Biela noc bude v Bratislave a Košiciach unikátna a veľkolepá zároveň: Uvidíš spílené lampy aj svetelné Božie mlyny

  • Už čoskoro sa bude konať obľúbená Biela noc, zúčastniť sa budeš môcť v Košiciach a Bratislave
  • Vďaka predĺženému trvaniu ponúka pomalšiu a intímnejšiu atmosféru, program však zostáva silný
biela noc
Biela noc
  • Už čoskoro sa bude konať obľúbená Biela noc, zúčastniť sa budeš môcť v Košiciach a Bratislave
  • Vďaka predĺženému trvaniu ponúka pomalšiu a intímnejšiu atmosféru, program však zostáva silný

Monumentálne objekty Čestmíra Sušku zmenia na 17 dní reliéf Hlavného námestia (Rezavé květy), Krištof Kintera vyruší naše zautomatizované vnímanie sveta jednoduchým, no radikálnym gestom ležiacej lampy (Lay down and shine), Pavel Korbička nám pripomenie neúprosné plynutie času (Boží Mlýny) a vo výklade Českého centra umožní na prchavé chvíle rozhodovať o pohybe svetiel a farebnej skladbe svetelného objektu (Světlomet X).

Obľúbená Biela noc sa tento rok vracia do hlavného mesta v predĺženom formáte a so silnou ponukou diel najmä domácej scény, hostiť však bude aj významných tvorcov zo stredoeurópskeho prostredia.

 

Českí Krištof Kintera, Pavel Korbička aj Čestmír Suška patria tento rok k stálym umeleckým zastávkam v programe – v Bratislave si ich práce môžeme vychutnávať plných 17 dní, a to už od. 17. septembra do 3. októbra medzi 19.00 a 24.00 hod.

Na aké zážitky sa môžeme tešiť?

Ľahnúť si a svietiť ďalej

Krištof Kintera patrí k najúspešnejším českým umelcom súčasnosti. Často pracuje s produktmi masovej spotreby a verejným priestorom, pri čom divákov aj náhodných okoloidúcich oslovuje inštaláciami alebo performanciami, v ktorých vtipne reaguje na aktuálny spoločenský vývoj. Inak to nebude ani počas Bielej noci v Bratislave! Vo svojom tvorivom geste vo Vešeléniho záhrade na Dunajskej ulici poprie rutinu zvislosti.

Bežný a možno prehliadaný objekt zrazu zmení svoj dôležitý atribút, motivuje nás zastať a všimnúť si – posun, výkyv, zmenu. Čo sa zvykne týčiť do výšky nám zrazu leží pri nohách, no napriek tomu neprestáva plniť svoj účel – svetlo sa zo spílených lámp šíri ďalej. Je napokon duch silnejší ako fyzikálne obmedzenia? Ľahnúť si a predsa svietiť…

zdroj: Biela Noc

Svetlo, čas a umenie

Vizuálny umelec Pavel Korbička bratislavský verejný priestor obohatí hneď dvomi svetelnými inštaláciami.

Na novej budove SND sa počas Bielej noci objavia svetelné Božie mlyny – ako neúprosný stroj času a symbol pomalej, no blížiacej sa spravodlivosti. Hoci je čas všeobecne platnou konštantou, aj rovnaké časové úseky prežívame každý inak. Výsledkom sú rôzne osudy, rôzne svedomia, rôzne dlhé životy…

Biela noc
zdroj: Biela noc

Inštaláciu tvoria tri samostatne otáčajúce sa svetelné ramená v národných farbách, pričom každá z nich zodpovedá inej rýchlosti hodinových ručičiek – bielej patria hodiny, modrej minúty, červenej sekundy. Reálny čas sa abstrahuje a záleží na schopnosti každého z nás, či opäť dokážeme nájsť jeho skutočné hodnoty…

Světlomet X je site-specific inštalácia vytvorená pre Window gallery Českého centra v Bratislave. Autor v nej pracuje s princípmi optiky zrkadlenia a svetelných odrazov, pričom vytvára ilúziu reliéfu a reaguje na pohyb okoloidúcich divákov – farebné svetlá, „zachytávané” na zakrivenej odrazovej ploche, sa menia v závislosti od pozície ľudí pred ňou. Na malé momenty tak o farebnej skladbe diela rozhodujete práve vy!

Kvety z hrdze pod rúškom noci

Hlavné námestie sa stane dočasným domovom pre neprehliadnuteľné objekty významného českého tvorcu Čestmíra Sušku, ktoré vznikajú transformáciou použitých industriálnych nádob. Vo svojej finálnej podobe pôsobia až prekvapivo krehko a vďaka práci so svetlom sa zážitok z nich umocňuje pod rúškom noci!

Čestmír Suška je všestranný tvorca, sochár a kurátor. Jeho monumentálne objekty a sochy nájdeme na oboch stranách Atlantického oceánu, pričom mnohé z jeho oceľových skulptúr balansujú na hrane medzi výtvarným umením a architektúrou. Objekty vystavené v Bratislave (Rybí kost, Ocelot, Síť se záplatami, Koule z koleček) pochádzajú z autorovho najznámejšieho súboru diel Rezavé květy.

biela noc
zdroj: Suška- Rezavé květy

V telách vyradených industriálnych nádob sú vyrezávané vzory inšpirované bežnými predmetmi z každodenného života (napr. záclony, obrusy, tapety, háčkované dekorácie) a v ich útrobách sú umiestnené svetlá. Umelecký zážitok sa tak počas dňa a noci výrazne líši!

 

Biela noc tento rok predĺžila svoj formát, aby návštevníkom umožnila čo najbezpečnejší zážitok aj počas pandémie. Podujatie sa uskutoční v súlade s aktuálnymi nariadeniami ÚVZ SR. Väčšina diel je prístupná zdarma, a to vo verejných a otvorených priestoroch – na prípadné výnimky vás upozorní program na webe, mape aj v aplikácii Bielej noci.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech