Biela noc bude žiariť tri dni a prinesie vizuálnu smršť. Vieme, ako bude vyzerať

  • Biela noc už nebude trvať len jednu sobotňajšiu noc. Festival sa rozrastá a ty ho budeš môcť navštíviť od piatku do nedele
  • Najrozsiahlejšie digitálne dielo pricestuje až z Austrálie
  • Súčasné umenie bude možné zažiť cez deň aj v noci, ale pribudnú aj tzv. časové diela, ktoré zažiješ len v určitých časoch
biela noc
archív Biela noc
  • Biela noc už nebude trvať len jednu sobotňajšiu noc. Festival sa rozrastá a ty ho budeš môcť navštíviť od piatku do nedele
  • Najrozsiahlejšie digitálne dielo pricestuje až z Austrálie
  • Súčasné umenie bude možné zažiť cez deň aj v noci, ale pribudnú aj tzv. časové diela, ktoré zažiješ len v určitých časoch

To, čo si štyri roky zažíval len jednu noc v roku, si posledný septembrový víkend užiješ presne tri dni. Biela noc sa rozrastá a jej piaty ročník bude špeciálnejší a trochu iný ako tie predošlé. Zo štyroch uplynulých však nadviaže na to vizuálne najatraktívnejšie. Tešiť sa môžeš aj na nové priestory. Reč je o Bratislave, pretože v Košiciach slávi tento rok Biela noc už svoj 10.ročník.

Snažíme spraviť náš festival čo najpríjemnejším. Chceme návštevníkom dopriať viac času a priestoru vychutnať si jednotlivé diela, dať im možnosť sa k tým srdcovým vrátiť aj niekoľkokrát, prípadne niektoré zažiť v dennom aj nočnom šate. Preto spoločne vytvoríme najdlhšiu noc v roku, Bielu noc, ktorá mesto rozžiari umením počas celých troch dní,” vysvetľuje riaditeľka festivalu, Zuzana Pacáková.

Verejný priestor Bratislavy ožije a rozžiari sa

Funkcionalistický Sklad č. 7 neďaleko Eurovei sa vďaka kanadsko-talianskemu projektu Broken Panorama zmení na audiovizuálne inštalačné pozadie, zamerané na svetelné zmeny a princípy striedania svetelných inštalácií. Svetlo sa tu v tomto prípade láme a odráža v závislosti od toho, kde stojíš a ako sa pozeráš. Preto môžeš počas celého víkendu hľadať dokonalosť a stále sa na miesto pohltené svetlom a jeho reflexiami vracať. A z okien a otvorov budú vyliezať chápadlá nadrozmernej fialovej chobotnice.

zdroj: Octopus, archiv: Filthy Luker & Pedro Estrellas /powered by JTRE

Geniálna austrálska pixelová smršť sa volá Axiom a prinesie ti ochutnávku vizuálneho súčasného umenia priamo z protiľahlej strany našej zemegule. Celé sa to udeje v Sade Janka Kráľa a ty túto multimediálnu projekciu budeš môcť zažiť v nočných hodinách. Urbánna konštrukcia pokrytá LED-svetielkami vytvorí pocit, že si sa náhle ocitol v sci-fi filme a nie je cesty späť.

Audiovizuálne podnety postupne menia tvar, rytmus, farbu aj melódiu, vznikajú, rozvíjajú sa a zanikajú. Zámerom je prinútiť pozorovateľa prehodnotiť, čo je skutočné a čo len zdaním,“ prezrádzajú organizátori Bielej noci.

Bude úplne v poriadku, ak počas tohto vnímavého momentu zabudneš, ako tvoje zmysly fungujú, respektíve sa ti ich funkcie absolútne pomiešajú. 

zdroj: Axiom, archiv: Kit Webster /powered by IQOS

Priestor Filozofickej fakulty Univerzity Komenského osvieti britská lahôdka. Tá sa bude vznášať nad Bratislavou a bude mať podobu zemskej gule. Presne tak, ako to bolo pred dvomi rokmi nad Medickou záhradou a bolo to impozantné. Vtedy sa však nad hlavami Bratislavčanov vznášal Mesiac.

Napodobenina Zeme sa bude volať Gaia, bude mať priemer 7 metrov a bude extrémne grandiózna a dychberúca. Na takú sme totiž u Lukea Jerrama zvyknutí. Planéta a strach o ňu sa už veľmi prirodzeným spôsobom pretavuje aj do vizuálneho umenia. Reakcie umeleckej obce sú výrazné a dostávajú sa medzi ľudí ľahšie a nenápadnejšie. A navyše – umelci reagujú trefnejšie a mieria priamo na zmysly a emócie. Súčasné umenie je predsa zrkadlom doby.

zdroj: Gaia, archiv: Luke Jerram /powered by VUB banka

Bude aj trvalá socha od slovenského konceptuálneho umelca

Festival Biela noc veľmi promptne reaguje na všetko, čo sa deje okolo. Preto sa priprav na výrazné imerzívne umenie, ktoré ťa vtiahne do deja a ty sa cítiš byť súčasťou. Preto sú súčasťou festivalu aj nové médiá ako prostriedok na vyjadrenie pocitov a možností súčasnej doby, v ktorej žijeme. A tiež aktuálnej spoločenskej situácie.

Prvýkrát verejný priestor obohatíme aj o trvalý vizuálny zásah na nábreží Dunaja pri Zuckermandeli. Viktor Frešo priestor promenády obohatí o svoj monumentálny autoportrét s názvom Circle Head,“ hovorí Barbora Šályová o monumente, ktorý budeš môcť obdivovať aj po festivale Biela noc.

zdroj: Circle Head, archiv: Viktor Frešo /powered by JTRE

Kolaborácie medzi grafikmi a programátormi, vizuálne spracovanie algoritmov, performatívne umenie a skvelá elektronika. To všetko a ešte oveľa viac môžeš čakať v silnom zastúpení na tomto ročníku Nuit Blanche – ide totiž o francúzsky festival. Jeho pôsobnosť sa ale rozšírila do celého sveta. Na Slovensku hneď do dvoch najväčších miest.

Okrem „dospeláckych“ záležitostí môžno privítaš aj umenie spojené s hrou. Biela noc totiž aj vychováva. Nové generácie umelcov niekedy vznikajú práve vďaka takémuto prvotnému detskému nadšeniu.

zdroj: Tagtool Workshop, archiv: VJ SUAVE, /powered by ZSE

Zaujímavé informácie o Bielej noci sa dozvieš aj v našom podcaste. Roman Naništa sa v ňom rozprával s riaditeľkou festivalu Zuzanou Pacákovou. Počúvaj a sleduj TU:

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech