Bezos bohatne aj na dôchodku, za deň prišiel k 8 miliardám. Jeho bohatstvo je „morálne obscénne“ odkazuje obľúbený senátor

  • Bezos bohatne aj po opustení kresla generálneho riaditeľa Amazonu
  • Za deň prišiel k neuveriteľným 8,4 miliardám amerických dolárov
  • Stačilo k tomu oznámenie Pentagónu, že ruší zmluvu s konkurenčným Microsoftom
  • Senátor Sanders nazval Bezosovo bohatstvo ako „morálne obscénne.“ Chce ho zdaniť
bezos
SITA/AP, Charles Krupa
  • Bezos bohatne aj po opustení kresla generálneho riaditeľa Amazonu
  • Za deň prišiel k neuveriteľným 8,4 miliardám amerických dolárov
  • Stačilo k tomu oznámenie Pentagónu, že ruší zmluvu s konkurenčným Microsoftom
  • Senátor Sanders nazval Bezosovo bohatstvo ako „morálne obscénne.“ Chce ho zdaniť

Jeff Bezos aj na dôchodku kraľuje rebríčku najbohatších ľudí na svete. Dokonca sa mu darí jeho bohatstvo prehlbovať. Podľa Bloomberg Billionaires Index si len za jeden deň na konto pripísal neuveriteľných 8,4 miliárd amerických dolárov (približne 7,10 miliárd eur).

Aké dane platia najväčší miliardári na svete? Sadzby daní majú nižšie ako ty. A je to úplne legálne

K zbohatnutiu stačilo oznámenie o zrušení spornej zákazky  

Za nečakané obohatenie môže poďakovať Pentagónu. Americké ministerstvo obrany (DoD) zrušilo kontroverznú zmluvu s Microsoftom, ktorá sa dotýkala cloudových služieb v hodnote 10 miliárd dolárov. Zmluva bola uzavretá ešte za prezidenta Donalda Trumpa, ktorý mal údajne do výberu zasahovať v neprospech Jeffa Bezosa, uvádza Washington Post. Je verejne známe, že Trump a Bezos nemali dobré vzťahy, k čomu prispieval aj denník Washington Post, ktorý bol kritický k bývalému prezidentovi, a ktorý tiež vlastní Bezos.

Jeff Bezos
zdroj: TASR/AP Photo/J. Scott Applewhite

Okrem Amazonu sa na priebeh súťaže sťažovali aj konkurenčné spoločnosti Oracle a IBM. Súťaž teraz začne odznovu a zapojiť sa do nej môžu všetky spoločnosti.

Po oznámení o zrušení zákazky DoD s Microsoftom narástli akcie spoločnosti Amazon o 4,7%, uvádza agentúra Bloomberg.

Najvyššia hodnota v histórii rebríčka

Bezos sa nielen obohatil, ale v rebríčku Bloomberg Billionaires Index dosiahol najväčšej hodnoty v jeho hodnotách. Jeho majetok sa odhaduje na 211 miliárd dolárov. K tejto sume sa priblížil len Elon Musk so spoločnosťou Tesla v januári tohto roku, keď sa jeho majetok nakrátko odhadoval na 210 miliárd dolárov.

Momentálne sa Musk nachádza na druhom mieste v rebríčku s majetkom v hodnote 180,8 miliárd dolárov. Na treťom mieste je francúzsky podnikateľ v oblasti luxusného tovaru Bernard Arnault s majetkom v hodnote 168,5 miliárd dolárov.

zdroj: SITA/AP, Charles Krupa, Britta Pedersen

Bezos pondelok, po 27-ročnom období, oficiálne odstúpil z funkcie výkonného riaditeľa spoločnosti Amazon. Stále vlastní asi 11% spoločnosti a zastáva funkciu výkonného predsedu spoločnosti.

Za sekundu zarobí 3x viac, čo bežný Američan za týždeň 

Bezosovo ale aj Muskovo bohatnutie sa nepáči časti americkej verejnosti aj americkým zákonodarcom. Obľúbený demokratický senátor z Vermontu Bernie Sanders nazval Bezosovo bohatstvo ako „morálne obscénne.“

 „Jeff Bezos zarobí zhruba 2 537 dolárov každú sekundu dňa,“ napísal Sanders na Twitteri. „Chápe to? To znamená, že Jeff Bezos – najbohatší človek na planéte – zarobí za sekundu takmer 3x viac ako priemerný pracovník v tejto krajine za celý týždeň. To je morálne obscénne. Zdaňte miliardárov.“

Práve Sanders a ďalší demokrati na čele s členkou Snemovne reprezentantov Alexandrou Ocasio-Cortez zastávajú myšlienku zdanenia bohatých.

Analýza neziskovej organizácie ProPublica zistila, že Bezos v roku 2007 neplatil žiadnu federálnu daň z príjmu, a to aj napriek tomu, že jeho majetok vzrástol o 3,8 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur).

Príjem, ktorý vykázal vo výške 46 miliónov dolárov (37,8 miliónov eur), dokázal totižto vyrovnať stratami z investícií a odpočítaním dlhov a ďalších výdavkov. Podobne je na tom aj Elon Musk, ktorý v roku 2018 neplatil žiadnu daň z príjmu.

Ďalším nástrojom na obchádzanie platení daní sú nerealizované kapitálové zisky, ktoré nie sú podľa súčasného zákona zdanené.

Mali by milionári a miliardári platiť vyššie dane?

Návrhov ako zdaniť miliardárov je viac 

Práve na tento problém poukazuje aj senátorka z Massachusetts Elizabeth Warren, ktorá vidí cestu v zdanení milionárov prostredníctvom zdanenia majetku.

„Únikom z platenia daní sa miliardári a obrovské korporácie vozia na chrbte ťažko pracujúcim rodinám. Američania vedia, že sú na zlom konci dohody. Musíme prinútiť bohatých a mocných, aby zaplatili svoj spravodlivý podiel,“ uviedla Warren na Twitteri.

Prezident Joe Biden cestu vidí v zvýšení najvyššej bežnej sadzby dane z príjmu z pôvodných 37 % na 39,6 %, taktiež zdaňovanie kapitálových výnosov a dividend vyššou bežnou sadzbou dane z príjmu pre domácnosti, ktoré tvoria viac ako 1 milión dolárov ročne.

Zvýšiť by sa mohla aj korporátna daň, ktorá dosahuje 21 %. Za administratívy Baracka Obamu dosahovala výšku 35 %. Znížil ju Donald Trump prostredníctvom daňovej reformy, ktorá patrila k jeho najväčším úspechom.

Zdroje: Bloomberg Billionaires Index, Bloomberg, Washington Post, ProPublica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech