Bidenov úspech: NATO prvýkrát v histórii označilo Čínu za bezpečnostnú hrozbu. Peking odkázal, že zveličujú

  • Joe Biden si pripísal veľkú výhru, podarilo sa mu presvedčiť spojencov o hrozbe zo strany Číny
  • Lídri členských krajín NATO sa zhodli na tom, že hrozby zo strany Číny predstavujú „systémové výzvy“
  • Prezident Biden vyjadril na tlačovej konferencii „hlboké potešenie“ z prijatia „ďalekosiahleho plánu“
  • Peking ale tvrdí, že ide o zveličovanie a obvinil v utorok NATO z „vytvárania konfrontácií“
Čína NATO Biden
TASR/SITA/AP, Ng Han Guan Patrick Semansky
  • Joe Biden si pripísal veľkú výhru, podarilo sa mu presvedčiť spojencov o hrozbe zo strany Číny
  • Lídri členských krajín NATO sa zhodli na tom, že hrozby zo strany Číny predstavujú „systémové výzvy“
  • Prezident Biden vyjadril na tlačovej konferencii „hlboké potešenie“ z prijatia „ďalekosiahleho plánu“
  • Peking ale tvrdí, že ide o zveličovanie a obvinil v utorok NATO z „vytvárania konfrontácií“

Americký prezident Joe Biden prišiel na samit aliancie NATO s jasným cieľom, a to presvedčiť svojich spojencov o hrozbe zo strany Číny. Bidenovi sa to napokon podarilo.

Samit, ktorý rozhodne o ďalšom osude vzťahov: Biden chce stabilitu, Putin sa vyžíva v chaose a rozklade

Lídri NATO sú „znepokojení“ 

Lídri členských krajín NATO sa zhodli na tom, že hrozby zo strany Číny – vrátane kybernetických útokov a vývoja jadrových zbraní – predstavujú „systémové výzvy“ pre medzinárodné právo a bezpečnosť. Píše sa tak v záverečnom 41-stranovom vyhlásení summitu NATO, ktorý sa v pondelok uskutočnil v Bruseli, uvádza TASR.

zdroj: TASR/AP, Kevin Lamarque

Lídri NATO sú podľa svojich slov „znepokojení“ aj posilňovaním vojenskej spolupráce Číny s Ruskom, netransparentnosťou a šírením dezinformácií zo strany čínskej vlády, informuje agentúra AFP.

Nevylúčili však možnosť „konštruktívneho dialógu“ s Pekingom, a to najmä v oblastiach spoločných záujmov, medzi ktoré patrí boj proti klimatickej zmene.

Problémom je aj Rusko

V záverečnom vyhlásení summitu sa lídri NATO zameriavajú aj na hrozby zo strany Ruska, ktoré kritizovali za posilňovanie vojenských kapacít vrátane jadrových arzenálov, ako aj za rôzne provokatívne kroky, hybridné aktivity, rozsiahle dezinformačné a hackerské kampane a zasahovanie do volieb v členských krajinách Aliancie.

Tieto kroky Moskvy podľa vyhlásenia „čoraz viac ohrozujú bezpečnosť euroatlantického priestoru a prispievajú k nestabilite v okolí hraníc NATO“.

K normalizácii vzťahov medzi Kremľom a NATO bude možné pristúpiť až potom, ak Rusko začne opäť konať „v súlade s medzinárodným právom a svojimi medzinárodnými záväzkami,“ uvádza sa v dokumente, z ktorého citovala agentúra AFP.

Biden je „hlboko potešený“ 

Prezident Biden vyjadril na tlačovej konferencii „hlboké potešenie“ z prijatia „ďalekosiahleho plánu“.  „Naposledy NATO zostavilo strategický plán ešte v roku 2010, keď sa Rusko považovalo za partnera a o Číne sa ani nehovorilo. Hovorili sme o dlhodobých systémových výzvach, ktoré čínske aktivity dnes predstavujú pre našu kolektívnu bezpečnosť,“ dodal Biden.

Čina v súčasnosti patrí k najväčším rivalom v USA, a to najmä v oblasti hospodárstva. Niektorí americkí politici dokonca otvorene hovoria o novej studenej vojne s Čínou. „Dnes je Amerika na prahu ďalšej studenej vojny, tentoraz s komunistickou Čínou“ uviedla Liz Cheney (R-Wyoming) vo svojej reči, keď čelila odolávaniu z kresla šéfky Konferencie republikánov v Snemovni reprezentantov.  

Peking obvinil NATO z „vytvárania konfrontácií“

Peking ale tvrdí, že ide o zveličovanie a obvinil v utorok NATO z „vytvárania konfrontácií“ po tom, čo sa lídri Severoatlantickej aliancie dohodli spolupracovať na riešení výziev, ktoré predstavuje čínska politika, uvádza TASR.

Rusi vyvíjajú armádu robotov, laserov a torpéd riadenú umelou inteligenciou ako zo sci-fi. Pomáhať im má Čína

Vo vyhlásení čínskej misie pri Európskej únii sa uvádza požiadavka, aby NATO „posudzovalo vývoj Číny racionálne, prestalo zveličovať rôzne formy ‚teórie čínskej hrozby‘ a nevyužívalo legitímne záujmy a zákonné práva Číny ako ospravedlnenie na manipuláciu skupinovej politiky“.

Zdroje: TASR, White House, USA Today

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK