Biela Noc: Zuzana Pacáková premenila sen na realitu a priniesla najpopulárnejší festival umenia na Slovensko

  • Umelecká udalosť roka, Biela noc, vznikla v Paríži v roku 2002 a rýchlo si získala srdcia ľudí na celom svete. Vďaka šikovnej Slovenke Zuzane Pacákovej už 8. rokom prichádza aj k nám a prepája východ a západ krajiny tým najlepším zo súčasného umenia. Zaži čarovnú Bratislavu plnú svetiel už túto sobotu!
collagejhbjhb
Biela Noc, Michaela Eliáš
  • Umelecká udalosť roka, Biela noc, vznikla v Paríži v roku 2002 a rýchlo si získala srdcia ľudí na celom svete. Vďaka šikovnej Slovenke Zuzane Pacákovej už 8. rokom prichádza aj k nám a prepája východ a západ krajiny tým najlepším zo súčasného umenia. Zaži čarovnú Bratislavu plnú svetiel už túto sobotu!

Ahoj, Zuzka. Čoskoro otvorí brány 3. bratislavský ročník Bielej noci. Ako prebiehajú prípravy? Je tam nervozita, alebo ide všetko ako po masle? :)

Na nervozitu nie je čas. :) Jednoducho to musíme všetko stihnúť do soboty 7. októbra siedmej hodiny večer, kedy sa rozžiaria ulice mesta a začne sa festival. Máme šťastie na skvelých tím, ktorý robí v prípade potreby aj po nociach, a dokonca s nadšením. Hlásia sa nám aj dobrovoľníci, ktorí budú v uliciach rozdávať mapy a usmerňovať ľudí pri hľadaní inštalácií. Festival sprevádza dobrá energia.

Aj tentokrát sa na Slovensku rozžiari noc dvakrát – minulý víkend v Košiciach a tento víkend v Bratislave. Ako veľmi sa líšia inštalácie a celkový “duch” výstavy v oboch týchto mestách?

Vždy sa snažíme vytvoriť v obidvoch mestách jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru. V Košiciach sa konala Biela noc už ôsmy krát a Bratislava zažije túto sobotu tretí ročník. Takzvaní headlineri sa predstavujú tak na východe, ako aj na západe. Spomeniem Fantastickú planétu od Amandy Parer, Múzeum Mesiaca od Luka Jerrama, Globoscope od francúzskeho zoskupenia Collectif Coin a aj našich Nano Vjs s Diogénovým fraktálom. Pre každé mesto sa však snažíme ušiť aj inštalácie „na mieru“, ktoré sú previazané s osobitosťou priestoru, historickým kontextom aj vzťahom obyvateľov k svojmu mestu. Je zaujímavé, že aj keď sú niektoré diela vystavené v Košiciach, v konečnom dôsledku vyznejú inak v Bratislave. Ich charakter vytvára aj dynamika prostredia.

Minulý ročník bol veľmi úspešný a napriek horšiemu počasiu sa na prechádzku po rozžiarenom meste vybralo množstvo ľudí. Počítali ste s takou účasťou?

Bratislava zažila po oba roky približne stotisíc návštevníkov v uliciach mesta. Prvý rok nás to prekvapilo, dokonca zaskočilo. Množstvo ľudí cestujúcich do centra spôsobilo kolaps dopravy. Poučili sme sa a teraz máme opäť posilnenú nočnú hromadnú dopravu aj regionálne spoje. Najlepšie si preto festival vychutnáte, keď necháte auto doma! 

My sami tento festival milujeme, pretože je to jedinečný moment, keď do ulíc vyjde obrovské množstvo ľudí a mesto sa zmení na hotovú „krajinu zázrakov“. Aká je vlastne hlavná idea Bielej noci? :)

Hlavným cieľom je popularizovať súčasné umenie, oživiť verejný priestor, edukovať širokú verejnosť prostredníctvom umenia, vytvoriť nezabudnuteľnú atmosféru prostredníctvom vizuálnych zážitkov. Myslím, že sa nám to darí a mesto plné zvedavých ľudí je dôkazom toho, že ľudia sa súčasného umenia neboja, ak k nim príde v komunikatívnej forme, ktorá ich osloví.

Takýto veľký a populárny festival musí byť náročný na organizáciu. Čo je podľa tvojej skúsenosti najťažšie na zvládnutie? 

Hoci sa to nezdá, Biela noc je celoročná práca a ďalší ročník začíname plánovať hneď, ako zbalíme umelecké diela z uskutočneného podujatia. Ide jednak o výber umeleckých diel, komunikáciu s ich autormi, ale aj o získanie partnerov a financií na realizáciu ďalšieho ročníka z rôznych zdrojov. Čo sa týka tohtoročnej Bielej noci, najkomplikovanejším dielom na transport, povolenia, a produkciu, sa stali obrí humanoidi z dielne austrálskej umelkyne Amandy Parer, ktorí sa k nám plavili na lodiach z Bostonu. Čo sa týka organizácie, musíme hovoriť napríklad s letiskom kvôli lietadlám, keďže svietenie je intenzívnejšie a vyššie ako po iné noci, s potápačmi, lešenármi, horolezcami, lodnou dopravou, policajtmi. Najťažšia je asi komunikácia s ľuďmi, nekonečné telefonáty a maily…

Vlani ste sa rozhodli časť akcie spoplatniť, čo niektorí ľudia kritizovali. Prečo ste sa tak rozhodli? Osvedčilo sa vám to?

Spoplatniť časť Bielej noci sme sa rozhodli po prvom ročníku v Bratislave, keď sa pred interiérovými dielami tvorili dlhé rady a dokonca došlo aj k zničeniu viacerých diel. BN passy zaručujú, že do interiérov a špeciálne ohradených priestorov prídu len diváci, ktorí majú skutočný záujem vidieť konkrétne dielo a majú už podrobne naštudovanú trasu. Zatiaľ sa nám to osvedčilo, výťažok zo vstupného použijeme opäť na ďalší ročník festivalu.

Mnohé inštalácie sa stretli s úžasnou odozvou – spomeňme napríklad dielo Duch mesta, interaktívny oblak, inštaláciu na Ufe či “srdiečkovú” inštaláciu na hrade. Čakajú nás rovnaké pecky aj tento rok? Na čo sa môžeme tešiť? 

Spomeniem doslova najväčšie ťaháky – obrí humanoidi z Fantastickej planéty od Amandy Parer, ktorí pristanú pred centrálou VÚB banky, na streche SND, na Hviezdoslavovom a na Hlavnom námestí. Radi skúmajú ľudí a ešte radšej si s nimi fotia. :) Druhým vizuálne silným dielom je 7-metrová verná kópia Mesiaca v Medickej záhrade. Sochár Luke Jerram je nesmierne hravý a kreatívny a vďaka nemu uvidíme odvrátenú stranu Mesiaca, ktorú z našej planéty nikdy nie je vidieť. Obzvlášť hrdí sme na vzniknutý projekt Borisa Vitázka, ktorý bude na fasáde obchodného domu Tesco animovať príbehy o bratislavskom verejnom priestore.

Napriek tomu, že Biela noc je medzi verejnosťou známa ako „noc svetiel“, nie je to jediný druh umenia, s ktorým sa tu stretneme, však?

Biela noc má v podtitule „festival súčasného umenia“, kde sa naozaj stretávajú všetky žánre, okrem vizuálneho umenia aj, performance, hudba, súčasný tanec, divadlo. Do pozornosti dávam exkluzívny koncert Cluster Ensemble v Slovenskom rozhlase a ich podanie skladby Steva Reicha Six Pianos. Ak chcete zažiť vzdušný tanec v kombinácii s projekciami, príďte do Starej tržnice na predstavenie DOKK talianskej skupiny fuse.

Poďme však trošku na začiatok. Ako si vlastne prišla na prvotnú myšlienku priniesť na Slovensko takýto festival? Čo ťa inšpirovalo? 

Strávila som sedem rokov v Paríži a Biela noc bola jedna z prvých akcií, ktoré som navštívila. Fascinovalo ma, že jedno kultúrne podujatie dokáže združiť tak veľa ľudí a vytiahnuť do ulíc celé davy. Atmosféra Bielej noci bola jedinečná, pre mňa to bola láska na prvý pohľad.

Od nápadu po realizáciu je však často dlhá a kľukatá cesta. Ako sa ti podarilo dotiahnuť ho do takej úžasnej podoby a čo tomu predchádzalo?  

Ako študentka kultúrneho smeru som sa rozhodla, že festival prenesiem na Slovensko. Pamätám si, že som po škole išla s batohom na chrbte na parížsku radnicu a pýtala sa ich, aké kroky mám podniknúť, keď chcem festival organizovať u nás doma. Získala som potrebné informácie, pripravila koncepciu, keďže v tom roku Košice vyhrali kandidatúru na titul  Európske hlavné mesto kultúry, a myšlienka sa zapáčila. Mala som šťastie na vnímavých ľudí a priali mi aj okolnosti. Keby som však vtedy vedela, koľko práce je na Bielej noci, neviem, či by ma to neodradilo. Prvé roky v Košiciach bol festival stopercentne financovaný z grantu, čo bolo podstatne jednoduchšie než v dnešnej dobe, keď každý rok začíname od nuly.

A na záver. Ako skúsená “mama” slovenskej Bielej noci, vedela by si nám dať tip, ako si užiť tento jedinečný festival na maximum? :)

Tento rok máme najbohatší program so 70 zastávkami s dielami špičkových zahraničných a domácich umelcov. Rodičom s menšími deťmi odporúčam, aby uprednostnili exteriér a vybrali sa na prechádzku, ideálne po nábreží od Riverparku až po most Apollo, kde počas cesty uvidia vysvietené mosty, Vlnku cez Dunaj či multimediálnu inštaláciu v novej štvrti Zuckermandel.

Odporúčam vopred si naplánovať trasu a vyhnúť sa tak sklamaniu z pocitu, že sme nič nevideli a všade bolo veľa ľudí. Najväčší nával návštevníkov v centre mesta býva medzi 19.00 – 22.00 hod, preto začnite z okrajových bodov a do centra choďte postupne. V meste sa budú pohybovať aj dobrovoľníci a mediátori, ktorí vám pomôžu s navigáciou a informáciami o jednotlivých dielach. A nezabudnite si stiahnuť mobilnú aplikáciu, kde to nájdete všetko „pod jednou strechou“! :)

Ďakujeme za rozhovor!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá