V Chorvátsku na ľudí útočia jedovaté hady. Obyvatelia končia v nemocniciach, odborníci varujú

  • Tento rok sú v Chorvátsku premnožené zmije
  • Uhryzli už viacero ľudí, ktorí skončili v nemocnici
split, zmija
Ilustračná foto Canva/Jennifer Sanerkin, Canva/Michel VIARD
  • Tento rok sú v Chorvátsku premnožené zmije
  • Uhryzli už viacero ľudí, ktorí skončili v nemocnici

V Chorvátsku sa tento rok premnožili zmije, píše portál TN Nova. Odborníci varujú ľudí, aby si dali pozor, a to najmä v blízkosti prírody. Hady pohrýzli už minimálne štyri osoby. Chorvátsky denník Dnevnik.hr informuje o tom, že nemocnice v Splite už bijú na poplach pre neobvykle vysoké množstvo uhryznutých ľudí hadom.

Podľa odborníkov sa tento rok premnožili zmije. Posledný prípad hovorí o 70-ročnej žene z oblasti Vrgorac neďaleko Splitu, ktorú jedovatý had pohrýzol priamo na záhrade jej domu. Protijed, ktorého má krajina našťastie dosť, dostala v splitskej nemocnici. „Chcem zdôrazniť, že protijed máme,“ uistila vedúca urgentnej medicíny vo Vrgoraci Andrija Babić.

Hady sú tam chránené

Miestni obyvatelia hovoria, že dôvodom, prečo sú hady premnožené, sú najmä poľnohospodári, ktorí sa nestarajú o svoje polia. „Polia sú zanedbané a nepracuje sa na nich. Predtým by bol akýkoľvek had zabitý, no teraz ich nezabíja nikto. A to sú naozaj veľké hady,“ hovorí tamojšia obyvateľka Damirka Mihanovićová s tým, že každú chvíľu vidí nejakého hada.

Spomedzi 15 druhov hadov žijúcich v Chorvátsku sú jedovaté iba 3, ide o vretenicu severnú (obyčajnú) (Vipera berus), vretenicu rožkatú (Vipera ammodytes) a vretenicu malú (Vipera ursinii). Všetky hady v Chorvátsku sú chránené, no ich uhryznutie môže byť smrteľné, informuje iMeteo.sk.

Najviac ľudí plánuje dovolenku v Chorvátsku

Z prieskumu európskej banky Revolut, ktorý sa uskutočnil na vzorke 15 000 respondentov vrátane 1 000 ľudí na Slovensku vyplýva, že top destináciami tohto roka sú pre európskych cestovateľov Taliansko, Grécko a Španielsko. Slováci si pritom za cieľovú destináciu plánujú zvoliť najmä Chorvátsko.

Na Slovensku plánuje dovolenkovať tretina opýtaných zo Slovenska a 42 % plánuje dovolenku v zahraničí. Okrem Chorvátska (9 %) sa najčastejšie chystajú vycestovať do Talianska, Grécka, Česka a Španielska. Respondenti z iných krajín Európy, a to 47 %, chcú stráviť dovolenku vo vlastnej krajine.

Slováci chcú tráviť dovolenku pri mori (33 %), s rodinou (25 %) alebo v prírode (15 %). Takmer každý desiaty Slovák chce stráviť tohtoročnú dovolenku vo wellness centre, deväť percent opýtaných chce dovolenkovať doma (9 %) a jedno percento sa plánuje zabaviť na hudobnom festivale.

Sezónna linka do Chorvátska

Tento rok sa môžeš do Chorvátska dostať aj vlakom. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž spustila sezónnu linku z Bratislavy do Chorvátska. Prvý vlak v tohtoročnej sezóne odišiel z Bratislavy do Splitu v piatok popoludní. Vlaky po novom vyrážajú zo stanice Bratislava-Nové Mesto a do Rakúska idú cez Petržalku.

Z Bratislavy do chorvátskeho Splitu budú dovolenkové vlaky jazdiť každú stredu, piatok a nedeľu. Cesty zo Splitu sú naplánované na pondelky, štvrtky a soboty. Dovolenkové vlaky budú premávať do 5. októbra. Ceny lístkov sa začínajú na sume 39,90 eura. 

Zdroje: TV Nova, Dnevnik.hr, TASR, iMeteo.sk

Najnovšie videá

Trendové videá