Bezdomovcom v Amsterdame už môžeš prispieť bezkontaktne

  • Technologické inovácie prichádzajú aj do oblasti žobrania.
a
thesun.co.uk
  • Technologické inovácie prichádzajú aj do oblasti žobrania.

Ľudia bez domova to majú v dnešnej dobe kešu naozaj ťažké. Ľudia so sebou čoraz menej  nosia euromince, všetko sa rieši kreditkami. Tento vývoj doby však výrazne nepraje bezdomovcom, ktorí so sebou terminál na platobné karty zas až tak často nenosia. Avšak na každý problém jestvuje určitá forma riešenia a s jedným prišla aj amsterdamská radnica.

Vyvojárom z agentúry N=5  sa podarilo vytvoriť technológiu, ktorá prinesie do bezdomoveckých kruhov aspoň trochu nádeje. Carsten van Berkel a Stefan Leendertse zostrojili vestu, vďaka ktorej budeš môcť človeku, ktorý ju ma oblečenú prispieť 1 euro. Vesta má priamo v sebe všitú čítačku kariet, takže umožňuje pohodlnú bezkontaktnú platbu príspevku na život v uliciach. Vesta disponuje aj LCD displejom, ktorý obsahuje návod, ako vestu používať a ako platbu urobiť.

zdroj:pinimg.com


Na celej veci je podstatný jeden fakt. Peniaze, ktoré si bezdomovec vestou vyberie poputujú na jeho špeciálny bankový účet spravovaný miestnym obchodom pre bezdomovcov. Peniaze, ktoré má na svojom účte majú slúžiť na nákup potravín, prenájmu izby v zariadení pre bezdomovcov alebo napríklad k možnosti sa osprchovať. Kto si našetrí viac, môže peniaze investovať napríklad do naštartovania svojej kariéry alebo si zaplatiť rekvalifikačný kurz.

zdroj fotografie:dimitrismeletis.com

Nedávno prebehlo aj prvé testovanie tejto dobročinnej technologickej novinky. Bezdomovkyňa Miriam si vestu na jeden deň vyskúšala a u okoloidúcich vzbudila pomerne slušný úspech. Všimla si to aj amsterdamská radnica, ktorá o zavedení tejto novinky vážne uvažuje. Avšak ešte vôbec nie je isté, aký úspech bude mať vesta u samotných bezdomovcov. Predsa len pravda je taká, že niektorí z nich si stále radšej kúpia nejakú tú fľašku likéru, než aby peniaze vrazili do rekvalifikácie.

V uliciach Amstedamu a Rotterdamu ti tak, už žiadne výhovorky typu „prepáčte, nemá drobné“ nepomôžu. Niektorí bezdomovci ti budú môcť odpovedať, že sa u nich dá platiť aj kartou.

zdroj:nfcworld.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech