Bezmäsitý január na celom svete láme rekordy, výzvu prijal aj spevák Rammsteinu. Na Slovensku sa o ňom nerozpráva

  • Till Lindemann ukázal, že vegetariánstvo či vegánstvo je aj pre drsných chlapov
  • K celosvetovej výzve sa pridáva čoraz viac ľudí
  • Till Lindemann ukázal, že vegetariánstvo či vegánstvo je aj pre drsných chlapov
  • K celosvetovej výzve sa pridáva čoraz viac ľudí

Prejsť na bezmäsitú stravu je pre mnohých ľudí problém. Aj keď by chceli, zväčša nastúpia na túto cestu zle. Omnoho jednoduchšie je pre nich teda prijať výzvu, ktorú priniesla vegánska komunita. Mnohé spoločnosti k nej pripájajú aj rôzne zľavové kupóny, aby zvýšili ich motiváciu.

Navyše, fanklub bezmäsitého spôsobu stravovania sa stále rozrastá a nájsť si svoje miestečko v komunite je ľahšie ako kedykoľvek predtým. Tak čo, pripojíš sa k januáru bez mäsa niekedy aj ty?

Bez nútenia, no pre všetkých

Od roku 2014 Veganuary inšpirovalo a podporilo viac ako milión ľudí v 192 krajinách, aby vyskúšali vegánstvo na jediný mesiac – január. Princípom výzvy je podporiť ľudí v zahájení cesty rastlinného stravovania, ale tiež možnosť, že títo jednotlivci budú vo výzve naďalej pokračovať.

Veganuary od zahájenia podujatia spolupracuje aj s rôznymi podnikmi, ako LikeMeat, na zvyšovaní ponuky vegánskych jedál v obchodoch a reštauráciách a prostredníctvom práce s národnými a medzinárodnými médiami sa snažia zviditeľniť a sprístupniť vegánstvo všetkým ľuďom.

2021 láme rekordy

Možno je to aj dôsledkom koronakrízy, ktorá prinútila ľudí stravovať sa doma, no v tomto roku výzva láme rekordy. Tie sa netýkajú len ľudí, ktorí sa do nej zapájajú, ale aj supermarketov, ktoré v podpore vegánstva vidia cestu, či už marketingovú, alebo morálnu.

Zúčastňuješ sa januárovej výzvy bez mäsa?

Iba pár dní po začiatku januára sa tohtoročná vegánska účasť stala najväčšou od jej začiatku v roku 2014. Na 31-dňovú výzvu sa už prihlásilo viac, než 500 000 ľudí. V roku 2020 to bolo až o jednu pätinu menej. Za ešte väčší medzník v tohtoročnej kampani organizátori pokladajú zapojenie viacerých veľkých britských potravinárskych sietí do propagácie eventu. Niektoré z nich sa dokonca pustili aj do obhajovania dôvodov, prečo vyskúšať bezmäsitú stravu.

Vyzýva ťa aj Lindemann

Medzi osobnosti podporujúce podujatie patrí aj spevák skupiny Rammstein, od ktorého by si vegánstvo možno nečakal. Videom odkazuje na fakt, že rastlinná strava je pre každého a obhajoby typu „som normálny chlap, ktorý nebude jesť trávu“ alebo „skús dať chlapovi keď príde z práce šalát, či sa naje“ nemajú šancu obstáť.

Vyššie uvedené výhovorky však môžu byť pravdou v prípade, ak sa človek vrhne len na zeleninu, bez pridania strukovín či orechov. Preto v blogu iniciatívy a na jej sociálnych sieťach nájdeš aj veľkú podporu a rady, ako sa stravovať správne a čo robiť, keď si počas výzvy neustále hladný. Vďaka dobre miereným odporúčaniam sa tak nebudeš musieť pri dodržiavaní stravovania týrať, naopak, geniálne si ho užiješ.

„Množstvo bielkovín, ktoré potrebujeme, sa vďaka šikovným marketingovým kampaniam podarilo výrazne skresliť. Vedeli ste však, že odporúčané denné množstvo pre priemerného muža je iba 55 g a pre priemernú ženu 45 g? Pre predstavu, štandardný 400g blok tofu alebo tempehu je okolo 46g. Šošovka, cícer, zelený hrášok, celozrnný chlieb, cestoviny, quinoa, orechy a semiačka sú tiež skvelým zdrojom bielkovín,“ radí iniciatíva na sociálnej sieti.

Zdroje: Veganuary, Facebook/Till Lindemann, Facebook/Veganuary

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK