Bezpečnostný analytik Tarasovič: Izrael sa nezastaví, hrá vabank. Vpád do Rafahu je neodvrátiteľný

  • Expert hodnotí vojnu medzi Izraelom a militantnou organizáciou v Pásme Gazy
  • Ako sa bude konflikt vyvíjať, čo nastane po ňom a kde sú hlavné chyby?
Vladimír Tarasovič
Vladimír Tarasovič Staritup/Gabriel Bezuška
  • Expert hodnotí vojnu medzi Izraelom a militantnou organizáciou v Pásme Gazy
  • Ako sa bude konflikt vyvíjať, čo nastane po ňom a kde sú hlavné chyby?

Pozvanie do relácie Zo zákulisia politiky tentokrát prijal Senior Research Fellow v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Tarasovič.

Ten sa dlhodobo venuje bezpečnostno-obrannej politike a v minulosti pôsobil ako riaditeľ kancelárie štátneho tajomníka na Ministerstve obrany. Pracoval tiež ako expert NATO v Gruzínsku v rokoch 2015 – 2018. Tarasovič hovorí o aktuálnej situácii v Izraeli, ktorý od októbra vedie vojnu s palestínskym extrémistickým hnutím Ham*s. Ten napadol Izrael a zabil stovky ľudí.

Množstvo civilných obetí

Po mesiacoch izraelskej odvety mnohí pripomínajú, že vojenský tlak na teroristov spôsobuje množstvo civilných obetí v Palestíne. Silné slová ohľadom možnej vojenskej operácie v meste Rafah, kde žijú desiatky tisíc Palestínčanov, zaznievajú aj z USA.

„Netanjahu je pod veľkým tlakom tých, ktorí majú svojich príbuzných v rukách Ham*su, aj tých, ktorí prišli o svojich príbuzných, až po politické tlaky v rámci samotného vedenia štátu,“ hovorí bezpečnostný analytik Tarasovič.

Vladimír Tarasovič
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

„Ciele oboch strán, Ham*su aj Izraela, sú rozdielne a nedajú sa podľa mňa vyriešiť rýchlo. Pravdepodobne to bude pokračovať tým, čo začali izraelské sily piateho mája,“ odhaduje ďalšiu eskaláciu napätia Tarasovič.

Pripomína, že zásadnú rolu hrajú aj prezidentské voľby v USA, ktoré sa konajú na jeseň. „Ak chce Biden pokračovať v prezidentskej funkcii, je v značnej miere odkázaný na voličov z ortodoxných židovských častí, čiže si nemôže dovoliť riešiť to striktným spôsobom,“ komentuje zámery Izraelu Tarasovič.

Čo bude nasledovať

Zároveň dodáva, že Netanjahu má podporu verejnosti, aby sa nezastavovali pri parciálnych riešeniach. Aj veľká časť politického spektra je podľa neho za to, aby sa to riešilo silou.

„Z histórie vieme, že Izrael nikdy nepodnikal dlhodobé operácie. Boli buď niekoľkodňové, mesiac, alebo experti odhadujú, že Izrael je schopný viesť takúto operáciu možno 8 mesiacov. Keď si to spočítame od októbra, tak je na hranici toho, čo môže urobiť bez podpory svojich spojencov,“ tvrdí Tarasovič.

Očakáva, že v nasledujúcich dňoch Izrael napadne aj mesto Rafah na juhu Pásma Gazy, kde sa uchýlilo množstvo Palestínčanov?

„Môj odhad je, že to je neodvrátiteľné. Už hrajú vabank, pozerá sa na to región a celý svet,“ hovorí Tarasovič.

Pozri si exkluzívny 40-minútový rozhovor s bezpečnostným analytikom o tom, čo všetko zmení vojna medzi Izraelom a teroristickou organizáciou, ale aj o tom, ako sa celý konflikt bude napokon vyvíjať.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá