobyté.

„V najbližších týždňoch bude musieť rozhodnúť o mobilizácii. Rusko do tejto vojny zaviazalo 80 % svojich práporových taktických skupín (BTG) a chýba mu dostatok pozemných jednotiek so zmluvnými vojakmi na udržateľnú rotáciu,“ napísal na sociálnej sieti Lee, ktorý pôsobí v neziskovej organizácii Výskumný ústav zahraničnej politiky.

Lee tvrdí, že to nemusí nevyhnutne znamenať úplnú mobilizáciu, ale napríklad zapojenie brancov do boja.

„Bez nasadenia týchto branných práporov, ktoré sú nižšej kvality ako BTG stálej pohotovosti, môže mať Rusko v nadchádzajúcich mesiacoch problém udržať si územie, ktoré v súčasnosti kontroluje na Ukrajine, najmä keď Ukrajina dostane lepšie vybavenie od Severoatlantickej aliancie (NATO),“ dodal Lee.

Kremeľ má aj ďalšie možnosti, myslí si analytik 

Ďalší analytik Michael Kofman, ktorý pôsobí v neziskovej organizácii CNA a zameriava sa na ruskú armádu, hovorí, že Rusko bude musieť začať riešiť svoje problémy s nedostatkom vojakov. Kofman pripomína, že Rusko vedie vojnu za stavu armády v mieri. Rusi majú počas mierových časov 70 % naplnenú armádu, pričom počítajú s tým, že počas vojny by zvyšných 30 % zaplnili branci a mobilizácia. 

Kofman si myslí, že zameriavať sa len mobilizáciu je scestné. Podľa neho existuje viacero riešení, ktoré by vyriešili nedostatok mužov v armáde. V súčasnosti sa ruská armáda snaží vyriešiť nedostatkom hlavne lákavým platom. 

„Medzi ďalšie kroky patrí lákanie záložníkov, aby prijímali zmluvy, a nátlak na brancov, aby zmenili svoj status, previedli ich na zmluvnú službu, aby mohli byť nasadení,“ uvádza Kofman. 

tank prehliadka
zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Analytik tvrdí, že ak tak chce Rusko urobiť, je pravý čas, kým sa správy o vysokých obetiach ešte masovo nešírili. Potom už bude presviedčanie záložníkov alebo brancov ťažie. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Washington Post, CNN, Moscow Times, ISW , DoD, USA Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá