Biely dom sa pustil do vojny so sociálnymi sieťami kvôli antivaxerom: Zabíjajú ľudí, vyhlásil prezident

  • Sociálne siete už dlhodobo čelia kritike, že neadekvátne filtrujú dezinformácie, ktoré šíria ich používatelia
  • Po najnovšom sa ku kritikom pridal aj Joe Biden, ktorý ich označil za vrahov
  • Sociálna sieť Facebook okamžite reagovala
facebook
Unsplash/Solen Feyissa ,TASR/AP, Andrew Harnik
  • Sociálne siete už dlhodobo čelia kritike, že neadekvátne filtrujú dezinformácie, ktoré šíria ich používatelia
  • Po najnovšom sa ku kritikom pridal aj Joe Biden, ktorý ich označil za vrahov
  • Sociálna sieť Facebook okamžite reagovala

Novinár portálu NBC NEWS zastavil prezidenta USA Joa Bidena s otázkou, aké jeho posolstvo pre sociálne siete ako Facebook, ktoré nechávajú šíriť dezinformácie spojené s pandémiou COVID-19, informuje portál USA TODAY.

„Zabíjajú ľudí,“ uviedol so zdvihnutým prstom prezident Biden. Jediná pandémia, ktorú máme, je medzi nezaočkovanými. A oni zabíjajú ľudí.“

Podobne ako v ostatných krajinách na svete, aj v USA sa úmrtia na Covid-19 vyskytujú prevažne v neočkovanej populácii. „Prakticky všetky hospitalizácie a úmrtia na Covid-19 v USA sa v súčasnosti vyskytujú u neočkovaných jedincov,“ oznámil na tlačovom brífingu poradca Bieleho domu Jeffrey Zients.

Biely dom vs. sociálne siete

Vyjadrenie prezidenta bolo len pomyselným škrtnutím zápalky na rozpútanie vojny medzi sociálnymi sieťami a Bielym domom. Viacerí predstavitelia totiž počas týždňa reagovali na dezinformácie, ktoré sa šíria na týchto platformách.

Vojenský lekár Vivek Murthy ešte vo štvrtok vydal upozornenie na narastajúcu vlnu dezinformácii v súvislosti s vakcináciou, informoval portál NBC NEWS.  Vyzval technologické spoločnosti, aby vylepšili svoje algoritmy, ktoré budú podchytávať nepravdivé informácie.

„(Šíria) dezinformácie o zdraví, a tak sú vážnou hrozbou pre verejné zdravie. Môže to spôsobiť zmätok, zasiať nedôveru, poškodiť zdravie ľudí a podkopať úsilie v oblasti verejného zdravia. Obmedzenie šírenia dezinformácií o zdraví je morálnym a občianskym imperatívom, “ uviedol v správe.

Proti dezinformáciám na sociálnych sieťach vystúpila aj tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki, ktorá uviedla, že Facebook nerobí dosť pre to, aby zastavil šírenie nepravdivých informácií o koronavíruse.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

Dodala, že Biely dom vydal niekoľko odporúčaní pre Facebook a ďalšie platformy, aby sa zaoberali šírením dezinformácií, vrátane odstránenia 12 osôb, ktoré sú podľa nej zodpovedné za takmer 65 percent dezinformácií proti očkovaniu na platformách sociálnych médií.

Facebook tvrdí, že životy zachraňuje

Na obvinenia zo strany USA reagovala sociálna sieť Facebook skoro okamžite. Nebudeme sa rozptyľovať obvineniami, ktoré nie sú podporené faktami,“ uviedla spoločnosť v stanovisku.

Tvrdí, že viac ako dve miliardy ľudí si pozreli na sieti Facebook smerodajné informácie o koronavírusovom ochorení COVID-19 a vakcínach, čo je podľa nej viac ako na akomkoľvek inom mieste na internete.

„Viac ako 3,3 milióna Američanov použilo aj náš nástroj na vyhľadávanie vakcín, teda kde a ako dostať vakcínu. Fakty ukazujú, že Facebook pomáha zachraňovať životy. Bodka,“ zdôraznila spoločnosť.

   Facebook taktiež tvrdí, že prijíma agresívne opatrenia proti dezinformáciám o COVID-19 a vakcínach v rámci ochrany verejného zdravia“, že odstránil viac ako 18 miliónov dezinformácií o covide“ a deaktivoval účty šíriace nepravdivé informácie, informovala TASR. 

Zdroje: USA Today, NBC news, TASR, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech