Biden sa „pleskol po vačku“. USA pošlú Ukrajine 31 tankov za 400 miliónov dolárov

  • Okrem Nemecka budú môcť tanky poslať aj ďalšie krajiny
  • Peskov už teraz avizuje, že tanky „zhoria“
biden afgan
TASR/AP, Jim Watson
  • Okrem Nemecka budú môcť tanky poslať aj ďalšie krajiny
  • Peskov už teraz avizuje, že tanky „zhoria“

Spojené štáty v stredu oznámili, že pošlú Ukrajine 31 tankov typu Abrams M1. TASR správu prevzala z agentúry AP. Tanky majú hodnotu približne 400 miliónov dolárov.

Nemecko už dnes potvrdilo, že dodá Ukrajine tanky Leopard 2 a takisto povolilo ich dodávky ďalším krajinám. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.

Ukrajina žiadala Západ o tanky už pred niekoľkými mesiacmi. Argumentuje, že práve moderné tanky prinesú zásadný obrat vo vojne a pomôžu Ukrajine dobyť späť okupované územia.

Spolkový kancelár Olaf Scholz v stredu povedal, že Nemecko koná v úzkej spolupráci so svojimi spojencami. Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory, pripomína AP.

Berlín sa v posledných týždňoch dostal pod veľký tlak spojencov, aby dodal Kyjevu nemecké tanky Leopard 2 a zároveň povolil ich vývoz na Ukrajinu štátom, ktoré ich majú vo výzbroji.

Scholz opakovane hovoril, že Nemecko sa musí v dodávke tankov pre Ukrajinu skoordinovať so Spojenými štátmi, ktoré zvažujú Kyjevu poslať svoje tanky Abrams.

Peskov sa už vyhráža

Kremeľ v stredu oznámil, že ak západné krajiny dodajú Ukrajine svoje tanky, budú zničené na bojisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov plánované dodávky tankov označil za „precenenie“ potenciálu, ktorý to poskytne ozbrojeným silám Ukrajiny.

Tieto tanky zhoria ako všetky ostatné,“ povedal Peskov a upozornil na vysoké finančné náklady tankov.

Kyjev očakáva rozhodnutie Berlína o dodávke tankov nemeckej výroby, pripomína AFP. Nemecko by malo podľa utorňajších medializovaných správ poslať Ukrajine tanky Leopard 2 a zároveň povoliť ich vývoz aj ostatným krajinám, ktoré ich majú vo výzbroji.

Spojené štáty údajne tiež zvažujú, že Ukrajine dodajú tanky Abrams. Washington ani Berlín však dosiaľ tieto medializované správy oficiálne nepotvrdili.

Správu aktualizujeme.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá