Bieleho koňa zabil sekerou, troch ľudí vyhodil do vzduchu. Mafián „Malý Fero“ bol krvilačný postrach

  • František Salinger, prezývaný Malý Fero, stál v 90. rokoch na čele mafie v Žiline
  • Bieleho koňa zabil sekerou a stojí aj za explóziou telefónnej búdky
mafiani
SITA/Jozef Habočík, TASR/Jaroslav Novák
  • František Salinger, prezývaný Malý Fero, stál v 90. rokoch na čele mafie v Žiline
  • Bieleho koňa zabil sekerou a stojí aj za explóziou telefónnej búdky

František Salinger, ktorý bol známy pod prezývkou Malý Fero patril medzi mafiánsku špičku. V 90-rokoch totiž stál na čele žilinského podsvetia. Ani on teda nechýbal na zozname ohavných mafiánskych bossov, ktorým polícia postupne spisovala listinu nekalých zločinov. 

Tiger ako domáci maznáčik   

Podľa polície má na konte až 13 vrážd. Najskôr bol odsúdený na 13-ročný trest odňatia slobody za trestný čin všeobecného ohrozenia. Na svedomí mal okrem výbuchu telefónnej búdky v Žiline, aj likvidáciu bieleho koňa Milana Lichého, ktorú spáchal spoločne so svojím bratom.

V roku 2001, keď čelil obvineniu z ekonomickej trestnej činnosti, sa za ním prvý raz zavreli brány väznice. S touto udalosťou je spojené aj meno jeho dnes už exmanželky Miriam.

Bol obávaným zločincom a koncom 90. rokov sa dostával v Žiline do sporov s vtedajším bossom žilinského podsvetia Milanom Holáňom, alias Gorilom. Viackrát sa dokonca pokúsil o jeho likvidáciu. Salinger vlastnil autoservis a ako pravý mafián tiež choval tigre a jeho dom zdobili poľovnícke trofeje.

zdroj: SITA/Jozef Habočík

Obávaná žilinská osobnosť

Krajský súd v Žiline mafiána koncom marca 2017 odsúdil na 15-ročný trest odňatia slobody. Odpykával si ho najprv v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Trestnú činnosť Salingera v minulosti pojednávali Okresný a Krajský súd v Žiline, Krajský súd v Banskej Bystrici aj Najvyšší súd SR. Podozrievali ho aj z daňových podvodov a tiež švindľoval pri kúpe áut.

Salinger pred súdom dokonca vypovedal o korupcii na žilinských súdoch. Prostredníctvom Františka Tótha, prezývaného aj Veľký Fero, uplácal sudcov žilinského krajského súdu. Okrem toho mal blízko aj k sudkyni Kyselovej, ktorá napokon skončila vo väzbe. 

Na nevybavené účty doplatili nevinní

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: dennikn.sk, hlavnydennik.sk, plus7dni.pluska.sk, cas.sk, zilinak.sk, aktuality.sk, myzilina.sme.sk, topky.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá