Bežný vírus môže viesť k smrteľnému ochoreniu mozgu. Počet prípadov v Európe rastie

  • Pandémia spôsobila ťažkosti po celom svete, pričom neobišla ani deti
  • Práve tie teraz bojujú s vírusovým ochorením, pretože nie sú zaočkované
Na snímke je vedkyňa a choré dieťa
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kelly Sikkema, Julia Koblitz
  • Pandémia spôsobila ťažkosti po celom svete, pričom neobišla ani deti
  • Práve tie teraz bojujú s vírusovým ochorením, pretože nie sú zaočkované

Množstvo prípadov osýpok v Európe rastie. Upozorňuje na to portál tn.cz s tým, že odborníkov nenecháva pokojnými mutácia vírusu, ktorá môže viesť až k vzácnemu smrteľnému ochoreniu mozgu.

Od januára 2023 do 5. decembra 2023 lekárske zariadenia evidovali celkom 30 601 prípadov osýpok naprieč celou Európu a krajinami strednej Ázie. V porovnaní s rokom 2022 ide o obrovský nárast o 3 266 %.

Podľa regionálnej riaditeľky Unicefu pre Európu a strednú Áziu Reginy de Dominics ide o jasný dôkaz prepadu preočkovanosti. Uvádza, že tento dramatický nárast si vyžaduje naliehavú pozornosť a opatrenia verejného zdravia na ochranu deti pred týmto nebezpečným ochorením. 

Vzhľadom na to, že počet prípadov osýpok rastie, americkí vedci majú strach pred zvýšeným počtom ochorenia mozgu, ktoré je smrteľné. Ide o subakútnu sklerotizujúcu panencefalitídu, ktorú spôsobuje práve mutácia vírusu osýpok. Toto ochorenie vedci objavili približne u 1 z 10 000 nakazených.

Toto ochorenie sa prejavuje napríklad stratou pamäte, no výnimočné nie sú ani záchvaty a problémy s pohyblivosťou. Vzhľadom na to, že úroveň preočkovanosti bola pred rokmi vyššia, toto ochorenie takmer úplne vymizlo. Keďže sa však situácia zmenila, odborníci bijú na poplach.

K veci sa vyjadrila aj Iris Yousaf, ktorej meno sa spája s jednou zo štúdií. Uviedla, že odborníci sa domnievajú, že množstvo prípadov ochorenia mozgu sa zvýši. „Je to smutné, pretože tomuto hroznému ochoreniu možno predísť očkovaním.“ Yousaf s ďalším doktorom študovala mozog človeka, ktorý mal v detstve osýpky. Subakútnu sklerotizujúcu panencefalitídu však dostal až v dospelosti.

Výsledky výskumu ukázali, že po tom, čo sa vírus osýpok dostal do mozgu, jeho genóm sa začal meniť a replikoval ďalšie, ktoré sa od neho trochu líšili.

Osýpky na začiatku roka 2023 zaznamenali aj na Slovensku

Portál tvnoviny.sk na začiatku februára 2023 informoval o tom, že v Bratislave sa začali šíriť osýpky a existuje viacero potvrdených prípadov.

Podľa tlačovej správy Úradu verejného zdravotníctva SR boli zaznamenané dva konkrétne prípady, pričom išlo o deti vo veku 2 roky a 9 mesiacov.

„Výsledky vyšetrení v Národnom referenčnom centre pre morbilli, rubeolu a parotitídu Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky to potvrdili. Deti, kvôli ich nízkemu veku alebo zdravotným kontraindikáciám, ešte neboli zaočkované v rámci pravidelného povinného očkovania. Obe deti boli hospitalizované,“ informuje ÚVZ SR.

V prvom prípade malo ísť o import ochorenia zo zahraničia. V tom druhom došlo k prenosu pravdepodobne na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb v Bratislave 18. januára 2023 po 19:30. 

Príznaky osýpok sú podobné prechladnutiu. Ide o nádchu, výtok z nosia, kašeľ, zvýšenú teplotu, riedku stolicu, neskôr horúčku a červenú vyrážku. Ak sa tieto príznaky u detí objavia, ÚVZ SR odporúča kontaktovať lekára dieťaťa, ktorý následne určí ďalší postup. Inkubačný čas ochorenia je 8 až 15 dní, priemerne 10.

Deti nie sú zaočkované v dôsledku koronavírusu

Pandémia spôsobila ťažkosti po celom svete, pričom neobišla ani deti. Správa Svetovej zdravotníckej organizácie naznačuje, že približne 40 miliónov detí v roku 2021 vynechalo aspoň jednu dávku vakcíny proti osýpkam. Tento výrazný pokles vyvoláva obavy predovšetkým u epidemiológov, pretože osýpky predstavujú závažný problém.

Vakcinácia detí bola logistickým problémom, najmä v častiach sveta, kde boli zavedené obmedzenia pohybu. Ťažkosti však pretrvávajú aj po zrušení opatrení na obmedzenie mobility, pretože zdravotné systémy boli preťažené a očkovanie proti osýpkam nebolo prioritou. Zdravotný systém bol tiež menej schopný monitorovať rodičov a zabezpečiť, aby prichádzali so svojimi deťmi na očkovanie.

Zdroje: tn.cz, tvnoviny.sk, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá