Bez opatrení by sa nakazilo koronavírusom sedem miliard ľudí

  • Nákaza sa doteraz preukázala u takmer 540.000 osôb a cez 24.000 ich podľahlo.
  • Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho tímu až 38,7 milióna životov.
earth
Zdroj: Unsplash,
  • Nákaza sa doteraz preukázala u takmer 540.000 osôb a cez 24.000 ich podľahlo.
  • Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho tímu až 38,7 milióna životov.

Ak by sa neprijali žiadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu, nakazilo by sa ním tento rok sedem miliárd ľudí a 40 miliónov pacientov by podľahlo chorobe COVID-19, ktorú vírus spôsobuje. Vo svojej aktuálnej štúdii to podľa agentúry Reuters tvrdia vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne (Imperial College London). Na celom svete teraz žije zhruba 7,7 miliard ľudí. Nákaza sa doteraz preukázala u takmer 540.000 osôb a cez 24.000 ich podľahlo.

Svet podľa britských vedcov kvôli pandémii čelí „vážnemu a akútnemu“ núdzovému stavu a to, ako na neho budú jednotlivé vlády reagovať, je zásadné pre ďalší vývoj.

Ak sa prijmú opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu, ktoré znížia sociálne kontakty starších ľudí o 60 percent a v širšej populácii o 40 percent, mohli by sa straty na životoch podľa londýnskych vedcov znížiť o polovicu, teda na 20 miliónov.

„Predpokladáme ale, že aj ak by nastal tento scenár, budú zdravotné systémy všetkých krajín rýchlo preťažené,“ uvádza už dvanásta správa, ktorú tím Kráľovskej univerzity v Londýne vydal od prvého potvrdeného výskytu koronavírusu v čínskom meste Wu-chan na konci minulého roka.

Podľa skupiny odborníkov vedenej profesorom Neilom Fergusonom by sa dopyt po zdravotnej starostlivosti dal do istej miery uspokojiť len v prípade „rýchleho prijatia opatrení na ochranu verejného zdravia, ako urobilo mnoho krajín“. Experti tým majú na mysli napríklad výrazné testovanie populácie a izoláciu nakazených či opatrenia na obmedzenie sociálnych kontaktov, upozornila agentúra Reuters.

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho tímu až 38,7 milióna životov. Choroba COVID-19 by si tak vyžiadala asi 300.000 obetí.

„Aby sme sa vyhli nebezpečenstvu ďalších epidémií, bude potrebné zachovať opatrenia na potlačenie (šírenia koronavírusu) v určitej forme až do doby, než bude k dispozícii vakcína či účinná liečba,“ uviedla Fergusonova skupina vo svojej štúdii. „Akékoľvek zdržanie pri zavádzaní stratégií potlačujúcich prenos (nákazy) povedie k horším výsledkom a nižšiemu počtu zachránených životov,“ varujú britskí vedci.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech