Bielidlo, slzný plyn, či guľka do hlavy za porušenie karantény. Koronavírus je zámienkou na násilie

  • Dodržiavanie karantény a opatrení proti koronavírusu si niektoré štáty vynucujú po svojom
  • Internet zaplavili videá, ako ľudí striekajú bielidlom, alebo ich nútia robiť drepy za to, že porušili zákazy
BeFunky-collage (29)
Reprofoto Twitter.com
  • Dodržiavanie karantény a opatrení proti koronavírusu si niektoré štáty vynucujú po svojom
  • Internet zaplavili videá, ako ľudí striekajú bielidlom, alebo ich nútia robiť drepy za to, že porušili zákazy

„Zavrite oči a ústa, ideme vás dezinfikovať“. Na Twitteri sa objavilo video z Indie, kde hromadne striekajú ľudí dezinfekciou na báze chlóru, teda vlastne zriedeným bielidlom. Šlo o pracovníkov, ktorí sa vrátili do svojej domovskej provincie po tom, čo pracovali inde. To však nie je to najhoršie, čo ľudia v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu zažívajú.

Polícia napríklad zastrelila chlapca v Keni, ktorý počas štátom nariadeného zákazu vychádzania vyšiel na balkón, informuje The Guardian. Mal smolu, že práve šla okolo policajná hliadka. V rovnakej krajine mala polícia použiť slzný plyn na cestujúcich trajektu, čo akurát spôsobilo, že sa ľudia začali zhlukovať, kašľať a pretierať si oči. Teda presne to, čo by dnes nemal robiť nikto.

Denník uvádza aj zvláštne praktiky polície v Paraguaji, kde ľudí za porušenie nútia dookola robiť ťažké cviky (napr. jumping jack) a nútili ich ležať na zemi tvárou nadol. Na Filipínach policajti zatvárajú ľudí do psích klietok a nechávajú ich aj celý deň na spaľujúcom slnku.

Na tvrdé praktiky štátov upozornila organizácia Human Rights Watch. Vo svojej publikácii ku koronavírusu upozorňuje, že tvrdé opatrenia vlád nesmú byť zámienkou na porušovanie ľudských práv. Existuje tu dokonca riziko, že pod rúškom zavádzania pravidiel si budú vlády robiť čo chcú. Ako príklad uvádza organizácia režim Viktora Orbána v Maďarsku. Orbán si novým zákonom o výnimočnom stave upevnil moc a teraz môže vládnuť prakticky bez podpory parlamentu.

Pandémia a s ňou spojené reštrikcie sú zámienkou na násilie pre mnohých strážcov zákona. Za cieľ si obvykle vyberajú chudobných ľudí, ktorí musia z domu vychádzať, aby si zabezpečili jedlo a ostatné veci na prežitie. Sú teda pre násilníkov ľahkým terčom.

Zdroje: TheGuardian, HumanRightsWatch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK