Bielorusko zadržalo približne 100 osôb. Čelia obvineniam v súvislosti so smrťou dôstojníka KGB

  • Podľa bieloruskej ľudskoprávnej organizácie súvisí zadržanie so smrťou dôstojníka KGB
  • Bieloruské úrady v stredu taktiež zablokovali spravodajský server Komsomoľská pravda
demonštrácie v Bielorusku
TASR/AP Photo/Sergei Grits
  • Podľa bieloruskej ľudskoprávnej organizácie súvisí zadržanie so smrťou dôstojníka KGB
  • Bieloruské úrady v stredu taktiež zablokovali spravodajský server Komsomoľská pravda

Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna informovala, že v dôsledku utorňajšej prestrelky, pri ktorej v byte v Minsku zahynuli opozičný prívrženec a dôstojník KGB, úrady zadržali približne 100 ľudí. Zatknutia v bieloruskej metropole a ďalších siedmich mestách pravdepodobne súvisia s komentármi k incidentu, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.

Zatknutí čelia obvineniu z urážania vládnych predstaviteľov a podnecovania „nepriateľstva v spoločnosti“, za ktoré im hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov. Bieloruské úrady informovali o tomto incidente v utorok večer a tvrdili, že „obzvlášť nebezpečný zločinec“ spustil paľbu na dôstojníkov KGB po tom, čo prišli do jeho bytu a hľadali „osoby zapojené do teroristických aktivít“.

zdroj: TASR/AP/Maxim Guchek

Úrady uviedli, že jeden z dôstojníkov KGB prišiel o život a páchateľa usmrtila „odvetná paľba“. Štátna tlačová agentúra Belta informovala, že „v byte údajne žili členovia extrémistickej skupiny s väzbami na opozíciu“.

Na webe dev.by sa neskôr objavili správy, že mŕtvy prívrženec opozície bol zamestnancom veľkej americkej IT spoločnosti EPAM Systems založenej Bielorusmi. Tá vlani podala pomocnú ruku bieloruským IT pracovníkom, ktorí prišli o prácu, pretože podporovali protesty namierené proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Prišlo aj na tvrdé zásahy a mučenie

Spomenutý 67-ročný Lukašenko sa po vlaňajších voľbách ocitol pod tlakom. V nich podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil, no opozícia i zahraničie považujú výsledky hlasovania za zmanipulované. V uliciach bieloruských miest následne vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi, ktoré trvali niekoľko mesiacov.

Režim v Bielorusku neváhal na potlačenie protestov použiť tvrdé zásahy, pričom výsledkom boli tisícky zatknutých, uväznených či dokonca mučených ľudí. V ostatných týždňoch sa vyskytli aj početné represie voči zástupcom médií.

V súvislosti s tohtotýždňovou prestrelkou v Minsku bieloruské úrady v stredu zablokovali spravodajský server Komsomoľská pravda, ktorý zverejnil vyjadrenie kamaráta zabitého podporovateľa opozície, pričom ho vykreslil v pozitívnom svetle.

zdroj: Unsplash/Andrew Keymaster

Hlavný redaktor Komsomoľskej pravdy Vladimir Sungorkin uviedol, že prístup na webovú stránku bol zablokovaný po tom, ako na ňom zverejnili článok obsahujúci „štyri vety“ od spolužiaka zabitého prívrženca opozície „o tom, že keď spolu študovali, bol to dobrý chlapec, ktorý sa postavil za pravdu“.

Zablokovaný web Komsomoľská pravda je bieloruská verzia populárneho ruského webu s rovnakým názvom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že ruské úrady s týmto krokom „kategoricky nesúhlasia“. „Sme presvedčení, že porušuje princípy slobody médií. Očakávali by sme, že bieloruská strana zabezpečí podmienky pre prácu našich médií,“ uviedol Peskov.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá