Biela noc ukázala viacero unikátov. Toto je to najlepšie, čo si mohol vidieť tento rok

  • V poradí 5.ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia sa v Bratislave pomaly chýli ku koncu. Áno, festivalu!
  • Biela noc tento rok žiarila 3 dni
  • O týždeň sa na vizuálnu nádheru a nevšedné rozsvietené miesta mesta môžu prísť pozrieť Košičania
  • Bratislava mala rekordný počet návštevníkov a krásne inštalácie
biela noc (1)
archív: Biela noc
  • V poradí 5.ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia sa v Bratislave pomaly chýli ku koncu. Áno, festivalu!
  • Biela noc tento rok žiarila 3 dni
  • O týždeň sa na vizuálnu nádheru a nevšedné rozsvietené miesta mesta môžu prísť pozrieť Košičania
  • Bratislava mala rekordný počet návštevníkov a krásne inštalácie

Na Bielu noc sme sa vybrali tesne po zotmení. Každý šiel. V meste snáď nie je človeka, ktorý by tento festival svetla a nádherného súčasného umenia zasadeného do netradičného prostredia ignoroval. Verejný priestor je presne na to. Aby sme sa z neho tešili, aby nám slúžil a aby sme si aj vďaka umelcom, umeniu a prostriedkom, ktoré ho zvýrazňujú tento fakt uvedomovali.

Mesto bolo plné ľudí, ktorí sa hmýrili uličkami starého mesta. Expozície sa hľadali jednoducho. Pred každou stáli rady netrpezlivých nadšencov svetelných objektov. Možno chceli obdivovať a možno sa len odfotiť a poslať kamošom. Bratislava ožila a impozantné svetelné projekty boli viditeľné a žiarili aj napriek veľmi výraznému svetelnému smogu.

Samozvaným symbolom bol svetelný maják. Ten zostrojili umelci, ktorí stáli pri zrode Bielej noci. Chceli ním upozorniť na prítomnosť svetla vo verejnom priestore a bolo ho vidieť dokonca aj z Petržalky. Play of Light žiarila z Národnej banky Slovenska a tento rok bola jedinou inštaláciou umiestnenou vo výške.

zdroj: archív VÚB

Prehltni pilulku a pospi si pod planétou

V Kunsthalle si spokojne oddychovala excentrická pilulka. Bola nemeckého pôvodu, slúžila ako prevencia proti extrémizmu a fašizmu. Nie náhodou mala galaktické zlato-strieborné prevedenie. Tieto farby totiž symbolizujú boj proti ľudskej neznášanlivosti a hlásajú všeobecnú toleranciu. Toľko Správna pilulka by Plastique Fantastique.

zdroj: The Right Pil, archív: Plastique Fantastique/powered by Kaufland

 

Našim dlhodobým cieľom však bola GAIA. Túžili sme ju vidieť od momentu, kedy nám Luke Jerram umiestnil nad hlavy gigantický Mesiac a ten si spokojne levitoval nad Medickou záhradou. Tento raz prišiel s planétou. Mala 7 metrov a krásny vizuál. Sprevádzaná hudbou Dana Jonesa presne tak, ako Mesiac.

V átriu Filozofickej fakulty Univerzity Komenského na Gondovej ulici posedávali a nadšene hľadeli na planétu mladí aj starí. Všetci. Nikdy doposiaľ sme Zem nevideli tak detailne a z toľkých uhlov. Ležali sme a len tak vnímali jej krehkosť a čistotu.

Umelci veľmi citlivo reagujú na zmeny v spoločnosti a postoj, ktorý zaujal Luke Jerram je fascinujúci. Je zvláštne uvedomiť si, že na tomto vesmírnom telese si už v podstate len tak parazitujeme, obsadili sme celý jeho povrch a je nás stále viac. GAIA ponúkla priestor na veľa pocitov a spôsobila, že popri spavých momentoch sme mali aj výrazné emočné výkyvy, že čo ďalej s tou našou planétou bude.

zdroj: Gaia, archiv: Luke Jerram /powered by VŮB banka

Fialová nafukovačka a oči, ktoré ťa nespustia z očí

To spôsobili Filthy Luker & Pedro Estrellas. Britské duo, ktoré rozveselilo Bratislavu. Komiks oživil nábrežie Dunaja a celú Euroveu a jej návštevníkom mali pod drobnohľadom nielen svietiace oči zasadené do koruny stromu pri Starom moste, ale aj chápadlá fialovej chobotnice. Tá ich vystrkovala zo všetkých otvorov Skladu č.7. V ňom sa totiž ukrývala privátna multimediálna expozícia Broken Panorama. Prašnú podlahu Skladu zaplnili svetelné objekty, ktoré tancovali tak, ako im elektronická hudba pískala.

zdroj: Eyes, archiv: Filthy Luker & Pedro Estrellas /powered by JTRE

Biela noc bola príjemne teplá, taká ako už dávno nie. Teda aspoň tá piatková. Sobotný dážď však spôsobil, že svetlo sa v otvorenom priestore správalo úplne inak.

V Sade Janka Kráľa bolo najrozsiahlejšie dielo. Pricestovalo z najvzdialenejších kútov sveta. Austrálsky svetelný pixelový konštrukt, ktorého povrch pokrývalo 700 000 LED svetielok, spôsoboval mierne psychadelické stavy. Osvetľoval Sad tak výrazne, že sa miestami zdalo, že je deň. Kit Webster, ktorý za celým žiarivým blikajúcim konceptom stojí, sa snažil oklamať zmysly odberateľa.

zdroj: Axiom, archiv: Kit Webster /powered by IQOS

Celé mesto bolo na nohách a mali sme pocit, že Bratislava si ťahá trojdennú šnúru bez spánku. Oplatilo sa ostať hore. Zaspať by sa aj tak nedalo, pretože Biela noc ti žiari do okna. A ak nie, tak všetky príspevky kamošov na sociálnych sieťach ťa aj tak prinútia zdvihnúť sa z postele a ísť si to zažiť na vlastné oči, kožu a iné zmysly.

zdroj: Brána pre Máriu Bartuszovú archív: Nina Šošková

Tento rok mala svoju premiéru na Bielej noci aj Národná banka Slovenska a dopadla na výbornú. Maják, ktorý vytvorilo 24 svetelných lúčov žiariacich zo strechy jednej z najvyšších budov Slovenska, bol viditeľný skoro zo všetkých častí Bratislavy. NBS však prekvapila aj AR filtrom, ktorý virtuálne dostal účastníkov na stojedenásť metrov vysokú budovu, a tak sprostredkoval čo najreálnejší zážitok z výhľadu. Nájdeš ho tu.

zdroj: archív Startitup

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech