Bieloruského aktivistu odsúdili na 8 rokov: Plakal som, snažil som sa dýchať v igelitovom vrecku a oni sa len smiali

  • Počas toho, ako sa pokúsil zobrať si svoj život, bol v klietke pre väzňov
  • Keď ju otvorili, bol už v bezvedomí, stráž nevedela nájsť kľúče
  • Hovorí, že ho maskovaní policajti vo väzbe bili a dusili v igelitovej taške
Twitter/Anastasiia Lapatina
  • Počas toho, ako sa pokúsil zobrať si svoj život, bol v klietke pre väzňov
  • Keď ju otvorili, bol už v bezvedomí, stráž nevedela nájsť kľúče
  • Hovorí, že ho maskovaní policajti vo väzbe bili a dusili v igelitovej taške

Na bieloruskom súde došlo pred dvoma mesiacmi k nešťastnej udalosti. Sciapan Latypav, odporca režimu, sa priamo na súde pokúsil vziať si svoj život, informovali sme ťa ešte v júni. Spravil tak počas výpovede svojho otca. Povedal, že nezvláda tlak, ktorý naňho polícia kladie a vyhráža sa, že „pôjde“ po jeho rodine.

Obvinený sa nachádzal v klietke pre väzňov, keď ju však stráž po incidente otvorila, Latypav bol už v bezvedomí. Stráž vraj nevedela nájsť kľúče.

Počas súdneho pojednávania sa vtedy bodol perom do krku a tento pondelok ho odsúdili na osem a pol roka väzenia. 41-ročný Latypav si vtedy zámerne ublížil na protest proti politickej represii a hrozbám úradov, že budú stíhať jeho príbuzných.

Ako uviedla ľudskoprávna organizácia Viasna, súd v Minsku ho uznal vinným z porušovania verejného poriadku, vzdorovania polícii a podvodov. Latypav bude musieť zaplatiť aj pokutu vo výške zhruba 3-tisíc eur.

Na súde Latypav opísal, ako policajti vo väzbe zbili a dusili ho pomocou igelitovej tašky: „Plakal som, snažil som sa dýchať v igelitovom vrecku a oni sa len smiali. Maskovaní muži ma bili rukami, nohami a pomocou obuškov súčasne i jeden po druhom. Bili ma päsťami a dlaňami do uší a mne to pripadalo, akoby mi pri hlave vybuchoval ručný granát.“

Krátko pred bodnutím sa do krku povedal aktivista svojmu otcovi, že vyšetrovatelia mu hrozili trestným stíhaním jeho príbuzných a spolupracovníkov, ak neprizná vinu. Latypav bol vo väzbe od septembra, keď ho zatkli počas masívnych protestov proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Protesty vyvolalo znovuzvolenie Lukašenka vo vlaňajších augustových voľbách, čo opozícia odmietla ako zmanipulovaný výsledok. Úrady zareagovali na protesty masívnymi zákrokmi, pričom viac ako 35-tisíc demonštrantov zatkli a mnohých z nich aj zbili.

Zdroje: SIU, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie