Bez vakcíny nepoletíš. Prvá letecká spoločnosť, ktorá ťa bez očkovania na koronavírus nechá na letisku

  • Austrálsky dopravca Qantas bude od medzinárodných cestujúcich vyžadovať, aby sa pred letom preukázali, že boli očkovaní
  • Podľa šéfa Qantasu bude tento krok nevyhnutnosťou, keď bude široko dostupná vakcína proti koronavírusu
  • Pridať sa majú aj ďalšie letecké spoločnosti a fungovať má zdravotný pas, ktorý by informoval o očkovaní
Qantas
TASR/AP/Qantas, Hans Pennink, aviation_tommy
  • Austrálsky dopravca Qantas bude od medzinárodných cestujúcich vyžadovať, aby sa pred letom preukázali, že boli očkovaní
  • Podľa šéfa Qantasu bude tento krok nevyhnutnosťou, keď bude široko dostupná vakcína proti koronavírusu
  • Pridať sa majú aj ďalšie letecké spoločnosti a fungovať má zdravotný pas, ktorý by informoval o očkovaní

S pribúdajúcimi účinnými vakcínami proti koronavírusu riešia štáty nielen ako rozdeliť prvé kusy vakcín, ale zamýšľajú sa aj ako dosiahnuť čo najväčšiu zaočkovanosť u obyvateľstva. Podobnú dilemu riešia aj leteckí dopravcovia, ktorí patria k najzasiahnutejšiemu odvetviu pandémiou.

Austrálsky dopravca Qantas bude v budúcnosti od medzinárodných cestujúcich vyžadovať, aby sa pred letom preukázali, že boli očkovaní proti COVID-19.

Generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Alan Joyce v pondelok v rozhovore pre pobočku CNN Nine News uviedol, že tento krok bude „nevyhnutnosťou“, keď budú vakcíny proti koronavírusu dostupné pre všetkých.

zdroj: Qantas

Zmenia podmienky tak, aby do lietadiel mohli len zaočkovaní 

„Pozeráme sa na to, že by sme zmenili naše podmienky tak, aby sme medzinárodným cestujúcim povedali, že ich žiadame, aby boli zaočkovaní skôr, ako sa dostanú na palubu do lietadla,“ uviedol podľa the Guardian. Podľa Joycea dostanú výnimky len ľudia, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov.

Šéf Qantasu sa vyjadril, že táto povinnosť bude určite platiť pre zahraničných návštevníkov a ľudí opúšťajúcich krajinu. 

Joyce neuviedol, aké pravidlá by platili, pre cestujúcich z krajín, kde sa môže vakcína zavádzať pomalšie, ako sú rozvojové alebo vojnou zničené krajiny.

Neskôr sa podľa neho uvidí, či spoločnosť príjme rovnaké pravidlá aj v rámci vnútroštátnych letov. Situácia bude závisieť od situácie na austrálskom trhu.

Ďalší dopravcovia pravdepodobne pristúpia k rovnakému kroku 

Joyce si myslí, že k rovnakému kroku pristúpia aj ostatní leteckí dopravcovia po celom svete. „Myslím si, že to bude bežná vec, keď sa rozprávam s kolegami z iných leteckých spoločností po celom svete. Pozeráme sa na to, ako môžete mať očkovanie (zapísané) v elektronickej verzii pasu, ktorý potvrdzuje, aká je vakcína, ak je akceptovaná v krajine, do ktorej cestujete,“ uviedol a zároveň dodal „Aby sa to stalo, je potrebné zaviesť veľa logistiky, veľa technológií.“

Podobné opatrenie už ohlásila aj Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) – združenie zastupujúce letecké spoločnosti na celom svete. V pondelok uviedla, že kľúčom k otvoreniu hraníc je digitálny zdravotný pas, ktorý by mohol obsahovať informácie o vakcínach. Asociácia uviedla, že zdravotný pas je  v záverečnej fáze vývoja a plánuje sa jeho cezhraničná skúšobná prevádzka neskôr v tomto roku, s cieľom spustiť ju naostro v prvom štvrťroku 2021.

zdroj: Qantas

Na lety v plnom rozsahu môžeme zatiaľ zabudnúť 

V rozhovore Joyce uviedol, že je nepravdepodobné, že letecká spoločnosť obnoví medzinárodné lety v plnom rozsahu, kým nebude vakcína široko distribuovaná.

„Bohužiaľ, s úrovňami vírusu v USA a v Európe nebudeme lietať do týchto destinácií v plnom rozsahu, kým neuvidíme zavedenie vakcíny, čo je pravdepodobné až na konci roku 2021,“ dodal.

Zdroje: the Guardian, CNN, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK