Bežne dostupný liek ti pomôže pri problémoch s pamäťou, ukazuje prelomová štúdia

  • Lacný inulín zlepšuje pamäť
  • Táto vláknina podporuje dobré baktérie
  • Zmeny vidno už po 12 týždňoch
  • Črevo funguje ako druhý mozog
žena, brucho
Ilustračné foto Unsplash/Toa Heftiba/Jasmin Chew
  • Lacný inulín zlepšuje pamäť
  • Táto vláknina podporuje dobré baktérie
  • Zmeny vidno už po 12 týždňoch
  • Črevo funguje ako druhý mozog

Prvá štúdia svojho druhu na dvojčatách zistila, že každodenné užívanie proteínových a prebiotických doplnkov môže zlepšiť výsledky v testoch pamäti u ľudí starších ako 60 rokov. Tieto zistenia, publikované minulý rok, dávajú potravu pre premýšľanie, najmä keďže rovnaký test vizuálnej pamäti a učenia sa používa na odhalenie skorých príznakov Alzheimerovej choroby.

Dvojito zaslepená štúdia zahŕňala dve lacné rastlinné prebiotické vlákniny, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu v mnohých krajinách po celom svete. Prebiotiká sú nestráviteľné látky, ktoré pomáhajú stimulovať naše črevné mikróby.

Jedným z nich je inulín, čo je dietetická vláknina patriaca do skupiny fruktánov. Ďalším je fruktooligosacharid (FOS), rastlinný sacharid, ktorý sa často používa ako prírodné nízkokalorické sladidlo. Informuje o tom webový portál sciencealert aj štúdia uverejnená na portáli nature

Ako prebiotické doplnky ovplyvňujú pamäť

Na testovanie účinku týchto doplnkov na starnúci mozog vedci z King’s College v Londýne zaradili do štúdie 36 párov dvojčiat starších ako 60 rokov. Každú dvojicu náhodne rozdelili tak, že jedno dvojča dostávalo denne prebiotikum v proteínovom prášku a druhé placebo v proteínovom prášku.

Dvojča, ktoré nevedome užívalo inulín alebo FOS, zvyčajne dosiahlo lepšie výsledky v kognitívnom teste po troch mesiacoch. Navyše, každodenné vlákninové doplnky súviseli s miernymi zmenami v črevnom mikrobióme medzi dvojčatami. Prospešné baktérie Bifidobacterium boli napríklad hojnejšie u dvojčiat užívajúcich inulín alebo FOS.

Štúdie na myšiach naznačujú, že Bifidobacterium znižuje kognitívne deficity reguláciou spojení medzi črevom a mozgom.

Hodnota štúdií na dvojčatách

Sme nadšení, že vidíme tieto zmeny už po 12 týždňoch. Toto predstavuje obrovský prísľub na zlepšenie zdravia mozgu a pamäti u našej starnúcej populácie,“ povedala Mary Ni Lochlainn, výskumníčka geriatrickej medicíny na King’s College v Londýne, keď publikovali zistenia v marci 2024. „Odhalenie tajomstiev osi črevo – mozog by mohlo ponúknuť nové prístupy na dlhší a zdravší život.

King’s College je domovom najväčšieho registra dospelých dvojčiat v Spojenom kráľovstve. Štúdie na dvojčatách majú veľkú hodnotu, keď rozlišujeme medzi vplyvom genetiky a prostredia na ľudské zdravie.

Predchádzajúce štúdie na hlodavcoch naznačujú, že doplnky s vysokým obsahom vlákniny ako inulín a FOS môžu „kŕmiť“ mikrobióm hrubého čreva. To umožňuje prosperovať „dobrým“ baktériám. Niektoré z týchto bakteriálnych hráčov tiež súvisia so zlepšenou kognitívnou funkciou u myší aj ľudí.

Dôkazy o úzkom vzťahu medzi črevom a mozgom rastú rok čo rok. Niektorí odborníci teraz tak veria výsledkom, že črevo označujú za „druhý mozog“ tela. Spôsob, akým tieto dva nervové systémy spolupracujú, však zostáva záhadou.

Sľubné výsledky a budúce smerovanie výskumu

Nedávna štúdia dvojčiat na KCL naznačuje, že konzumácia určitých „potravín pre mozog“ môže účinne liečiť kognitívny pokles.

Prebiotiká môžu zlepšiť niektoré aspekty kognitívnych funkcií v starnúcom mozgu ako pamäť a časy spracovania. Zdá sa však, že neprináša významné fyzické prínosy.

Strata svalovej hmoty sa nezlepšila u starnúcich dvojčiat užívajúcich doplnky s vysokým obsahom vlákniny. To je prekvapivé, keďže inulín a FOS výrazne podporujú udržiavanie muskuloskeletálneho systému.

Tieto rastlinné vlákniny, ktoré ľudia kúpia lacno a bez lekárskeho predpisu, by mohli prospieť širokej skupine ľudí v týchto finančne napätých časoch. Považujeme ich za bezpečné a prijateľné,“ povedala geriatrička Claire Steves z KCL. „Teraz musíme zistiť, či tieto účinky pretrvávajú počas dlhších období a u väčších skupín ľudí.“

Dvojčatá, ktoré sa zúčastnili aktuálnej štúdie, tvorili prevažne ženy. Výskumníci upravili svoje zistenia vzhľadom na pohlavné rozdiely, ale pripúšťajú možnú selekčnú zaujatosť v kohorte dvojčiat KCL. Ženy viac podliehajú Alzheimerovej chorobe. Štúdie ako táto podporujú novú myšlienku, že kognitívny pokles nepredstavuje len ochorenie mozgu, ale môže zahŕňať aj vonkajšie faktory.

Črevo zasahuje do mnohých telesných systémov vrátane imunitného systému a centrálneho nervového systému. „Kŕmenie“ jeho mikrobiómu vhodnými prebiotikami a probiotikami môže otvoriť dvere k liečbe množstva chorôb a ochorení.

Toto zistenie zdôrazňuje potenciál jednoduchých dostupných doplnkov stravy pre zdravie mozgu počas starnutia. Tvoje črevo a mozog komunikujú spôsobmi, ktoré len začíname chápať. Výskum už teraz ukazuje, že starostlivosť o zdravie tvojho črevného mikrobiómu prináša rozsiahle výhody pre tvoje kognitívne schopnosti.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: sciencealert, nature

Najnovšie videá

Trendové videá