Bez pomoci investorov vyrástla v Poprade najvyššia lezecká stena na svete

  • Lezecké steny sa na Slovensku stávajú obľúbeným miestom pre športových nadšencov
  • Jednu takú sa rozhodli postaviť dvaja nadšenci aj v meste, ktoré nazývame vstupnou bránou Vysokých Tatier
  • Najvyššiu lezeckú stenu sveta financovali z vlastného vrecka
Snímka
lezeckastenatatry.sk
  • Lezecké steny sa na Slovensku stávajú obľúbeným miestom pre športových nadšencov
  • Jednu takú sa rozhodli postaviť dvaja nadšenci aj v meste, ktoré nazývame vstupnou bránou Vysokých Tatier
  • Najvyššiu lezeckú stenu sveta financovali z vlastného vrecka

Keď niečo miluješ, živiť sa tým je to najlepšie, čo sa ti môže stať. Alebo sa skrátka rozhodneš riskovať. Tak ako dvaja nadšenci lezectva spod Tatier, ktorí sa môžu popýšiť stavbou najvyššej interiérovej lezeckej steny na svete. Stoja za ňou Maroš a Martina, ktorí svojmu projektu venovali nie len všetky svoje úspory, ale aj poriadny kus seba.

Martina pre Startitup prezradila, že do lezenia po skalách sa zamilovala už pred desiatimi rokmi, keď si to odskúšala po prvýkrát. Vďaka tomu, že do mesta Poprad si so sebou pri sťahovaní odniesla aj kusy lezeckej steny, ktoré dostala darom, dostala nápad vytvoriť miesto pre nadšencov tohto športu aj vo svojom novom domove.

Nájsť vyhovujúcu budovu (ktorou je dnes bývalá paneláreň) a vypracovať detailný projekt dnešného WoodRocku dvojici trvalo približne dva roky a keď prišlo k financovaniu, zostali na to sami.

„Finančne nám sumou 5 000 eur pomohli Popradské baliarne a firma SlovLedPlus nám osvetlila cesty až k vrcholu, síce nie finančne, ale materiálovo nám pomohli expreskami PETZL v sektore Everest a na 13 m steny dodal expresky Singing Rock. Ostatné náklady však ťaháme sami,“ prezradila nám Martina.

Hoci požiadali o pomoc množstvo investorov a aj samotné mesto, ktorému doň lákajú množstvo turistov nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Poriadne sa zadĺžili a s množstvom prác si pri rekonštrukcii pomohli sami.

View this post on Instagram

Woodrock

A post shared by martin regeš (@martinreges15) on

A tak svojpomocne vznikla hala s 13-metrov vysokými stenami na ploche 100 m², ktoré poskytujú 420 m² lezeckej plochy. Jednou z týchto stien je tzv. Everest, ktorý siaha do výšky takmer 31 metrov a je tak najvyššou indoorovou lezeckou stenou na svete a poskytuje cca 175 m² lezenia.

Okolo projektu vznikla príjemná komunita ľudí, ktorí ho podporujú a pre tých si WoodRock rozhodol pripraviť do budúcnosti okrem prekvapenia aj jednu špeciálnu stenu, tzv. bouldrovku. Stenu na veľmi špecifický tréning, ktorý možno nazvať akýmsi traverzovaním.

Po všetkých daňových únikoch a škandáloch VÚC-čiek, o ktorých sa informuje je nepríjemné počuť, že projekty, ktoré nemajú zmysel len pre jednotlivca, ale celú skupinu ľudí nedostávajú tú správnu podporu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá